Evropa se uzavírá. A má k tomu dobrý důvod. Šíření koronavirové nákazy zpomaluje prakticky všude, vyjma "starého kontinentu", kde počet úmrtí v souvislosti s koronavirovou nákazou vzrostl za minulý týden o deset procent. Evropa je tak podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jediným regionem na světě, kde neustále přibývá nakažených i zemřelých. A jak na to reaguje Česko? Nijak.
Covidová pandemie je dlouhá a únavná. Nezainteresovanou veřejnost už nebaví a lockdowny či jakékoliv jiné formy restrikcí považuje za obtěžující. Na druhé straně ale stojí nutnost a povinnost vlád zajistit svým občanům takové podmínky, aby oni či jejich blízcí neumírali. A na pozadí masivního šíření smrtelné choroby musí jít pohodlí stranou.
Pro příklady netřeba chodit daleko. Nizozemsko zavede o víkendu první částečnou uzávěru v západní Evropě. Část Rakouska zvažuje například lockdown pro neočkované, ti navíc nemohou ani do restaurací, kaváren, divadel, hudebních klubů nebo kadeřnictví.
Slovensko chce například zákon, podle kterého by tamní úřady měly mít možnost nařídit firmám a podnikatelům, aby vstup zaměstnanců či zákazníků do provozů podmínili covidovým certifikátem. A opatření zpřísňují i v dalších zemích. Počty nakažených totiž po více než roce a půl od začátku pandemie trhají rekordy.
V řadě států se proto běžné zavádí povinné očkování u části občanů, zejména té vykonávající povolání ve zdravotnictví, a rovněž i zpoplatnění testů u neočkovaných, či rovnou jejich neuznávání. Státy se zkrátka a dobře snaží přimět co největší množství lidí k vakcinaci, neboť je to jediná zbraň, kterou proti covidu máme.
Ano, očkování nemá stoprocentní účinnost, je ale zcela nezpochybnitelně dokázáno, že snižuje riziko nákazy a především hospitalizace a úmrtí. Tvrdí-li někdo opak, jednoduše tím dokazuje, že nerozumí ani elementární statistice. A nutno si přiznat, že covid už zřejmě nevymýtíme a zůstane s námi. Cílem však není srazit počty nakažených na nulu, ale zabránit zbytečným hospitalizacím a úmrtím. Prostě se vyhnout přetížení nemocnic.
K tomu je ale potřeba učinit kroky, které by na sklonku další pandemické vlny měly být zásadní a razantní. Čili kroky, ke kterým se končící česká vláda dodnes neuchýlila. Namísto přísných opatření dnes vláda přehodila odpovědnost (potažmo hněv občanů) na nově vznikající kabinet. Namísto testování PCR testy se bude ve školách opět opakovat nelogické testování antigenními testy.
A tím jsme zřejmě skončili. Nedávné zpřísnění opatření v restauracích a zkrácení doby platnosti testů sice přimělo část lidí k vakcinaci, přesto to ale stále nestačí. Jiný větší účinek tato opatření nepřinesla, a pokud vláda s velkou pompou sází na nově vzniklou "brutální kampaň", pak na plné čáře selhává. Ministerstvo zdravotnictví neumí dělat marketing, v minulosti to dokázalo několikrát, a ani teď tomu nebude jinak.
Obrázky jako vystřižené z krabiček od cigaret jsou sice opravdu drsné, v dnešní době ale zároveň poměrně běžné. Každý zpravodajský web v posledním roce a půl přinesl tolik podobných snímků z nemocnic, že na koho měly zapůsobit, na toho už zapůsobily. Že by se ale resort konečně zhostil například vyvracení dezinformací o vakcínách, což je aktuálně jeden z největších problémů, kvůli kterému proočkovanost stoupá rychlostí unaveného lenochoda, to bychom zřejmě chtěli mnoho.
Česko přitom po čtvrté vstupuje do období, kdy nakažení přibývají rychlostí více než 10 tisíc denně. Podobnou situaci jsme měli loni v říjnu, letos v lednu a poté na přelomu února a března. Každý takový stav ale byl doprovázen přísnými opatřeními, ať už ve formě zavírání obchodů nebo omezení cestování apod.
Pokud končící kabinet spoléhal na to, že letošní podzim bude díky očkování jiný, zatím to tak nevypadá. Mnoho lidí jistě ocení, že zavírání obchodů a služeb či kompletní lockdown není podle končící ani budoucí vlády řešením, zároveň ale nikdo nepřišel s konceptem, který by současnou narůstající vlnu zastavil.
Jedinou útěchou může být fakt, že počty aktuálně hospitalizovaných jsou nižší, než v období od října do dubna. V poměru k dennímu nárůstu nakažených se tak situace oproti loňsku zlepšila, na druhou stranu ale křivka opět stoupá, a až znepokojivě se podobá té z loňského října. A je třeba ji zastavit dřív, než bude pozdě.
Diletantství vlády tak v přímém přenosu pokračuje a ani na konci volebního období nepředvádí ministerstvo zdravotnictví to, co se od něj očekává. Kvůli absolutní absenci jakéhokoliv systémového řešení Česko patří dlouhodobě mezi "worst in covid" státy a současná situace ukazuje, že do výměny kabinetu se už asi nic nezmění.
Situace je přitom vážnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Kupříkladu Rusko, Slovensko nebo Rakousko hlásí rekordní počty nakažených a v některých případech i mrtvých za den. Zkresleně se tak může tamní situace jevit jako horší, neboť zatímco u nás zemře několik desítek nakažených denně, v Rusku je to pravidelně více než tisíc.
V kumulativním srovnání v přepočtu na milion obyvatel je ale Česko výrazně horší, než Rusko, Slovensko, USA a prakticky celý zbytek světa. Jen málo států je na tom za celou dobu pandemie tak špatně, jako my. A dnešní zbavení se odpovědnosti vlády za další nutné kroky jen podtrhuje, že končící kabinet pandemii jednoduše nezvládl a lidské životy hodil přes palubu.
Související
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Adam Vojtěch (ANO) , Vláda ČR , ministerstvo zdravotnictví , komentář
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
před 44 minutami
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
před 1 hodinou
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
před 1 hodinou
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
před 2 hodinami
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
před 3 hodinami
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 3 hodinami
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 4 hodinami
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 4 hodinami
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 5 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 5 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 6 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 6 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 6 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 7 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 7 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 7 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 8 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 8 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 8 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák