Počasí trápí Česko. Extrémní sucho postupuje, březen byl pátý nejteplejší za 59 let

Letošní březen byl pátý nejteplejší od roku 1961. Průměrná měsíční teplota vzduchu dosáhla 5,6 stupně Celsia. Stejné teplo bylo i v březnu 1989 a 1974. Nejtepleji bylo v březnu před pěti lety. Srážkově byl březen normální, sněžilo a pršelo ale především v první polovině měsíce. Meteorologové to dnes uvedli na webu. Podle týmu InterSucho je aktuálně extrémně suchá půda na osmi procentech území.

Březen byl podle meteorologů teplotně silně nadnormální. Průměrná teplota byla o 2,7 stupně vyšší než normál za roky 1981 až 2010. Za posledních deset let byl teplejší březen než letošní zaznamenán v roce 2017 (5,9 stupně) a v roce 2014, kdy byl s 6,2 stupně nejteplejší.

Výrazně teplo bylo na začátku března a deset dnů zaznamenalo teploty vyšší proti normálu o více než čtyři stupně. Největší teplo bylo v sobotu 23. března, na stanici Žatec meteorologové naměřili 21,8 stupně Celsia. Naopak největší chladno bylo 21. března, na Kvildě rtuť teploměru ten den klesla 10,3 stupně pod bod mrazu. Celkově bylo v březnu mírně chladněji v Čechách než na Moravě a ve Slezsku, rozdíl činil dvě desetiny stupně.

V historii byla v březnu nejvyšší denní teplota naměřena 22. března 1927 v Mělníku, a to 26,2 stupně Celsia. Nejchladnější byl 2. březen 1929 v Jindřichově Hradci s minus 32 stupni Celsia.

Do historických tabulek pražského Klementina, které sledují teploty od roku 1775, se letošní březen zapíše průměrnou teplotou 8,7 stupně. Dělí se tak s březnem 1989 a 2012 o čtvrté až šesté místo, uvedli meteorologové v sobotu na webu. Nejteplejší březen za uplynulých 244 let připadá na rok 2014, kdy meteorologové v Praze zaznamenali teplotu vzduchu 9,4 stupně.

Deště a sněžení byly v březnu v Česku normální. Průměrný měsíční úhrn 47 milimetrů představuje 98 procent normálu. Nejvíce sněžilo a pršelo v Karlovarském kraji, kde srážkový úhrn dosáhl 129 procent normálu. Nejméně srážek spadlo v Jihomoravském kraji se 71 procenty normálu. Většina srážek spadla v první polovině měsíce. Ve čtvrtek 14. března například napadlo v Peci pod Sněžkou 29 centimetrů sněhu. Na vrcholcích Krkonoš pak po celý měsíc ležely více než dva metry sněhu.

Odborníci z týmu InterSucho pravidelně hlásí, že se půda v zimě nedosytila vodou a je suchá. První dubnový den uvedli, že vodní rezerva v půdě je letos výrazně nižší než ve stejnou dobu před rokem. Špatná situace je především na severozápad od Prahy, na Hané, na jižní Moravě a také na Opavsku a podél Odry.

Podle dnešních údajů na twitteru je na 95 procentech území výrazně nižší vlhkost půdy, než je obvyklé. Extrémní sucho je už nyní na osmi procentech území.

....... na četné dotazy připojujeme současnou mapu intenzity sucha a jeho předpověď........více na https://t.co/CLulmEwURh pic.twitter.com/dg5RhIrJW3

— intersucho.cz (@Intersucho) 9. dubna 2019

"A bohužel výrazné zlepšení v nedohledu - předpověď srážek i sucha je dosti pesimistická," uvedli. Poslední týden byl přitom znovu bez deště, jen na východě Moravy spadlo pět milimetrů srážek, tedy pět litrů vody na metr čtvereční.

První jarní měsíc byl podle Českého hydrometeorologického ústavu letos také velmi slunečný. Průměrná délka slunečního svitu byla 132 hodin, což činí 115 procent normálu.

Související

Více souvisejících

Počasí Sucho Teplotní rekordy Déšť

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy