Prezident ruské federace Vladimir Putin nařídil „mírové operace“ v separatistických oblastech na východě Ukrajiny. Učinil tak hned po svém hodinovém projevu, v němž označil svého západního souseda za umělý stát, který nemá existovat. Za stát, který je zločinný a který páchá genocidu na svých nebohých obyvatelích. Vyvrcholilo tak podivné období válečného konfliktu, které na východě Ukrajiny trvá už od roku 2014, a který – jak je třeba zdůraznit – je od počátku rozdmýcháván a podporován ruskými zbraněmi, ale i vojáky. Rusko od té doby stihlo obsadit do té doby ukrajinský poloostrov Krym a ve východních ukrajinských oblastech stvořit tzv. Doněckou a Luhanskou lidovou republiku – loutkové pseudostáty se zhruba čtyřmi miliony obyvatel.
A právě na jejich „ochranu“ se ruský prezident Vladimir Vladimirovič rozhodl vyslat své vojáky. Už týdny se jich na ukrajinských hranicích hromadily desetitisíce. Vlastně se jen čekalo, jestli Putin jen řinčí zbraněmi, nebo hodlá se svými armádami překročit hranice. Bohužel, dopadlo to pravděpodobnějším, za to však horším scénářem. Vstupem ruské armády na území jiného svrchovaného státu, porušením jak mezinárodního práva, tak i tzv. Minských dohod.
Spekuluje se o tom, že se Putin samozřejmě nespokojí s obsazením separatistických oblastí, ale bude si chtít podmanit celou Ukrajinu. Jak nakonec sám řekl, není možné, aby Rusko mělo za souseda silně vyzbrojený stát, který usiluje o své místo v západních strukturách.
Je pozoruhodné, jak se se Putinovo zdůvodnění vojenské agrese podobá argumentům, které před 84 lety používal jiný vůdce dobyvačného režimu - totiž jistý pan Hitler v roce 1938. I on navlas stejně zdůvodňoval, proč nemá Československo na mapě Evropy co dělat. Jak je neživotaschopným výtvorem západních mocností, jak je ohrožující pro bezpečnost Německa a jak moc ubližuje Němcům, kteří v něm žijí. Jen pro připomenutí – tehdejší německý tisk hrnul na své čtenáře titulky, ve kterých by stačilo vyměnit Němce za Rusy a Čechoslováky za Ukrajince – a mohly by se okamžitě použít znovu. Jen na ukázku pár z nich, konkrétně z Völkischer Beobachter ze září 1938: „Žena a dítě rozdrceny tankem; Zastřeleni jako vzteklí psi; Požár lesa má zničit obec – prchající ženy a děti v palbě kulometů; Českokomunistické přípravy k hromadné vraždě Němců…“
Navlas stejnou propagandou jsou Rusové masírováni už nějaký čas právě proti Ukrajincům. Ale o to vlastně až tak nejde. Podstatné není ani tak přesvědčení, jako spíš jednání. Nezáleží, co si nějaký pan Putin myslí o nějaké Ukrajině, podstatné je, že pan Putin poslal na Ukrajinu tanky.
Je třeba ocenit, že česká vláda tvrdě ruskou invazi odsoudila a je připravena poskytnout Ukrajině pomoc. V opačném táboře však panuje zmatek. Zdá se totiž, že tradiční přívrženci a obhájci Ruska naopak najednou nevědí, co si s agresí na Ukrajině počít.
Tomio Okamura mluví o „invazi na pozvání“, jako by nevěděl, jak to asi bude působit na národ, který si podobnou zkušenost, a to včetně „zvacího dopisu“ prožil v roce 1968. Prezident Zeman opravil svá jen několik dnů stará slova o tom, že „válka nebude, pro CIA je to blamáž“ na o něco snesitelnější konstatování, že Putinovy kroky „„zvyšují riziko vojenského konfliktu a snižují naději na diplomatické řešení,“ čímž v hloubce sdělení cosi tak samozřejmého a banálního, jako by říkal, že voda je mokrá a koule kulatá.
A nakonec i samotný Václav Klaus si poplakal nad tím, že „rozhodnutí ruského prezidenta Putina je i poškozením těch z nás, kteří jsme se po léta snažili vysvětlovat komplikovanost vnitřní ukrajinské (ale i ruské) politické, ekonomické a národnostní situace i nelehkých historických kontextů.“
Co naopak ocenit nelze, je neúspěšný pokus evropských lídrů o dohodu s Ruskem – jako by si nebyli z historie vědomi toho, že politika appeasementu nikam nevede. A ani to, že s teroristy se nevyjednává. Ale o to už taky nejde. Rusové postupují na svých tancích Ukrajinou.
Je na čase zaujmout tvrdý celoevropský postoj, to za prvé. Poskytnout Ukrajincům veškerou možnou pomoc. Protože tady nejde jen o ně. Hrajeme tu i o naši budoucnost. Stejně totiž tak, jak Putin zamítl samostatnou státnost Ukrajinců, může požadovat navrácení ruského vlivu i v oblasti střední Evropy. Už dokázal, že mu mezinárodní právo nic neříká.
Ne nadarmo už v šedesátých letech tehdejší ministr zahraničí Henry Kissinger říkával, že na Rusy platí jen tvrdost, ráznost a zásadovost. A dávám mu za pravdu. Dnešní ruský režim je připraven využít každou skulinu slabosti, kterou západ ukáže.
21. listopadu 2024 15:01
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
Související
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
komentář , Rusko , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák