Klementinum: Zima byla druhá nejteplejší od roku 1775, únor rekordní

Uplynulá zima byla v pražském Klementinu druhá nejteplejší od roku 1775, kdy tam začalo soustavné měření teplot. S průměrnou teplotou 5,1 stupně Celsia se zařadila za rekordní zimu 2006/2007. Únor ale rekord pokořil, s průměrnou teplotou 6,9 stupně Celsia odsunul na druhé místo únor roku 1990, kdy průměrná teplota dosáhla 6,5 stupně Celsia.

Český hydrometeorologický ústav to uvedl na webu. Výsledky měření za celou zemi by měly být v pondělí.

Meteorologická zima, která začala 1. prosince 2019 a skončila 29. února 2020, patří podle meteorologů mezi jedno procento nejteplejších zim. Větší teplo naměřili pouze v zimě 2006/2007, a to 5,8 stupně Celsia. Na třetí místo se odsunula zima 2015/16 s průměrnou teplotou 4,9 stupně. Naopak nejchladnější zima od roku 1775 byla na přelomu let 1829 a 1830 s průměrnou teplotou minus 6,1 stupně.

Odborníci z evropské služby Copernicus v pátek uvedli, že v Evropě byla uplynulá zima nejteplejší od počátku měření v roce 1981. Průměrná teplota překonala dosavadní rekord zimy z přelomu let 2015 a 2016 o téměř 1,4 stupně Celsia.

Samotný únor byl podle českých meteorologů nejteplejší od roku 1775. Předstihl i velmi teplé únory z let 1990, 1995, 2002, 1998 a 2007. Nejvyšší průměrná denní teplota byla letos v únoru naměřena 23. února, a to 12,3 stupně. Největší únorové teplo Klementinum za 246 let naměřilo 23. února 1903, kdy rtuť teploměru vystoupila na 13,9 stupně Celsia. "Do této hodnoty tedy letos moc nechybělo," poznamenali meteorologové. Naopak nejchladnější den letošního února byla středa pátého, kdy průměrná teplota činila 2,6 stupně. Nejchladnější únorový den od roku 1775 připadá na 9. února 1956 s minus 21,9 stupně Celsia.

Meteorologové poskytnou podrobný článek o letošním únoru a uplynulé zimě za celou zemi v pondělí. Prozatím upozornili na to, že únor byl poměrně bohatý na srážky. Průměr podle prvotních údajů činil 87,5 milimetru, což bylo 227 procent normálu. Na Labské boudě, Dvoračkách a v Peci pod Sněžkou podle nich spadlo v únoru přes 300 milimetrů srážek. "Takto vysoký únorový srážkový úhrn není zcela běžný," poznamenali. Více než 300 milimetrů srážek zaznamenaly stanice ještě v letech 2002, 1970 a 1946.

Předchozí měsíc leden byl na srážky naopak chudý, od roku 1961 bylo v Česku jen šest let s nižším nebo stejným množstvím srážek. Sucho v Česku navíc trvá posledních pět let.

Související

Více souvisejících

Počasí Zima Praha Teplotní rekordy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy