Země se otepluje, byla naměřena druhá nejvyšší teplota v historii

Kuvajt - Ve čtvrtek bylo na poušti v Kuvajtu naměřeno podle zatím neoficiálních údajů rovných 54 °C, pokud by se tento údaj oficiálně potvrdil, byla by to druhá vůbec nejvyšší teplota v historii.

Pokud se údaj potvrdí, byla by to nejvyšší teplota naměřená mimo Údolí smrti v Kalifornii. Celosvětový rekord z Kalifornie činí  56,7 °C z roku 1913, od té doby však už nikdy nebylo naměřeno více než právě 54 °C. Stejná hodnota byla  v Údolí smrti naměřena ještě v roce 2013 a nyní právě v Kuvajtu.

Čtvrteční maximum z Kuvajtu se tedy dělí o druhé místo a pozoruhodné je, že více než sto let nebyla na Zemi naměřena teplota vyšší, než nyní! Neoficiálně však byla stejná teplota naměřena v roce 1942 v Izraeli.

Oficiální platnost rekordu musí potvrdit světová meteorologická organizace, což není nic jednoduchého. Před několika lety byla například zrušena platnost teplotního rekordu 57,8 °C z Lybie z roku 1922. Rtuť teploměru se sice skutečně na takovou hodnotu vyšplhala, nicméně za prvé nebyl teploměr kalibrován, a za druhé byla stanice umístěna na asfaltu, což je proti mezinárodním pravidlům pro měření meteorologických prvků.

Tato pravidla nejsou pouhou byrokracií, ale opravdovou nutností. Pokud by pravidla nebyla, mohly by být za rekord považovány v podstatě jakékoliv teploty naměřené například uvnitř aktivní sopky nebo nad ohništěm táboráku, proto i  kuvajtský rekord musí projít šetřením.

Související

Více souvisejících

Kuvajt Počasí Teplotní rekordy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy