V Moskvě panuje na prosinec extrémní teplo. Putin uznal problém s oteplováním

Moskva, jež je o Vánocích známá bohatou sněhovou nadílkou, zažívá tento prosinec výjimečně vysoké teploty. V úterý tam naměřili 6,2 stupně Celsia, tedy nejvíce v historii měření pro toto datum. Kvůli teplotám nad nulou tak ulice města namísto bělostné pokrývky zahalil chmurný závoj, napsal server americké televize CNN. Meteorologové přitom sněžení očekávají až po začátku příštího roku.

Nezvykle teplé počasí posledních týdnů povzbudilo veřejnou debatu o klimatických změnách i v Rusku, jehož ekonomika je silně závislá na vývozu uhlovodíkových paliv. Hned první otázka při tradiční výroční tiskové konferenci ruského prezidenta Vladimira Putina z minulého týdne se týkala růstu globálních teplot. Putin uznal, že se jedná o vážný problém, zapochyboval však o roli člověka v tomto procesu.

"Je velice těžké, pokud ne nemožné, přesně zjistit, jak lidstvo zasahuje do klimatické změny. Nemůžeme však ani nečinně sedět, souhlasím se svými kolegy. Měli bychom se co nejvíce vynasnažit, abychom předešli dramatickým změnám klimatu," prohlásil Putin s tím, že nejvíce jsou podle něj ohrožena města na severu země vystavěná na věčně zmrzlé půdě zvané permafrost, která postupně měkne.

Rusko letos v září jako jedna z posledních zemí přistoupilo k pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Kvůli stížnostem částí místního průmyslu však podle listu The Washington Post nedostatečně zavádí potřebná opatření k naplnění svých klimatických závazků.

Ruské ministerstvo životního prostředí upozornilo, že se Rusko otepluje až 2,5krát rychleji než jiné části zeměkoule. Permafrost už na některých místech taje a v létě Rusko trápily nebývale rozsáhlé lesní požáry.

Moskvané i přes prosincové vysoké teploty mají stále šanci prožít takzvané bílé svátky. Pravoslavné Vánoce totiž připadají na 7. ledna a ruská státní meteorologická agentura uvedla, že má v té době do oblasti dorazit studenější vzduch z východní Evropy, který rovněž "přinese naději na návrat zimy do regionu".

Související

Více souvisejících

Rusko Počasí Moskva Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy