Jakou budoucnost vám prozradí lodičky ze skořápek?

Mezi oblíbené štědrovečerní tradice patřilo (a někde dodnes patří) pouštění lodiček vyrobených ze skořápek vlašských ořechů a svíček po vodní hladině. Tyto lodičky mají prozrazovat budoucnost.

Vánoční lodičky z ořechových skořápek mají svůj původ již v pohanských časech, kdy byly spojeny s oslavami zimního slunovratu. Později byly nedílnou součástí milostné magie. Oblíbená byla tato tradice v 17. století v Itálii. Mladé svobodné dívky, ale také vdovy pouštěly skořápkové lodičky po vodě, aby zjistily, zda se brzy vdají. Tento magický rituál neprováděly jenom o Vánocích, ale také v den svatého Matouše, tedy 21. září. Proto bývají takovéto lodičky označovány jako Matoušovy lodičky. K lodičce dívka zpravidla připojila lísteček se jménem svého vysněného ženicha a pak podle směru či stylu plutí lodičky zjišťovala, zda bude s dotyčným manželství šťastné a dlouhé, nebo jestli se naopak bude jednat o pouhý milenecký poměr.

Vyrobit takovou magickou pomůcku je jednoduché. Rozpůlí se vlašský ořech, jádro se vyjme a skořápka zevnitř důkladně očistí. Do prázdné skořápky pak má být přilepena svíčka, ideálně zbytek svíčky z ranní mše 24. prosince, která je údajně obdařena velmi silnou magickou mocí. Nutno ovšem zdůraznit, že se jednalo o zneuctění kostelních svící, za což hrozilo obvinění z čarodějnictví a tedy i riziko trestu smrti. Také z toho důvodu se kostelní svíčky do skořápkových lodiček většinou nepoužívaly.

Dříve se vánoční skořápkové lodičky pouštěly po řece, rybníku nebo třeba studánce. Později lidé po štědrovečerní večeři mířili s lodičkami k vaně, umyvadlu nebo nějaké nádobě s vodou. Každý člen domácnosti si musel vyrobit z vlašského ořechu svou vlastní pomůcku k věštění. Skořápka se svíčkou se pak položila opatrně na vodní hladinu a její majitel zašeptal jednu otázku, když svíčku zapálil. Lodička přitom odpovídala pouze na jednu jedinou otázku, a tak si tazatel musel dobře rozmyslet, co chce ze své budoucnosti znát – zda bude mít štěstí v lásce nebo nějaké osobní úspěchy, zda bude dobrá úroda, zda bude v příštím roce zdravý nebo zda si ho dokonce neodvede smrt.

Pokud lodička se svíčkou zůstane u břehu a dál nepluje, člověka v příštím roce nečeká nic nového. Když skořápka klesne ke dnu, nemá se tazateli v příštím roce moc dobře dařit. Chvíli plující lodička, která ale za chvíli klesne ke dnu, značí špatný konec velkého snažení. Pokud se na vodní hladině dvě lodičky setkají a chvíli spolu plují, znamená to intenzivní přátelství nebo dokonce lásku, v případě zaměstnání a kariéry pak dobrou a plodnou spolupráci. Když vedle sebe lodičky plují dlouhou dobu, bude přátelství, láska či spolupráce trvat dlouho. Skořápkové lodičky se mohou na vodní hladině spojit v jeden kruh. A tak by se měla také v příštím roce semknout celá rodina. Kruh lodiček také symbolizuje přátelství, lásku, úctu a toleranci. Pokud všechny lodičky jednu obklopí, měli by její majitelé ochraňovat v příštím roce majitele lodičky uprostřed. Ten bude totiž čelit nějakému nebezpečí nebo bude potřebovat pomocnou ruku. Lodička, která opustí všechny ostatní, symbolizuje fakt, že i její majitel v příštím roce od rodiny odejde. Každá lodička by v ideálním případě měla doplout ke druhému břehu, aby i její majitel v příštím roce úspěšně dospěl ke svému cíli. Skořápková lodička se však na vodní hladině také může točit v kruhu, což znamená jistou nerozhodnost a váhavost toho, kdo ji po vodě pustil. Když jedna lodička jinou potopí, má její majitel sice dosáhnout svých cílů, ovšem za cenu, že někomu ve svém okolí uškodí či ublíží. Lodička, která nabere vodu, ale přesto se dostane na druhý břeh, je symbolem velmi těžké cesty, ovšem se skvělým či šťastným výsledkem. Zhasnutí svíčky značí neupřímnost jejího majitele. Když pak lodička se zhasnutou svíčkou dorazí úspěšně je druhému břehu, její majitel sice dosáhne svého cíle, ale bude pro to muset mnoho obětovat.

Stará lidová tradice praví, že skořápkové lodičky nesmí být schovávány do dalších Vánoc. Zvykem bylo je v den posledního vánočního svátku spálit, aby se přání splnilo, případně zničila špatná věštba.

Tradici pouštění lodiček po vodní hladině krásně popsala Božena Němcová ve své Babičce:

„(…) a děti pouštěly svíčičky v ořechových skořepinách na vodu. Jan tajně postrkoval mísu, v níž voda byla, aby se hnula, a skořápky, představujíce loďky života, od kraje do středu se houpaly; pak volal radostně: „Dívejte se, já se daleko, daleko dostanu do světa!“ „Ach, milý hochu, až se dostaneš do proudu života, mezi víry a úskaliny, až budou vlny loďkou tvého života smejkat, pak budeš vzpomínat toužebně na tichý přístav, z něhož jsi vyplul.“ řekla tiše matka…a Adélka vytrhla ji z myšlení, stěžujíc si právě, že její lodička nechce plout od kraje a svíčka že už dohořívá…V tom trkl zase někdo do nádoby, voda se rychle rozhoupala a lodičky uprostřed plující se potopily. „Hečte, hečte, vy dříve umřete než my!“ zvolala Adélka s Vilímkem. „Co je víc, jen když jsme byli daleko,“ odpověděla Barunka a Jan přisvědčil; matka ale smutně dívala se na ta zhaslá světla a předtucha zmocnila se její duše, není-li přeci ta nevinná dětská hra věštbou jich budoucnosti.“

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Fotbal. Jaká je historie jednoho z nejoblíbenějších sportů?

Fotbal patří mezi sporty, které mají mnoho příznivců, ať už mezi profesionálními či amatérskými hráči nebo nadšenými fanoušky. Miliony lidí aktuálně prožívají probíhající mistrovství Evropy ve fotbale, jenom málo z nich ovšem zná historii tohoto sportu. Jeho počátky sahají až do dob starověku.

Více souvisejících

historie Vánoce tradice, zvyky, svátky ořechy

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Alec Baldwin

VIDEO: Alec Baldwin v slzách u soudu. Padlo překvapivé rozhodnutí

Nečekaně brzy a ve prospěch obžalovaného skončil soudní proces s hollywoodským hercem Alecem Baldwinem, který čelil obvinění z neúmyslného zabití kameramanky při natáčení westernu Rust. Soudkyně ze Santa Fe ve státě Nové Mexiko zamítla obžalobu kvůli pochybení policie a prokuratury při zacházení s důkazy. Informovala o tom agentura AP, která rozhodnutí označila za "náhlé a překvapivé".

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Laguna na D1

Udeřily silné bouřky. Na D1 vytvořily lagunu, na slovenském festivalu se zřítily stany na diváky

Česko dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky s prudkými srážkami, silným větrem a kroupami. Hasiči měli plné ruce práce, především na Vysočině, na jihu Moravy a ve středních Čechách. V Krahulčí na Jihlavsku přetekl rybník kvůli přívalovému dešti, což vedlo k zatopení sklepů, garáží a některých domů. Spadlé stromy na několika místech zastavily vlaky a zaplavené cesty omezovaly provoz. Problémy hlásí i Slovensko, kde prudká bouře strhla několik stanů a pódií na hudebním festivalu Pohoda v Trenčíně. Na místě zasahují záchranáři a hasiči a program musel být přerušen.

včera

Kateřina Siniaková

Nejen Krejčíková. Finále si ve Wimbledonu zahraje i další česká tenistka Siniaková, ovšem v deblu

Po úspěchu singlistky Barbory Krejčíkové, které se ve čtvrtek podařilo poprvé v její kariéře postoupit do finále ženského turnaje slavného Wimbledonu, se do finále tohoto slavného travnatého turnaje dostala i další česká zástupkyně Kateřina Siniaková, stalo se tak ovšem v turnaji čtyřhry, v níž Siniaková nastupuje po boku Američanky Taylor Townsendové. Společně v pátečním semifinále tato česko-americká dvojice dokázala porazit tchajwansko-belgický pár Sie Šu-wej a Elise Mertensová, tedy nasazené jedničky, výsledkem 3:6,6:4 a 6:4. 

včera

včera

včera

včera

včera

Suchoj Superjet 100

V Rusku se zřítil Superjet Gazpromu, všichni na palubě zahynuli

Ruské regionální dopravní letadlo Suchoj Superjet 100 se třemi členy posádky se v pátek zřítilo v zalesněné oblasti nedaleko Moskvy, přičemž všichni na palubě zahynuli, informovala agentura TASS. Letadlo provádělo zkušební let po plánované opravě a havarovalo krátce po startu. 

včera

včera

Fantastická Krejčíková prožívá svůj sen. Poprvé ve své kariéře bude hrát finále Wimbledonu

Jediná Češka v ženském turnaji singlistek na slavném Wimbledonu bude nadále pokračovat a bojovat o triumf na tomto slavném tenisovém podniku na travnatých dvorcích v All England Clubu. Řeč je o Barboře Krejčíkové, které se podařilo poprvé ve své kariéře postoupit až do finále tohoto turnaje a to poté, co si nejprve ve středečním čtvrtfinále poradila s turnajovou třináctkou Lotyškou Jelenou Ostapenkovou 6:4 a 7:6, v následném čtvrtečním semifinále dokázala přes těžký začátek přejít přes kazachstánskou tenistku Jelenu Rybakinovou, když ji pokořila ve třech setech 3:6,6:3 a 6:4. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy