Filipíny zasáhl silný tajfun Goni. Bojujeme s covidem, teď další katastrofa, řekl senátor

Nejméně deset lidí zemřelo a další tři se pohřešují poté, co se nad Filipínami prohnal tajfun Goni, označovaný za jednu z nejsilnějších bouří letošního roku. Informovala o tom agentura Reuters. Na mnoha místech zasažené oblasti Bicol na ostrově Luzon nefunguje elektřina, region hlásí také záplavy, sesuvy půdy a vzedmutí mořské hladiny.

Bouře, jež dosáhla kategorie supertajfunu, po dosažení pevniny zeslábla, stále ji však provází vítr o rychlosti kolem 125 kilometrů v hodině, v nárazech až 170 kilometrů za hodinu.

Všichni zemřelí i pohřešovaní pocházejí z oblasti Bicol, kterou tajfun zasáhl plnou silou. Jednou z obětí je podle místních činitelů pětileté dítě, které se utopilo ve stoupající hladině řeky.

Z televizních záběrů a videí na sociálních sítích je patrné, že se na několika místech protrhly břehy a voda zaplavila vesnice. Guvernér provincie Quezon řekl, že v deseti městech popadané stromy přetrhaly elektrické vedení. Provincie leží v jižní části ostrova Luzon, tedy tam, kde tajfun udeřil.

V okrese Guinobatan podle místních činitelů zahrnula hornina z blízké sopky asi 300 domů a panuje podezření, že několik lidí bylo v budovách pohřbeno zaživa.

Rumaragasang ilog ang tumambad sa mga taga-brgy. Ilawod sa Camalig, Albay kaninang 8:40 ng umaga dahil sa pananalasa ng super typhoon #RollyPH. | (Kuha ni Loren Jay Miraran) via Jose Carretero pic.twitter.com/UwMGNpMnXu

— ABS-CBN News (@ABSCBNNews) November 1, 2020

Agentura pro řešení katastrof předem upozorňovala, že tajfun může zasáhnout oblasti s 19 až 31 miliony lidí, a že k ohroženému místu patří i lidé v blízkosti metropole Manily. Evakuační místa zatím využilo 347.000 lidí. Zrušeno bylo několik desítek domácích i mezinárodních letů a úřad pro civilní letectví nechal na den zavřít manilské mezinárodní letiště.

Filipíny se ještě vzpamatovávají z tajfunu Molave, který minulý týden usmrtil 22 lidí. Goni přitom oživuje vzpomínky na supertajfun Haiyan, který v roce 2013 připravil zhruba 7300 lidí o život a dalších pět milionů lidí o přístřeší.

Ostrovní stát Filipíny, kde žije zhruba 109 milionů lidí, každý rok zažije kolem dvaceti tropických bouří a tajfunů. Ty zpravidla ničí úrodu, domy a infrastrukturu. Tentokrát evakuaci obyvatel do bezpečí komplikoval koronavirus.

"Bojujeme s covidem-19 a teď se na nás valí další katastrofa," komentoval situaci senátor Christopher Go. Připomněl, že úřady musejí dohlédnout, aby se v evakuačních centrech nezačala šířit nákaza. Filipíny dosud zaznamenaly více než 380.000 případů nákazy novým koronavirem a přes 7200 úmrtí. Jsou tak po Indonésii druhou nejvíce zasaženou zemí v jihovýchodní Asii.

Tajfun Goni nyní směřuje nad Jihočínské moře a příští týden se podle předpovědí přesune do centrálního Vietnamu, který se také vzpamatovává z následků tajfunu Molave. Ten udeřil na Vietnam ve středu, usmrtil bezmála 40 lidí, způsobil záplavy, sesuvy bahna, potopil mnoho rybářských člunů a přerušil dodávky elektřiny pro 1,7 milionu lidí.

Související

Tajfun Goni

Tajfun Goni zanechává na Filipínách spoušť, počet obětí roste +VIDEO

Již 20 lidí zahynulo v důsledku tajfunu Goni, který v neděli udeřil na Filipíny s vichrem dosahujícím v nárazech 310 kilometrů v hodině. S odvoláním na novou bilanci filipínského úřadu pro řešení katastrof o tom dnes informovala agentura Reuters. Letos dosud nejsilnější tajfun na souostroví srovnal se zemí 20.000 domů a více než 55.000 dalších bylo poškozeno, sdělily úřady.

Více souvisejících

tajfun Goni (listopad 2020) Filipíny Tajfun Počasí

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Donald Trump

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

před 1 hodinou

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

před 7 hodinami

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

před 7 hodinami

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

před 8 hodinami

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

před 9 hodinami

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

před 10 hodinami

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

před 10 hodinami

Jun Sok-jol

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

před 11 hodinami

Donald Trump

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Extraliga play off 2025: Pardubice ovládly úvodní zápas semifinále na ledě Hradce Králové

Semifinále hokejové extraligy nabídlo dramatický úvod druhé série mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Domácí Mountfield se před svými fanoušky dlouho snažil dohnat ztrátu a ve třetí třetině dokázal vyrovnat. Na obrat to však nestačilo, Dynamo se rychle vzpamatovalo a v závěru si vzalo vedení zpět. První bod v sérii tak putuje do Pardubic.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy