KOMENTÁŘ | Čechům je úplně jedno, kdo to tady řídí? Voliči mají tři možnosti

Brzo budou volby do parlamentu. To jste si asi všimli. A i když se to říká pokaždé, tak tentokrát budou fakt důležité. Nepůjde v nich totiž o nic menšího, než o to, jestli je tahle republika svéprávnou zemí, nebo nějakou variací na byzantskou oligarchii. Jestli budeme mít normální vládu normálních politických stran, nebo povládne trestně stíhaný populista spolu s komunisty a extremisty.

Jsme v situaci, která se dá popsat asi takhle. Máme u vlády člověka, kterému nejde o nic jiného, než o peníze a moc. Který nemá žádné zábrany, hodnoty, který je ochoten slíbit a říct cokoli, co ho udrží u moci. Ano, myslím tím premiéra. Jeho zájmy jsou zaměřeny jen na tyhle dvě věci. Nejít do kriminálu za svoje podvody, to za prvé a za druhé – pojistit si penězovody do Agrofertu. Kvůli tomu Babiš dosadil svoje svoje lidi do všech důležitých ministerstev, komisí, rozhodovacích orgánů, který se kromě médií snaží ovládnout i legislativu, soudy, policii i tajné služby.

On a jeho politická divize jeho koncernu, kterému se bůhvíproč říká politická strana – jsou na světě jen k jedinému účelu. Aby hájili jeho zájmy. Aby ho uchránili od kriminálu. Aby zajistili dostatek peněz, které tečou tím správným směrem.

Tenhle pán si udělal z naší republiky rukojmí. Ze státu – a jeho orgánů, ministerstev, si udělal svého obhájce. Je ochoten obětovat celou zemi za to, že mu to bude sypat. Až do roztrhání těla.

No a v příštích volbách půjde právě o tohle. Jestli mu to Česká republika dovolí. Jestli jsme fakt národ lidí, kterým je úplně jedno, kdo to tu řídí, protože kobliha, vyšší důchod a strašení migranty, i když za to zaplatíme svou vlastní budoucností, brutálními dluhy a tak podobně. Nebo ne.

Úkolem jakékoli vlády, která přijde po Babišovi, bude hlavně tohle. Důsledná de-agrofertizace státu. Návrat k nezávislosti na byznysových a mocenských zájmech pár mocných. Obnova normálního stavu a hodnot, se kterými se tenhle stát znovu-zrodil po revoluci.

Ať už vyhraje koalice SPOLU, nebo Piráti a Starostové, stejně nakonec budou muset vládnout spolu. Bude to vláda velkých kompromisů, kde na experimenty ani zleva, ani zprava nebude prostor. Jejich jediným a zásadním úkolem bude zbavit český stát té holdingové chobotnice, která si omotala média, legislativní i výkonnou moc.

Takže máte dohromady tři možnosti.

Za prvé – vybrat si podle chuti a naturelu buď koalici SPOLU, nebo Piráty a Starosty – a vybrat si normální vládu normálních stran. Za druhé – dát svůj hlas ANO, KSČM, nebo SPD – a zvolit tím vládu střetu zájmů, populismu a extremismu.

Za třetí – nejít k volbám a utěšovat se tím, že jeden hlas nic nezmění a že je to stejně všechno jedno. Ok, respektuji, ale bytostně nesouhlasím. Nejít k volbám je totální rezignace na svou -alespoň minimální spoluzodpovědnost za podobu jednak světa, ve kterém žijeme – a jednak rezignace na jakékoli ovlivnění budoucnosti naší země.

Půjde o to, jestli tenhle stát dokáže obhájit svou životaschopnost mocným navzdory. Nebo se ukáže skutečně tak slabým, že se radši poddá nějaké oligarchii východního střihu. Nebo jestli se poddá potěmkinovské gubernii a bude se tvářit, že nic jako odpovědnost a soulad slov a činů neexistuje. O nic menšího se tu nehraje.

Tak nám držím palce.

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář Volby volby 2021

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy