ROZHOVOR - Česko po relativně poklidném prosinci sužují od začátku ledna silné mrazy doprovázené vichřicí a sněžením. Podle meteorologů potrvají nejméně do příštího týdne, ani poté ale zřejmě neustanou. Meteoroložka Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz prozradila, dokdy mrazivé počasí potrvá, a zhodnotila i klimatické jevy v roce 2016.
Konec roku 2016 byl relativně mírný a počasí žádné velké výkyvy nepřinášelo, s novým rokem se ale vše změnilo. Česko sužuje náledí, prudké sněžení a propady teplot až k -20 stupňům. Čím je tato změna způsobena?
O vánočních svátcích přišla opět Vánoční obleva – do Česka proudil teplý vzduch od jihozápadu, takže více méně pršelo, zatímco nyní je to o chladnějším vzduchu a od čtvrtka dokonce o arktickém proudění. Takže z jarního počasí jsem skočili rovnýma nohama do zimního. Ale ani takové ochlazení není v Česku nic výjimečného.
Tak výrazné ochlazení jako na Silvestra 1978 a 1979 nás nečeká. (Zatímco konec roku 1978 byl ve znamení nezvykle teplého počasí s odpoledními teplotami až na 15 °C, na Silvestra začal do střední Evropy proudit arktický vzduch od severu a začalo se výrazně ochlazovat – až o -3 °C za hodinu. Např. na Liberecku bylo ještě před půlnocí +8 °C, ráno už jen -15 °C).
Podle předpovědí by měl tento stav pokračovat o víkendu i v příštím týdnu. Jaké počasí nás čeká potom?
Podle dlouhodobé předpovědi to vypadá (její úspěšnost s přibývajícím časem ale rychle klesá), že se zimním charakterem počasí budeme muset počítat po většinu ledna.
Lze předvídat, jestli se v průběhu této zimy ještě dočkáme podobných mrazů?
Mrazy k zimně v našich podmínkách stále patří a setkaly jsme se s nimi i v loňských letech.
Například vloni klesla teplota 19.1. na stanici Rokytská slať k – 32,3 °C. V roce 1985 klesala teplota v lednu na Šumavě k -33 °C, stejně tak v roce 2006. Silné mrazy udeřily také v únoru 2012 – 12.2. bylo na Kvildě -36,5 °C. Vůbec nejnižší teplota byla naměřena 11.2. 1929 v Litvínovicích u Českých Budějovic -42,2 °C.
Silné mrazy do konce zimy rozhodně vyloučené nejsou a zřejmě se s nimi setkáme už ve druhé polovině ledna.
Máme za sebou rok 2016, který byl podle měření Světové meteorologická organizace zřejmě tím nejteplejším v historii. Bude tento trend pokračovat i letos?
Těžko říci. Pokud pomineme jako zásadní „oteplovací“ faktor lidskou činnost, uvidíme, jak silný bude letos klimatický jev El Niňo, který vždy s teplotou také zahýbe.
Psali jsme:Můžeme očekávat, že bude ubývat mrazivých dní a naopak přibývat těch letních?
Některé závěry klimatologů, kteří se zabývají „oteplováním“ planety tento vývoj naznačují. Spíše nás ale čekají podobné roky jako ten loňský, kdy jsme se často setkávaly s velkými teplotními výkyvy.
Bylo loňské počasí ještě něčím výjimečné?
Rok 2016 sice nepřinesl žádné významné povodně, sucha nebo extrémně vysoké teploty po delší období. Právě ale teplota vzduchu si s námi hrála –často jsme se setkávali s teplotní skoky. Celkově tak bylo uplynulý rok 2016 pro meteosenzitivní jedince zátěžový – počasí bylo hodně proměnlivé.
Vybrané teplotní zajímavosti:
19.1. Rokytská slať – 32,3 °C27.1. Žatec 14,1 °C1.2. České Budějovice 14 °C22.2. Brod Dyjí 18,2 °C17.3. Kvilda -19,1 °C31.3. České Budějovice 23,7 °C (první den s teplotou přes 20 °C)4.4. Bohumín 25,1 °C (první letní den)22.5. Řež u Prahy 31,5 °C (první tropický den)23.6. Olomouc 31,9 °C25.6. Holovousy – nejnižší noční teploty 23,9 °C25.6. Ostrava 36,2 °C7.7. Břežník -2,5 °C11.7. Brod nad Dyjí 36,8 °C11.8. Praha-Klementinum – minimální teplotní rekord 10 °C8.9. Řež u Prahy 31,5 °C9.9. Javorník 30,7 °C11.9. Praha – Karlov 32,2 °C13.9. Řež u Prahy 32,3 °C29.9. Brod nad Dyjí 26,2 °C18.11. Husinec 16 °C22.11. Ostrava – Mošnov 13,7 °C
Jak funguje samotný princip předpovídání počasí? Meteorologové například poměrně přesně určili, že současné mrazy začnou a začaly v úterý večer a měly trvat do dnešního dne, což se vyplnilo.
Předpovědi počasí dnes stojí na numerických předpovědních modelech, což je složitý počítačový program, který využívá upravené fyzikální rovnice pro výpočet přenosu energie a vzduchových hmot v atmosféře. Takzvané globální předpovědní modely simulují chování atmosféry na celé Zemi.
Obecně platí, že čím dále odborníci počasí předpovídají, tím menší je úspěšnost, že se předpověď vyplní. Dají se přesto některé meteorologické jevy předpověď téměř s jistotou až na několik měsíců dopředu? Například monzuny, tornáda apod.
Bohužel nedá. Dokonce ani předpověď počasí na několik hodin nemá a mít nemůže 100% úspěšnost. Důvodů je celá řada. Předně je to naše nedokonalá znalost aktuálního stavu atmosféry. Na zemském povrchu tlak a teplotu měříme v řadě meteorologických stanic, ty jsou však od sebe vzdáleny v Evropě desítky kilometrů, v Africe stovky kilometrů, v polárních oblastech ještě více a my nevíme, co přesně se děje mezi nimi a musíme to jen odhadovat. Ještě méně informací máme o stavu atmosféry ve výšce, která je však pro synoptickou situaci a její vývoj tím zásadním.
Vzhledem k velké dynamice atmosféry mohou i relativně malé rozdíly v rovnicích a odhadu počátečního stavu vést po několika málo dnech k naprosto rozdílným výsledkům. Druhým důvodem je, že rozlišení modelů neumožňuje použití všech známých fyzikálních rovnic, a ty musí být zjednodušeny, což samozřejmě znamená nárůst nepřesnosti výsledných výpočtů.
Související
Prudké změny počasí? Klimatická změna už hraje svou roli, varuje Honsová
Za extrémní počasí může globální oteplování, vlny veder budou častější a delší, říká meteoroložka Honsová
Dagmar Honsová (meteoroložka) , Počasí , rozhovor
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
před 1 hodinou
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
před 3 hodinami
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
před 4 hodinami
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
před 5 hodinami
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
před 5 hodinami
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
Aktualizováno před 5 hodinami
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
před 6 hodinami
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
před 7 hodinami
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
před 7 hodinami
Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota
před 8 hodinami
Požáry v Kalifornii plodí mrtvé i nové hrdiny. Obětují své domovy pro pomoc ostatním
před 8 hodinami
Změna počasí se blíží. Meteorologové varují před dvěma jevy
před 8 hodinami
Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl
před 10 hodinami
Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024
před 11 hodinami
Katastrofa, kterou nikdo nečekal. Za ničivé požáry v Kalifornii mohou změny počasí
před 13 hodinami
Výhled počasí do konce ledna. Meteorologové zmiňují vliv tlakové výše
včera
Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům
včera
Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení
včera
Elvis Presley by slavil devadesáté narozeniny
včera
Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra
Princezna Kate oslaví ve čtvrtek 43. narozeniny. Bude slavit poprvé od chvíle, co porazila zákeřnou rakovinu. Nejspíš i proto se princ William rozhodl požádat svého otce, tedy krále Karla III., o uvolnění z jednoho důležitého závazku. Británii tak na pohřbu bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera nebude reprezentovat král, ale ani následník trůnu.
Zdroj: Lucie Podzimková