KOMENTÁŘ | Vypne Meta Evropanům Facebook a Instagram? Ne. Co by ale bylo, kdyby ano?

Dokážeme si vlastně ještě vůbec představit, jak by vypadal náš každodenní online svět bez největších sociálních sítí? Pamatujete si ještě svět „předtím“? Jaké to bylo? Čím jste trávili svůj čas při čekání na tramvaj?

Byl to takový ten nevinný čas, kdy jste si šli prostě třeba zaběhat, když se vám chtělo. Tehdy, v tom pravěku, jste se  u toho nemuseli nutně vyfotit a nasdílet to vašim přátelům, které to nezajímá jen proto, abyste světu dokázali, že se to skutečně stalo.

Byly to ty divné časy, ve kterých nikdo vlastně nepotřeboval vědět, co máte k večeři, že jste v solárku, nebo že máte nedejbože taky nějaký názor.  Nebudete tomu věřit, ale tehdy influenceři ještě neexistovali. Nikdo nemachroval, že má o sto tisíc víc followerů. A tak. A dokonce tehdy ještě existovala média, která měla moc měnit věci, ovlivňovat reálný vývoj událostí. Ale to už je pravěk a promlčená záležitost, vím.

No nic. Zpátky k tématu.

Asi jste o tom už slyšeli. Společnost Meta, pod kterou spadají sociální sítě Facebook a Instagram, nebo komunikační platformy WhatsApp a Messenger, pohrozila Evropské unii, že tyhle svoje služby v Evropě prostě vypne. A to proto, že je ve sporu s evropskými zákonodárci o zpracovávání osobních dat uživatelů. Do sporu samotného nemá smysl příliš zabředávat, podstatné je, že podle EU je to, co provádí Meta s našimi daty, za hranou platné legislativy známé jako GDPR, což je nástroj, který má hájit co nejvíce práva občanů EU proti neoprávněnému zacházení s jejich daty včetně osobních údajů.

O to tu ale vlastně moc nejde. To, co teď sledujeme, je jen to, jak se tu čeří PR voda a bojují se takové ty každodenní bitvy na hladině pěny dnů. Reálně se fakt nemusíte bát, že byste přišli o svůj drahocenný účet na Facebooku a Instagramu. Evropa je pro Metu příliš drahocenným trhem na to, aby to tu všechno jen tak zařízla. Jen pro vaši informaci. Od roku 2010 prodal v Evropě Facebook reklamy za nějakých 7 miliard amerických dolarů.

 No a tak to bude i dál. Facebook bude dál inkasovat miliony za reklamu, bez ohledu na to, kdo jí platí a proč, bude obchodovat s daty svých uživatelů, protože to jsou jeho uživatelé a upsali se mu při registraci do systému. Protože prostě už je taková doba a i kdybychom se rozkrájeli na tisíc kousků, nelze se vrátit do „zlatých“ časů před érou sociálních sítí…

Algoritmy Facebooku jsou nastavené na vydělávání peněz. O nic jiného tu nejde. Už ani my sami sobě nerozumíme tak, jako to umí tihle boti na druhé straně Atlantiku. Znají nás líp než lidé, se kterými žijeme v jedné domácnosti, líp než ti, které nazýváme skutečnými přáteli. Vědí o každém našem kliknutí na webu, o každém našem vyhledávání, o našich nejskrytějších touhách, stejně jako o našich děsech… Dávají nám přesně tu ideální a vyváženou dávku naštvanosti a odměny, abychom si večer co večer, stejně jako každé ráno zapli tuhle jejich aplikaci a rolovali donekonečna…. A v tom se točí prachy. Hromady prachů.

A prachy jsou i odpověď na úvodní otázku. Money talks. A nebude to nic jiného, co vyřeší tenhle vzpěněný problém na hladině bezvýznamných afér každodennosti. I dál tu budou technologičtí giganti, kteří za dostatečný obnos dokážou přesvědčit cílové publikum o čemkoli. I dál na ně lidi na jejich vlastních platformách budou lidi nadávat, že cenzurují jejich jediné správné názory. Peníze potečou, bude se klikat ostošest na doporučené články a lidi budou řešit zrovna to, co se jim čirou náhodou zrovna objeví ráno na timelajně…

Suma sumárum, žijeme ve zcela nové realitě spolu-určované  platformami, nad kterými nemáme kontrolu. Které – ať se nám to líbí nebo ne – spoluurčují naši realitu i naší budoucnost. Je tak nějak na každém z nás, nakolik se její přitažlivosti poddáme.  Tohle za nás fakt žádná EU nevyřeší.

Související

Více souvisejících

Facebook Instagram komentář

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy