KOMENTÁŘ | KOMENTÁŘ Jana Laška: Dva roky od pandemie. Úzkosti z neznámého a strach ze smrti vystřídala agrese, děti zvládly frustraci lépe

Koronavirová pandemie, která přesně před dvěma lety udeřila na Českou republiku, vstoupila velmi razantně do našich životů ve všech jeho detailech, a to celospolečensky i velmi intimně. Nedělní datum 1. března 2020, kdy se kolem 16. hodiny potvrdila první nákaza virem SARS-CoV-2 u tří pacientů, se stal historickým předělem. Nikdo z nás neměl s podobnou situací zkušenost a znalosti několika málo skutečných odborníků jsme na jedné straně hltali, na druhé jsme téměř ukřižovali epidemiologa a pozdějšího ministra zdravotnictví profesora Romana Prymulu, když hovořil o tom, že to bude trvat nejméně dva roky. Raději jsme věřili zprávě o tom, že „do Vánoc je po všem.“ Ale nebylo, ani po dvou letech nemůžeme říci, že jsme za covidem napsali tečku. Co ale národ nejvíce zasáhlo, byla úzkost z neznámého a strachu ze smrti, který později vystřídala agrese. Děti způsobenou frustraci zvládly lépe.

Museli jsme se seznámit s novým slovem: lockdown. Realizace zmíněného pojmu zasáhla prakticky celou společnost, snad s výjimkou novorozenců, a způsobila nám všem na všech úrovních věkových, vzdělanostních, sociálních i osobních masivní a dlouhodobé pocity frustrace. Prakticky během okamžiku se zhroutily všechny naše běžné denní stereotypy a museli jsme se z minuty na minutu učit úplně novým dovednostem. Zde bych chtěl pochválit všechny pracovníky školství a jejich žáky, jak výborně zvládli distanční výuku, na kterou ne každý měl odpovídající techniku. O zdravotnících nemluvě, umí. Ti si v několika vlnách opakovaně sáhli až na úplné dno.

Nastalá situace dala vzniknout řadě spontánních občanských aktivit a různých forem akutní pomoci v nouzi, dala však také příležitost jedincům se specifickou strukturou osobnosti projevit své sociálně patologické předsudky, což se opakuje i v poslední době výzvou k napadání rodin lékařů. Nelze se divit: jedna z již klasických teorií agrese hovoří o tom, že jednou z nejčastějších a nejobvyklejších reakcí na frustraci je právě agrese.

Koronavirus uspíšil odstartovaný rozpad vztahů

K tomu, abychom dali agresi směr k její kanalizaci, potřebujeme cíl, který se nemůže účinně bránit. Jsou to tradičně „oni,“ ti kteří přicházejí s omezeními jinak dosti poklidného až rozmazleného nedávného života, a pak ti, jež se sice snažili, ale vlastně to „prodlužovali“ a ničili naše „svaté“ svobody. Přibylo úzkostí z neznámého a strachu ze smrti. Někteří životem zkušení, vzdělaní a racionálně uvažující se zabednili doma a nechávali si jídlo před použitím sterilizovat, jiní, vycházejíce z hesla „to se mně nemůže stát“ pořádali tajné, mnohahlavé mejdany.

Do toho všeho donekonečna opakované zprávy o počtu nakažených, nemocných a zemřelých. Většina z nás se s podobnými dlouhodobými pocity frustrací nikdy v takové míře nesetkala. V některých případech upevnil covid – 19 vztahy osobní i pracovní, v některých uspíšil jejich již odstartovaný rozpad. Ale nekladl bych infekci vše za vinu, jen se projevily naše předchozí životní zádrhele či sny. Jen zase, jak jsme zvyklí, hledáme viníka zvenčí.

V podobných situacích rádi přemýšlíme o osudu našich dětí a obáváme se negativního dopadu na celé jejich životy; poněkud zapomínáme, že dětská psychika, na rozdíl od té naší dospělé, je velmi robustní, dosud nepoškozená a dětské vidění si s frustracemi poradilo nepoměrně lépe, než jejich dospělé okolí. Ano, některým se nechce se vrátit do sportovního oddílu anebo kroužku; máme snad jistotu, že všechny děti to před koronavirem v podobných institucích bavilo tak, jak si přálo jejich ambiciózní okolí? Na rozdíl od nás děti zvládly zcela jiný způsob výuky a není proč se obávat, že by se „zavřené školy“ projevily v budoucnu na úrovni vzdělání celé populace dnešních žáků a studentů.

Situace se naštěstí uklidňuje a za krátký čas vše bude historií. Až odložíme respirátory, bude už konečně všechno „jako dřív?“ Bohužel, zdaleka ne. Ale jsme na tom rozhodně lépe než před dvěma lety, kdy v neděli 1. března 2020 vše začalo a my ani netušili, co se na nás vlastně řítí.

Autor je psychologem, napsal mnoho odborných publikací, soudní znalec v oboru psychologie a přednášel na Katedře pedagogiky a psychologie Fakulty Univerzity Hradec Králové.

Související

Robert Fico, slovenský premiér Komentář

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 
Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Více souvisejících

komentář Jan Lašek Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) psychologie Lidé

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 30 minutami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 8 hodinami

včera

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy