Klima se mění rychleji, než jsme očekávali? Meteoroložka prozradila, co nás čeká

ROZHOVOR - Teploty v červenci a srpnu překonaly už desítky rekordů. Jaké počasí nás v nejbližší době čeká? A trápí tepla jen střední Evropu nebo je to celosvětový problém? Odpovědi nejen na tyto otázky prozradila v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz uznávaná meteoroložka Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

Letošní léto trhá na řadě stanic teplotní rekordy. Proč tomu tak je?

Extrémně nadprůměrné teploty přináší rozložení tlakových útvarů nad Evropou a následně směr proudění. Nad Evropou střední se udržují povětšinu teplé vzduchové hmoty a od jihu sem proudí tropický vzduch.

Myslíte, že se do konce léta podaří ještě nějaké rekordy překonat, nebo by se mělo začít postupně ochlazovat?

Podle výhledu počasí to vypadá, že extrémně vysoké teploty budou v Česku panovat do tohoto víkendu a poslední 2 týdny prázdnin přinesou maxima do 30 °C. Koncem měsíce by mohlo i na většině území pršet.

Dá se ze současného počasí odhadnout, jaká nás čeká zima?

Nedá. Žádné závislosti mezi počasím v jednotlivých ročních obdobích neexistují.

Je letošní léto teplotně výjimečné, nebo bychom se měli připravit na to, že ta následující mohou vypadat podobně?

Teploty jsou extrémně vysoké – v porovnáním s dlouhodobým normálem jsou výrazně nadprůměrné, naopak srážky jsou výrazně podprůměrné. Ale není to tak, že bychom se v minulosti s podobnými letními extrémy nesetkali viz. naposledy léto 2006, 2003 nebo 1947. Stejně tak nás rozhodně v 21. století čekají i nadále teplotně nadprůměrná a suchá léta.

Kromě vysokých teplot se potýkáme také s nedostatkem vody a obrovským suchem. Jaké to může mít následky v následujících měsících?

S ubýváním vegetace v září a v říjnu se bude sucho postupně zmírňovat alespoň to zemědělské. Také vše záleží na tom, jak to bude se srážkami dále – od podzimu totiž bude naopak výrazně pršet a v zimě už ani nepoznáme, že v létě bylo katastrofální sucho. Srážky se totiž velmi špatně jakkoliv dopředu předpovídají. Ze zkušenosti vím, že příroda extrémy ráda vyrovnává.

Z dlouhodobého hlediska, pokud by se podobné teploty a sucho jako letos opakovaly i v dalších letech, hrozí nějaké závažnější problémy? Například vysychání řek?

I v historii jsme se setkávali s delšími suchy – například v poválečném období, kdy byl pokles průtoků a následné vysychání v řekách zaznamenáván zejména na malých tocích v nižších a středních polohách. Dnes jsou některé toky řízeny přehradami. S vodou bychom se alespoň v období sucha měli začít učit hospodařit např. nenapouštět bazény, zbytečně nezalívat.

Před několika týdny se objevila zpráva meteorologů a klimatologů, podle které by měl do poloviny století narůst počet tropických dní. Podle dosavadního stavu počasí se ale zdá, že se tak děje už letos. Je tomu opravdu tak?

Letošní dlouhotrvající období tropických teplot je dáno dlouhým udržením mohutné teplé vzduchové hmoty nad naším územím a frontální systémy, které se vytváří nad Atlantikem s chladnějším vzduchem od západu, sem nejsou vpuštěny. Spíše se přikláním k tomu, že nás čekají hodně proměnlivá léta jako ostatně v posledních letech – viz. roky 2003 a 2006 v Praze se 20 tropickými dny a např. 2002 s pouhými čtyřmi.

Jsou aktuální vysoké teploty jen českým, potažmo středoevropským problémem, nebo se s nimi potýkají i jiné země po celém světě?

Několik extrémně teplých dnů mají za sebou například také na východním pobřeží USA nebo v Japonsku.

Díky za rozhovor.

Související

Více souvisejících

Počasí Dagmar Honsová (meteoroložka)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

před 10 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

včera

Robert Fico

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

včera

včera

Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra

Princezna Kate oslaví ve čtvrtek 43. narozeniny. Bude slavit poprvé od chvíle, co porazila zákeřnou rakovinu. Nejspíš i proto se princ William rozhodl požádat svého otce, tedy krále Karla III., o uvolnění z jednoho důležitého závazku. Británii tak na pohřbu bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera nebude reprezentovat král, ale ani následník trůnu.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy