Sucho na severu Čech se prohlubuje

Sucho na severu Čech se prohlubuje. Přibývá zákazů odběrů vod z potoků a řek v Povodí Ohře, kyslíkový deficit ohrožuje vodní svět. Dostatek vody je zatím v Labi. Sucho pokračuje v Ústeckém kraji sedmým rokem.

V regionu je situace výrazně odlišná od stavu na Moravě, kde v červnu hodně pršelo. Ukazuje to server intersucho, kde se mimo jiné uvádí, že v hlubší vrstvě půdy lze pozorovat přetrvávající problém se suchem v severozápadní části Čech, především v Ústeckém kraji a severozápadní části kraje Středočeského. "Zima byla na srážky slabá a na jaře se nepodařilo doplnit podzemní vody. Srážky byly podprůměrné, jen v červnu trochu víc pršelo, proto máme v krajině sucho už sedmým rokem," řekl ČTK mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Posledním rokem bohatým na vodu byl rok 2013, tehdy v červnu zasáhly region povodně. "Situace je vážná, proto dáváme podněty vodoprávním úřadům k vydávání zákazů odběrů vod," uvedl Svejkovský. Naposledy zákaz vydal mostecký magistrát, vztahuje se na odběr vody z Vtelenského potoka a Zaječického potoka. "Vodu nesmí lidé odebírat ani konví pro zálivku zahrady. Jestliže by lidé z potoka odebírali vodu dále, mohli by ohrozit vodní a navazující ekosystémy a funkci toku. Opatření platí od 8. srpna do 31. října," uvedla mluvčí magistrátu Klára Vydrová.

Ústecký magistrát vydal zákaz odběru povrchových vod na celém území okresu. Platí až do 3. listopadu nebo do odvolání. Do konce října platí zákaz čerpat vodu ze všech potoků na Podbořansku u Loun. Na Teplicku se omezení týká sedmi toků. Na Žatecku zákaz platí na více než dvaceti místech, a to včetně dvou úseků Ohře. Za odebírání vody i přes zákaz hrozí pokuta do 100.000 korun.

Nízké průtoky jsou nyní také na Kamenici a Ploučnici na Děčínsku a na Bílině. "Vysoké teploty bohužel nahrávají tomu, že tíživá situace přetrvává, ohrožen kyslíkovým deficitem je celý vodní svět," uvedl Svejkovský. Horko předpovídají meteorologové i na příští týden.

Zatím dostatek vody je podle údajů Povodí Labe na dolním toku největší české řeky. Plavba nákladních lodí je ale už na hraně rentability. Aby byla ekonomická, musí být podle Jiřího Macha z povodí hladina 180 centimetrů na vodočtu v Ústí nad Labem. Dnes dopoledne byla na úrovni 190 centimetrů.

Související

Více souvisejících

Sucho

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 5 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 6 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy