Planeta zažila v úterý nejteplejší den vůbec. Rekord brzy bude překonán

Nový rekord teploty Země byl zaznamenán tento týden hned dvakrát, jak informuje CNN s odkazem na Národní centrum pro předpovědi životního prostředí ve Spojených státech. Podle jejich údajů se jedná o nejvyšší globální teplotu, která kdy byla zaznamenána v historii měření.

V pondělí došlo k historickému okamžiku, kdy průměrná globální teplota dosáhla úrovně 17,01 stupňů Celsia (62,62 stupňů Fahrenheita). Tento významný milník překonal veškeré předchozí záznamy, které byly zaznamenány od začátku měření teploty. V úterním měření se teplota ještě dále zvýšila na hodnotu 17,18 stupňů Celsia, to jsou čísla, která jsme ještě nikdy nezažili. Předchozí rekord, stanovený v srpnu 2016, činil 16,92 stupňů Celsia.

Odborníci varují, že letos může být rekord překonán ještě několikrát. Hlavní vědec z Berkeley Earth Robert Rohde v úterý na Twitteru uvedl, že svět „může v příštích 6 týdnech zažít několik ještě teplejších dnů“.

Tento globální rekord, ačkoli ještě předběžný, nám dává další důkaz o rychlosti, kterou se náš svět otepluje. Je zřejmé, že příchod přírodního klimatického jevu El Niño, který má tendenci zvyšovat teploty, se přidal k již existujícímu globálnímu oteplování způsobenému změnou klimatu člověkem.

"Není to rekord k oslavě a nebude to rekord na dlouho, léto na severní polokouli je stále ještě před námi a El Niño se rozvíjí," řekla docentka v oboru klimatologie na Granthamském institutu pro změnu klimatu a životní prostředí Friederike Ottová ze Spojeného království.

Už červen lámal rekordy

Podle národní meteorologické služby Met Office Spojené království zaznamenalo nejteplejší červen od začátku záznamů v roce 1884. Průměrná teplota za měsíc byla 15,8 stupně Celsia (60,4 Fahrenheita), čímž překonala dosavadní rekord o 0,9 stupně Celsia.

"Spolu s přirozenou variabilitou vyvolalo oteplování zemské atmosféry v důsledku změny klimatu způsobené člověkem možnost dosáhnout rekordně vysokých teplot," uvedl Paul Davies, hlavní kolega a hlavní meteorolog Met Office pro klimatické extrémy.

Jak se klimatická krize prohlubuje, vědci mají jasno v tom, že rekordní vlny veder budou stále častější a intenzivnější.

"Nový globální průměrný teplotní rekord je dalším probuzením," řekla Ottová pro CNN. "To jen ukazuje, že teď musíme přestat spalovat fosilní paliva, ne až za desítky let." Tento den je jen číslo, ale pro mnoho lidí a ekosystémů je to ztráta života a obživy.“

Související

Vyschlé popraskané dno jezera Lake Mead postiženého suchem 15. září 2022 v Boulder City v Nevadě. Jezero Mead, které se nachází u Las Vegas nedaleko hranic mezi Nevadou a Arizonou, zásobuje elektřinou několik částí Arizony, Kalifornie a Nevady a je také zdrojem vody pro venkovské, městské a kmenové oblasti na celém jihozápadě.

Země už není pro člověka bezpečná. Lidstvo ji poškodilo a znečistilo, oznámily vědci

Podle studie provedené 29 vědci z osmi zemí, se Země nachází mimo bezpečný operační prostor pro lidstvo. Tento stav je důsledkem poškozování planety, nadměrného využívání přírodních zdrojů a znečištění. Studie ukázala, že bylo již překročeno šest z devíti planetárních limitů, a to v některých případech výrazně. Tato zjištění poukazují na naléhavou potřebu ochrany životního prostředí a udržitelnosti, aby se člověk mohl nadále bezpečně vyvíjet na této planetě.

Více souvisejících

Země Počasí globální oteplování

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Bašár al-Asad

Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě

Rusko poskytuje útočiště Bašáru Asadovi, jehož ze Sýrie přepravilo tou nejbezpečnější možnou cestou, řekl ruský diplomat Sergej Rjabkov. Asad opustil zemi, jejímž prezidentem byl od roku 2000, ve spěchu během noci ze soboty na neděli, když do hlavního města Damašku vstoupili rebelové. 

před 6 hodinami

Pendolino jen těsně minulo skupinu lidí.

VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii

Neuvěřitelný hazard s vlastními životy předvedlo několik lidí v Zábřehu na Moravě, když se rozhodli přecházet koleje, aniž by věděli, že se po jedné z nich řítí rychlík. K tragédii nedošlo i zásluhou pohotové reakce strojvedoucího. Podle Drážního úřadu není pochyb o tom, že se lidé dopustili přestupku. Událostí se zabývá policie. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Alexandr Lukašenko

Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se pochlubil tím, že uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro rozmístění střel Orešnik. Kombinovaný rusko-běloruský arsenál ohrožuje absolutní většinu evropského kontinentu, přičemž v případě nasazení mohou taktické jaderné zbraně zlikvidovat klíčové základny Severoatlantické aliance v Rammsteinu a Neapoli.

před 7 hodinami

Armáda Francie

Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem

Francouzský prezident Emmanuel Macron se ve čtvrtek setká s polským premiérem Donaldem Tuskem ve Varšavě, aby projednali možnost rozmístění mírových jednotek na Ukrajině po skončení války. Tato iniciativa, která zahrnuje vyslání zahraničních vojáků na ukrajinské území, má potenciál výrazně ovlivnit poválečné uspořádání regionu. Uvedl to server Politico.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Polsko, ilustrační foto

Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení

Polsko hodlá zaslat Rusku protestní nótu v souvislosti se zničením komplexu památníků polských vojáků, kteří padli během druhé světové války. Incident se odehrál ve městech Boroviči a Jogla na západě Ruska. Podle polského ministerstva zahraničních věcí byly památníky záměrně poničeny, což vyvolalo diplomatické napětí mezi oběma zeměmi.

před 10 hodinami

Ilustrační foto

Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě

Permafrost, tedy trvale zamrzlá půda, která se nachází v horských oblastech Evropy od severních Špicberků až po jižní Sierra Nevadu, prochází rychlým oteplováním. Studie publikovaná v prestižním vědeckém časopise Nature Communications, kterou vedla Jeannette Nötzliová ze švýcarského Institutu pro výzkum sněhu a lavin (SLF), ukazuje, že v letech 2013 až 2022 se teplota permafrostu v hloubce kolem deseti metrů zvýšila o jeden stupeň Celsia.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Sýrie

Situace je skličující: Kdokoli se ujme vlády v Sýrii, dostane na starost zničenou armádu a občanskou válku

Pád diktátorského režimu Bašára Asada přinesl zásadní změnu v mocenském uspořádání Sýrie a zajistil opozičním silám klíčovou roli ve vedení země. Mezi těmito skupinami se nacházejí i frakce, které byly v minulosti spojovány s al-Káidou. Ty nyní čelí výzvě zcela jiného charakteru – namísto ozbrojeného boje se musí naučit efektivně řídit stát a spravovat jeho instituce – a zároveň bojovat o přežití země.

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Lukašenko: Máme jaderné zbraně a chceme rakety Orešnik. Cíle si určíme sami

Autoritářský prezident Běloruska Alexandr Lukašenko oznámil, že jeho země již uchovává desítky ruských jaderných zbraní a připravuje zařízení pro plánované rozmístění nejnovější hypersonické balistické rakety Moskvy. Uvedla to agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy