KOMENTÁŘ | KOMENTÁŘ Jana Laška: Dva roky od pandemie. Úzkosti z neznámého a strach ze smrti vystřídala agrese, děti zvládly frustraci lépe

Koronavirová pandemie, která přesně před dvěma lety udeřila na Českou republiku, vstoupila velmi razantně do našich životů ve všech jeho detailech, a to celospolečensky i velmi intimně. Nedělní datum 1. března 2020, kdy se kolem 16. hodiny potvrdila první nákaza virem SARS-CoV-2 u tří pacientů, se stal historickým předělem. Nikdo z nás neměl s podobnou situací zkušenost a znalosti několika málo skutečných odborníků jsme na jedné straně hltali, na druhé jsme téměř ukřižovali epidemiologa a pozdějšího ministra zdravotnictví profesora Romana Prymulu, když hovořil o tom, že to bude trvat nejméně dva roky. Raději jsme věřili zprávě o tom, že „do Vánoc je po všem.“ Ale nebylo, ani po dvou letech nemůžeme říci, že jsme za covidem napsali tečku. Co ale národ nejvíce zasáhlo, byla úzkost z neznámého a strachu ze smrti, který později vystřídala agrese. Děti způsobenou frustraci zvládly lépe.

Museli jsme se seznámit s novým slovem: lockdown. Realizace zmíněného pojmu zasáhla prakticky celou společnost, snad s výjimkou novorozenců, a způsobila nám všem na všech úrovních věkových, vzdělanostních, sociálních i osobních masivní a dlouhodobé pocity frustrace. Prakticky během okamžiku se zhroutily všechny naše běžné denní stereotypy a museli jsme se z minuty na minutu učit úplně novým dovednostem. Zde bych chtěl pochválit všechny pracovníky školství a jejich žáky, jak výborně zvládli distanční výuku, na kterou ne každý měl odpovídající techniku. O zdravotnících nemluvě, umí. Ti si v několika vlnách opakovaně sáhli až na úplné dno.

Nastalá situace dala vzniknout řadě spontánních občanských aktivit a různých forem akutní pomoci v nouzi, dala však také příležitost jedincům se specifickou strukturou osobnosti projevit své sociálně patologické předsudky, což se opakuje i v poslední době výzvou k napadání rodin lékařů. Nelze se divit: jedna z již klasických teorií agrese hovoří o tom, že jednou z nejčastějších a nejobvyklejších reakcí na frustraci je právě agrese.

Koronavirus uspíšil odstartovaný rozpad vztahů

K tomu, abychom dali agresi směr k její kanalizaci, potřebujeme cíl, který se nemůže účinně bránit. Jsou to tradičně „oni,“ ti kteří přicházejí s omezeními jinak dosti poklidného až rozmazleného nedávného života, a pak ti, jež se sice snažili, ale vlastně to „prodlužovali“ a ničili naše „svaté“ svobody. Přibylo úzkostí z neznámého a strachu ze smrti. Někteří životem zkušení, vzdělaní a racionálně uvažující se zabednili doma a nechávali si jídlo před použitím sterilizovat, jiní, vycházejíce z hesla „to se mně nemůže stát“ pořádali tajné, mnohahlavé mejdany.

Do toho všeho donekonečna opakované zprávy o počtu nakažených, nemocných a zemřelých. Většina z nás se s podobnými dlouhodobými pocity frustrací nikdy v takové míře nesetkala. V některých případech upevnil covid – 19 vztahy osobní i pracovní, v některých uspíšil jejich již odstartovaný rozpad. Ale nekladl bych infekci vše za vinu, jen se projevily naše předchozí životní zádrhele či sny. Jen zase, jak jsme zvyklí, hledáme viníka zvenčí.

V podobných situacích rádi přemýšlíme o osudu našich dětí a obáváme se negativního dopadu na celé jejich životy; poněkud zapomínáme, že dětská psychika, na rozdíl od té naší dospělé, je velmi robustní, dosud nepoškozená a dětské vidění si s frustracemi poradilo nepoměrně lépe, než jejich dospělé okolí. Ano, některým se nechce se vrátit do sportovního oddílu anebo kroužku; máme snad jistotu, že všechny děti to před koronavirem v podobných institucích bavilo tak, jak si přálo jejich ambiciózní okolí? Na rozdíl od nás děti zvládly zcela jiný způsob výuky a není proč se obávat, že by se „zavřené školy“ projevily v budoucnu na úrovni vzdělání celé populace dnešních žáků a studentů.

Situace se naštěstí uklidňuje a za krátký čas vše bude historií. Až odložíme respirátory, bude už konečně všechno „jako dřív?“ Bohužel, zdaleka ne. Ale jsme na tom rozhodně lépe než před dvěma lety, kdy v neděli 1. března 2020 vše začalo a my ani netušili, co se na nás vlastně řítí.

Autor je psychologem, napsal mnoho odborných publikací, soudní znalec v oboru psychologie a přednášel na Katedře pedagogiky a psychologie Fakulty Univerzity Hradec Králové.

Související

důchody Komentář

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 
Byty Komentář

Kam nás doženou vysoké ceny nemovitostí? Sdílené byty nebudou v Česku za chvíli vůbec divné

Už vás taky napadlo, kdy konečně dojde k tomu, už nějakou dobu avizovanému, snížení cen nemovitostí, tedy domů a bytů a pozemků? Dění na realitním trhu, a to nejen vzhledem k všeobecnému naštvání populace z drahoty, nutně vyvolává otázky, jako třeba, kdy se vyplatí koupit si byt nebo postavit dům či kdy mám prodat nějakou tu svou „realitu“? Na ten poslední dotaz platí obecná poučka o tom, že peníze uložené v nemovitostech dlouhodobě, a ten výraz si prosím zapamatujte, protože znamená třeba déle než pět let, s jistotou poráží inflaci. Takže, jestli hned nepotřebujete peníze, nemovitosti rozhodně uchovejte ve svém portfoliu. 

Více souvisejících

komentář Jan Lašek Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) psychologie Lidé

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 59 minutami

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

COP28: Jednání vstoupila do nejtěžší fáze, země se přou o zákaz fosilních paliv

Sultán Ahmad al-Džábir, který předsedá klimatické konferenci OSN v Dubaji, v pátek vyzval zúčastněné země, aby "vystoupily ze svých komfortních zón", "dokončily rozdělané" a spolupracovaly na dosažení potenciálně historické dohody. Jak informovala agentura Reuters, al-Džábir touto výzvou otevřel plenární zasedání summitu, který tím vstoupil do nejtěžší fáze jednání.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

důchody

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Klíčové chyby při zakládání SRO a jak se jim vyhnout

Samostatně založená společnost s ručením omezeným (SRO) je v České republice jednou z nejběžnějších forem podnikání. Tento právní subjekt je oblíbený pro svou relativní jednoduchost a omezení osobní odpovědnosti majitelů. Nicméně, jaké problémy mohou vzniknout při založení SRO a jak se jim vyhnout? Pokusíme se prozkoumat klíčové problémy a poskytnout tipy, jak se s nimi vypořádat.

včera

včera

včera

IISS: Vliv Západu se zmenšuje, konflikty průměrně trvají 30 let

Ozbrojené konflikty jsou stále intenzivnější, déle trvají a je obtížnější je vyřešit. Vyplývá to z analýzy britského Mezinárodního institutu pro strategické studie (IISS).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy