KOMENTÁŘ | Putin staví Rusko do pozice Hitlerova Německa. Evropa bojuje o svou budoucnost

Prezident ruské federace Vladimir Putin nařídil „mírové operace“ v separatistických oblastech na východě Ukrajiny. Učinil tak hned po svém hodinovém projevu, v němž označil svého západního souseda za umělý stát, který nemá existovat. Za stát, který je zločinný a který páchá genocidu na svých nebohých obyvatelích. Vyvrcholilo tak podivné období válečného konfliktu, které na východě Ukrajiny trvá už od roku 2014, a který – jak je třeba zdůraznit – je od počátku rozdmýcháván a podporován ruskými zbraněmi, ale i vojáky. Rusko od té doby stihlo obsadit do té doby ukrajinský poloostrov Krym a ve východních ukrajinských oblastech stvořit tzv. Doněckou a Luhanskou lidovou republiku – loutkové pseudostáty se zhruba čtyřmi miliony obyvatel.

A právě na jejich „ochranu“ se ruský prezident Vladimir Vladimirovič rozhodl vyslat své vojáky. Už týdny se jich na ukrajinských hranicích hromadily desetitisíce. Vlastně se jen čekalo, jestli Putin jen řinčí zbraněmi, nebo hodlá se svými armádami překročit hranice. Bohužel, dopadlo to pravděpodobnějším, za to však horším scénářem. Vstupem ruské armády na území jiného svrchovaného státu, porušením jak mezinárodního práva, tak i tzv. Minských dohod.

Spekuluje se o tom, že se Putin samozřejmě nespokojí s obsazením separatistických oblastí, ale bude si chtít podmanit celou Ukrajinu. Jak nakonec sám řekl, není možné, aby Rusko mělo za souseda silně vyzbrojený stát, který usiluje o své místo v západních strukturách.

Je pozoruhodné, jak se se Putinovo zdůvodnění vojenské agrese podobá argumentům, které před 84 lety používal jiný vůdce dobyvačného režimu -  totiž jistý pan Hitler v roce 1938. I on navlas stejně zdůvodňoval, proč nemá Československo na mapě Evropy co dělat. Jak je neživotaschopným výtvorem západních mocností, jak je ohrožující pro bezpečnost Německa a jak moc ubližuje Němcům, kteří v něm žijí. Jen pro připomenutí – tehdejší německý tisk hrnul na své čtenáře titulky, ve kterých by stačilo vyměnit Němce za Rusy a Čechoslováky za Ukrajince – a mohly by se okamžitě použít znovu. Jen na ukázku pár z nich, konkrétně z Völkischer Beobachter ze září 1938: „Žena a dítě rozdrceny tankem; Zastřeleni jako vzteklí psi; Požár lesa má zničit obec – prchající ženy a děti v palbě kulometů; Českokomunistické přípravy k hromadné vraždě Němců…“

Navlas stejnou propagandou jsou Rusové masírováni už nějaký čas právě proti Ukrajincům. Ale o to vlastně až tak nejde. Podstatné není ani tak přesvědčení, jako spíš jednání. Nezáleží, co si nějaký pan Putin myslí o nějaké Ukrajině, podstatné je, že pan Putin poslal na Ukrajinu tanky.

Je třeba ocenit, že česká vláda tvrdě ruskou invazi odsoudila a je připravena poskytnout Ukrajině pomoc. V opačném táboře však panuje zmatek. Zdá se totiž, že tradiční přívrženci a obhájci Ruska naopak najednou nevědí, co si s agresí na Ukrajině počít.

Tomio Okamura mluví o „invazi na pozvání“, jako by nevěděl, jak to asi bude působit na národ, který si podobnou zkušenost, a to včetně „zvacího dopisu“ prožil v roce 1968. Prezident Zeman opravil svá jen několik dnů stará slova o tom, že „válka nebude, pro CIA je to blamáž“ na o něco snesitelnější konstatování, že Putinovy kroky „„zvyšují riziko vojenského konfliktu a snižují naději na diplomatické řešení,“ čímž v hloubce sdělení cosi tak samozřejmého a banálního, jako by říkal, že voda je mokrá a koule kulatá.

 A nakonec i samotný Václav Klaus si poplakal nad tím, že „rozhodnutí ruského prezidenta Putina je i poškozením těch z nás, kteří jsme se po léta snažili vysvětlovat komplikovanost vnitřní ukrajinské (ale i ruské) politické, ekonomické a národnostní situace i nelehkých historických kontextů.“

Co naopak ocenit nelze, je neúspěšný pokus evropských lídrů o dohodu s Ruskem – jako by si nebyli z historie vědomi toho, že politika appeasementu nikam nevede. A ani to, že s teroristy se nevyjednává. Ale o to už taky nejde. Rusové postupují na svých tancích Ukrajinou.

Je na čase zaujmout tvrdý celoevropský postoj, to za prvé. Poskytnout Ukrajincům veškerou možnou pomoc. Protože tady nejde jen o ně. Hrajeme tu i o naši budoucnost. Stejně totiž tak, jak Putin zamítl samostatnou státnost Ukrajinců, může požadovat navrácení ruského vlivu i v oblasti střední Evropy. Už dokázal, že mu mezinárodní právo nic neříká.

Ne nadarmo už v šedesátých letech tehdejší ministr zahraničí Henry Kissinger říkával, že na Rusy platí jen tvrdost, ráznost a zásadovost. A dávám mu za pravdu. Dnešní ruský režim je připraven využít každou skulinu slabosti, kterou západ ukáže. 

Související

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu Komentář

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

Více souvisejících

komentář Rusko Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy