GLOSA: Miliarda a půl na uprchlíky zvedá Čechy ze židlí. Kdyby věděli, kolik platíme na vesmírný výzkum...

Nějak se nám ta solidarita postupně hroutí. Po dvou týdnech od vypuknutí války se začínají objevovat tendence vinit za své zkažené životy ukrajinské uprchlíky, a soudě dle některých názorů kolujících internetem mohou pomalu za vše, od růstu cen energií po uhynutí oblíbené kytičky na zahrádce. Pomoc lidem v nouzi začala zdánlivě narážet na vlastní pohodlí, ačkoliv se k němu ve skutečnosti ani na míle nepřiblížila.

"Když koukáte na ty záběry těch čistě oblečených uprchlíků, kteří mají za sebou mnoho hodinové cesty, tak bych spíše tipoval, že je to komparz." "Taky chci 5 tisíc korun...vlastně pardon, já jsem Čech." "Měřme stejným metrem, oba národy stejné podmínky." "Po příjezdu do práce, kde jsou ubytování uprchlíci. Jsem si všimla, co tam parkuji za auta. Tak například SUV." "Věděli jste, že uprchlíci z Ukrajiny u sebe mají mobilní telefony???"

To jsou jen některé, nutno podotknout reálné citace, posbírané během pár minut na sociálních sítích. Jejich autory ze zřejmého důvodu neuvedu, přesto je až fascinující sledovat, jaké podvědomí o světě vlastně část společnosti má.

Někde se vzala představa, že člověk utíkající před válkou musí být chudý a špinavý bez vlastního majetku. Co na tom, že doma na Ukrajině měli byty, auta, hypotéky, spotřebiče, práci, oblečení, elektroniku...v Česku by zřejmě měli vše zahodit, pro jistotu skočit do bahna a pak se jít teprve registrovat. Přivézt si aspoň část majetku, z něhož ten zbytek dost možná padne do rukou ruských okupantů, je očividně neodpustitelný prohřešek.

Nedej bože aby uprchlík přijel dokonce autem. Mít vůz s ukrajinskou SPZ se také stává něčím společensky nepřípustným, navzdory tomu, že už nikdo nebere v potaz, že dotyčný člověk může v Česku bydlet třeba už desítky let. A vykonávat nejrůznější, i dobře placené profese. Prostě je všechny naházíme do jednoho pytle, však proč ne. Česká nátura na to má dostatečný žaludek.

Zřejmě největší zločin proti lidskosti je ale podle některých, často poměrně "hlasitých" diskutujících, mobilní telefon. Kdo má mobil má se prý dobře. Má peníze, nic mu nechybí, nic nepotřebuje. Správný uprchlík totiž podle všeho mobil mít nemá. Pokud byste nevěděli, je to taková ta věc, co se vejde do kapsy, čili ji každý nosí pořád při sobě (i když utíká ze země), a stojí méně než kávovar nebo (v těch levnějších variantách) brzy i plná nádrž benzínu. Co dodat...

Nejen krizové situace, ale i ty solidární ukazují, co v nás skutečně je. A v tomto případě vyplouvá na povrch, že řada lidí vlastně neví, co chce. Mnoho nenávistných příspěvků je doplněno obligátním prohlášením "nevadí mi pomoci lidem v nouzi", načež je ale špatně, když jsou čistí, ale i když jsou špinaví. Když majetek nemají, ale i když ho naopak mají. Vlastně každá varianta je špatná. Lépe řečeno - lidé si vždy najdou důvod ke kritice. 

Častokrát je navíc jedno, jak moc je relevantní, nebo spíše šílená. Věděli jste například, že lidé z Ukrajiny mohou za vysoké ceny ropy a energií? Já také ne, ale internetoví hrdinové v tom mají jasno. Divím se, že ještě nepíší dopisy ukrajinskému lidu, aby tu válku vzdal, abychom tady v Česku nemuseli platit za benzin o 7 korun víc. Dokonce se vsadím se, že ve chvíli kdy se stateční Ukrajinci začali bránit agresivní invazi Putina, určitě nepomysleli na to, jak moc válka ovlivní támhle někde v Česku ceny nafty. Sobci... 

Korunu všemu pak nasazuje názor, že uprchlíci se u nás mají lépe než Češi, protože dostanou zdarma lístek na MHD, vstupenku do ZOO a 5 tisíc korun. Taky vám to zní šíleně, že? Ono to ale není vše, tato tvrzení jsou totiž mnohdy podpořena tvrzeními typu "mělo by se měřit všem stejně!" Jenže pokud a=b, tak platí i to, že b=a.

Otevřeme si například statistickou ročenku. Česko ročně vynaloží 500 miliard a nějaké "drobné" na důchody, asi 50 miliard na sociální dávky, pár desítek miliard na různé příspěvky na péči a tak dále. "Téměř 4 000 euro na jednoho obyvatele vydává Česká republika na sociální ochranu," píše doslova publikace nazvaná Vybrané údaje o sociálním zabezpečení za rok 2020.

4000 euro je asi sto tisíc korun. Pokud je mi známo, tolik lidé utíkající před válkou od státu nedostali ani zdaleka. Ale nikdo přece nikomu nebrání mít se tak "dobře", jako uprchlíci. Stačí si rozmlátit barák, odpálit do vzduchu auto, ideálně opustit jednoho dva členy rodiny, sbalit pár tašek, utéct stovky kilometrů od domova a pak požádat o pět tisíc korun. Rázem se budete mít zaručeně skvěle.

A jen tak mimochodem, věděli jste, že stát ročně vynaloží stovky tisíc až desítky milionů korun například na organizaci pro kakao, úřad pro mořské dno, velrybářskou komisi či humanitární misi na Mali? Vážně je z tohoto i výše uvedeného pohledu ona více než miliarda a půl na lidi utíkající před válkou rozpoutanou Ruskem tak přemrštěná, jak někteří tvrdí? Mohu vás uklidnit, že není. V skutečnosti Česko ročně platí podobnou částku například i na vesmírný výzkum... 

Související

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

Více souvisejících

uprchlíci Ukrajina válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy