Planeta zažila v úterý nejteplejší den vůbec. Rekord brzy bude překonán

Nový rekord teploty Země byl zaznamenán tento týden hned dvakrát, jak informuje CNN s odkazem na Národní centrum pro předpovědi životního prostředí ve Spojených státech. Podle jejich údajů se jedná o nejvyšší globální teplotu, která kdy byla zaznamenána v historii měření.

V pondělí došlo k historickému okamžiku, kdy průměrná globální teplota dosáhla úrovně 17,01 stupňů Celsia (62,62 stupňů Fahrenheita). Tento významný milník překonal veškeré předchozí záznamy, které byly zaznamenány od začátku měření teploty. V úterním měření se teplota ještě dále zvýšila na hodnotu 17,18 stupňů Celsia, to jsou čísla, která jsme ještě nikdy nezažili. Předchozí rekord, stanovený v srpnu 2016, činil 16,92 stupňů Celsia.

Odborníci varují, že letos může být rekord překonán ještě několikrát. Hlavní vědec z Berkeley Earth Robert Rohde v úterý na Twitteru uvedl, že svět „může v příštích 6 týdnech zažít několik ještě teplejších dnů“.

Tento globální rekord, ačkoli ještě předběžný, nám dává další důkaz o rychlosti, kterou se náš svět otepluje. Je zřejmé, že příchod přírodního klimatického jevu El Niño, který má tendenci zvyšovat teploty, se přidal k již existujícímu globálnímu oteplování způsobenému změnou klimatu člověkem.

"Není to rekord k oslavě a nebude to rekord na dlouho, léto na severní polokouli je stále ještě před námi a El Niño se rozvíjí," řekla docentka v oboru klimatologie na Granthamském institutu pro změnu klimatu a životní prostředí Friederike Ottová ze Spojeného království.

Už červen lámal rekordy

Podle národní meteorologické služby Met Office Spojené království zaznamenalo nejteplejší červen od začátku záznamů v roce 1884. Průměrná teplota za měsíc byla 15,8 stupně Celsia (60,4 Fahrenheita), čímž překonala dosavadní rekord o 0,9 stupně Celsia.

"Spolu s přirozenou variabilitou vyvolalo oteplování zemské atmosféry v důsledku změny klimatu způsobené člověkem možnost dosáhnout rekordně vysokých teplot," uvedl Paul Davies, hlavní kolega a hlavní meteorolog Met Office pro klimatické extrémy.

Jak se klimatická krize prohlubuje, vědci mají jasno v tom, že rekordní vlny veder budou stále častější a intenzivnější.

"Nový globální průměrný teplotní rekord je dalším probuzením," řekla Ottová pro CNN. "To jen ukazuje, že teď musíme přestat spalovat fosilní paliva, ne až za desítky let." Tento den je jen číslo, ale pro mnoho lidí a ekosystémů je to ztráta života a obživy.“

Související

Vyschlé popraskané dno jezera Lake Mead postiženého suchem 15. září 2022 v Boulder City v Nevadě. Jezero Mead, které se nachází u Las Vegas nedaleko hranic mezi Nevadou a Arizonou, zásobuje elektřinou několik částí Arizony, Kalifornie a Nevady a je také zdrojem vody pro venkovské, městské a kmenové oblasti na celém jihozápadě.

Země už není pro člověka bezpečná. Lidstvo ji poškodilo a znečistilo, oznámily vědci

Podle studie provedené 29 vědci z osmi zemí, se Země nachází mimo bezpečný operační prostor pro lidstvo. Tento stav je důsledkem poškozování planety, nadměrného využívání přírodních zdrojů a znečištění. Studie ukázala, že bylo již překročeno šest z devíti planetárních limitů, a to v některých případech výrazně. Tato zjištění poukazují na naléhavou potřebu ochrany životního prostředí a udržitelnosti, aby se člověk mohl nadále bezpečně vyvíjet na této planetě.

Více souvisejících

Země Počasí globální oteplování

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy