ROZHOVOR | Hrozí mohutné záplavy? Zima ještě neskončila, přijdou další mrazy, varuje meteoroložka

ROZHOVOR - Předpovědi meteorologů tvrdí, že by se v Česku mohlo postupně začít oteplovat. Není ale radno radovat se předčasně, teploty totiž vzápětí opět spadnou hluboko pod bod mrazu. Poté, co sníh roztaje, nebývají výjimkou ani záplavy, těch se ale podle meteoroložky společnosti Meteopress Dagmar Honsové příliš obávat nemusíme. Uvedla to v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

Podle předpovědí by se mělo v následujících týdnech postupně oteplovat. Znamená to, že zima končí a takové mrazy, jaké jsme zažívali v posledních dnech, se už nevrátí?

Podle dlouhodobé předpovědi počasí to vypadá, že únor bude v porovnání s lednem přece jen „teplejší“. Zimní charakter počasí nás ale bude provázet i nadále. Sice zřejmě nebude v únoru tolik ledových dnů (rtuť teploměru trvale pod bodem mrazu), např. v Praze jich bylo za leden 24, ale rozhodně se nám vyhýbat nebudou. A už na příští týden to vypadá, že v nočních minimech bude teplota v nížinách klesat k -15 °C.

Meteorologové v lednu často varovali před ledovkou. Jak vlastně vzniká?

Ledovka vzniká při mrznoucích srážkách – dešti nebo mrholení, které vypadává na podchlazený povrch.

Čím se ledovka odlišuje od náledí?

Kloužou stejně :-) Náledí vzniká na zemském povrchu z vody, která se na něm nacházela ještě před poklesem teploty pod bod mrazu. Ledovka se drží i na svislých venkovních předmětech.

Kromě četných ledovek Česko také několikrát zahalil smog. Jak souvisí jeho nadměrné množství s počasím?

Smog je většinou spojen s inverzním charakterem počasí, který v Česku v lednu převládal. Inverze je spojena s bezvětřím nebo jen slabým větrem, jen s minimem srážek a nízká inverzní oblačnost nedovolí výstupu škodlivin, které se denně vytváříme z dopravy a z průmyslu, aby se dostaly do vyšších vrstev atmosféry. Pokud tato situace trvá déle – škodliviny, zejména pak prachové částice v ovzduší narůstají.

Psali jsme: Ledovka opět postupně zasáhne Česko. Předpověď na víkend Smogová situace je už v pěti krajích, na severu Moravy platí regulace Další sněhová nadílka: Může napadnout až 15 cm, pozor na ledovku Zima opět udeří naplno: Připadne až 15 cm sněhu, v nížinách hrozí ledovka  

Funguje to i naopak, tedy ovlivňuje smogová situace v postižených místech počasí v dalších dnech?

Ne ne, smog maximálně snižuje dohlednost, ale jinak skončí jakmile přijde změna počasí - nejčastěji fronta, zesílení větru a srážky.

Průměrná teplota se v lednu pohybovala kolem -5 stupňů. Šlo o nezvykle chladný leden v porovnání s jinými?

Letošní leden byl opravdu jeden z nejchladnějších za dobu měření v pražském Klementinu. Obsadil 7 místo. Naopak přesně před 10 lety tedy v roce 2007 jsme měli za sebou nejteplejší leden.

Co je důvodem letošního studeného počasí?

Inverze a převládající studené severní a severovýchodní proudění.

Během letošní zimy napadlo poměrně velké množství sněhu, a to i v nížinách. Lze očekávat, že se bude Česko letos potýkat se silnými záplavami?

To je otázka. Záleží na tom, jak rychle bude sníh odtávat. Pokud přijde výrazná obleva s rychlým nárůstem teplot, vydatným deštěm a silným větrem, potom je odtávání sněhu rychlé. Pokud teplota půjde nahoru jen pozvolna a sníh bude postupně odtávat od nížin po hory, voda může krásně doplnit stav podzemních vod. V nejbližším období se rozhodně záplav z roztávajícího sněhu obávat nemusíme. Zimnímu charakteru počasí se v Česku zalíbilo :-)

Související

Dagmar Honsová Původní zpráva

Prudké změny počasí? Klimatická změna už hraje svou roli, varuje Honsová

Po tropických vedrech přišly prudké změny počasí s hrozbou povodní, teploty klesají k deseti stupňům. Meteoroložka Dagmar Honsová pro EuroZprávy.cz vysvětlila, že za tím stojí změny tlakových útvarů a chladný vzduch ze severozápadu. Klimatické změny zvyšují energii v atmosféře, což vede k častějším extrémním jevům.
Dagmar Honsová Rozhovor

Za extrémní počasí může globální oteplování, vlny veder budou častější a delší, říká meteoroložka Honsová

Letošní léto nás s výjimkou přelomu července a srpna pronásledují velmi vysoké teploty, které nezřídka přesahují tropické třicítky. V této souvislosti se EuroZprávy.cz obrátily na meteoroložkou Dagmar Honsovou, která prozradila, že se na konci týdne můžeme těšit na ochlazení až o deset stupňů. Smutným poznatkem je, že tropické dny byly například v pražském Klementinu naměřeny pětkrát častěji než před sto lety. 

Více souvisejících

Dagmar Honsová (meteoroložka) Počasí rozhovor

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

před 10 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

včera

Robert Fico

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

včera

včera

Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra

Princezna Kate oslaví ve čtvrtek 43. narozeniny. Bude slavit poprvé od chvíle, co porazila zákeřnou rakovinu. Nejspíš i proto se princ William rozhodl požádat svého otce, tedy krále Karla III., o uvolnění z jednoho důležitého závazku. Británii tak na pohřbu bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera nebude reprezentovat král, ale ani následník trůnu.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy