Praha - Legenda českého undergroundu, básník Ivan Martin Jirous, zemřel ve čtvrtek v Praze. Informaci agentuře Mediafax potvrdila Sabina Tančevová, tajemnice exprezidenta Václava Havla.
V dubnu letošního roku byl Martin Jirous hospitalizovaný v Třebíči, kam byl převezený poté, co mu praskl žaludeční vřed při undergroundové bohoslužbě v mlýně U Skaláka v Meziříčku na Třebíčsku.
Básník, publicista a výtvarný kritik Ivan Martin Jirous, který je známý pod přezdívkou Magor nebo Magor Jirous, se narodil roku 1944 v Humpolci. Proslavil se především spoluprací s nezávislou rockovou skupinou Plastic People of the Universe.
V době normalizace byl několikrát vězněný. Je držitelem literární ceny Jaroslava Seiferta za celoživotní básnické dílo a ceny Toma Stopparda za dílo Magorovy labutí písně. Po roce 1989 se stal členem českého PEN klubu. Společně s Jiřím Pencem napsal protest ministru vnitra proti zásahu na CzechTeku v roce 2004. V bývalé zemědělské usedlosti na Vysočině v Prostředním Vydří u Dačic pořádal do roku 2005 hudební festival Magorovo Vydří. Od roku 2006, kdy byl jeho průběh znemožněný vyhláškou města Dačice, se akce pořádala na Skalákově mlýnu v Meziříčku u Želetavy. "Nerad bych se k tomu vyjadřoval," řekl Mediafaxu současný předseda PEN klubu Jiří Dědeček. "Já bych vám řekl, jak je mi to líto, potvrdil bych vám to a kdyby to nebyla pravda, Jirous by mě dal do držky," dodal. Jiří Dědeček je na turné po Čechách a nyní se nachází v Rakovníku.
"S Ivanem jsme se poznali v 70. letech. Pro mě to byl fantastický démon, který stále něco dělal. Byl to perfektní kámoš, kterýmu to neuvěřitelně pálilo," řekl Mediafaxu člen kapely The Plastic People of the Universe Jiří Kabeš, který podle svých slov zatím netuší, jakým způsobem se kapela s Ivanem Martinem Jirousem rozloučí. "Je to čerstvé. Tu smutnou zprávu jsem se dozvěděl před 30 minutami a zatím jsme se nedohodli, jak se s Ivanem rozloučíme," dodal Kabeš.
4. března 2026 10:46
Zemřel legendární spisovatel Dan Simmons, autor kultovních děl Hyperion a Terror
Související
Olomouc se rozloučila se statečnou Mašínovou. Bratr z USA nepřijel
Zemřela česká trenérská fotbalová legenda Petr Uličný
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Pokus o ústavní puč, Pavel vyhlásil vládě válku, komentuje Macinka rozhodnutí soudu
před 1 hodinou
Babiš bude rozhodnutí Ústavního soudu respektovat. Turek zuří
před 2 hodinami
Koupaliště čelí ostré kritice. Zakázalo vstup návštěvníkům, kteří nemluví německy
před 3 hodinami
Bezodkladně zajistěte účast Pavla na summitu NATO, nařídil vládě Ústavní soud
před 3 hodinami
V extrémním počasí se peče sto milionů Evropanů. WHO varuje před vážnými dopady veder na zdraví
před 4 hodinami
Jak Trump zničil pověst Spojených států: Pozitivně už je vnímá jen minimum Evropanů
před 5 hodinami
Evropská spolupráce se rozpadla. Německo odstoupilo z vývoje bojového letounu šesté generace, státy řeší, co dál
před 6 hodinami
Babiš otočil. Rozhodnutí Pavla respektuji, tvrdil včera, dnes se do něj navezl
před 7 hodinami
Francie ohlásila první případ eboly na svém území
před 8 hodinami
Počasí: V zahraničí už padl. Současná vlna veder může za pár dní překonat absolutní rekord i v Česku
před 8 hodinami
Střelba v Ostravě. Muž zranil ženu, policisté ho našli mrtvého
před 8 hodinami
Pavel požádal ÚS o předběžné opatření, které mu umožní jet na summit NATO
před 9 hodinami
OSN: Izrael pokračuje v páchání genocidy v Pásmu Gazy
před 10 hodinami
Extrémní počasí peče Evropu. Francie zaznamenala absolutní rekord, Británie uzavřela školy
před 11 hodinami
Bílý dům pod palbou kritiky: Mírové memorandum působí proíránsky, Teherán navíc řadu věcí popírá
před 12 hodinami
Počasí: Do Česka míří extrémní tropy, naměřit můžeme až 39 stupňů
včera
Rubio: USA nedovolí žádné zemi, včetně Íránu, vybírat poplatky za plavbu v Hormuzském průlivu
včera
Extrémní počasí si už v Evropě vyžádalo desítky lidských životů
včera
Dagmar Havlová odebrala Knihovně souhlas s užíváním jména exprezidenta
včera
Dustin Hoffman bude hvězdou karlovarského festivalu. Obdrží Křišťálový glóbus
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary v úterý představil asi nejhvězdnějšího hosta letošního ročníku. Pro Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii si přijede americký oscarový herec Dustin Hoffman.
Zdroj: Jan Hrabě