Tajfun Goni zanechává na Filipínách spoušť, počet obětí roste +VIDEO

Již 20 lidí zahynulo v důsledku tajfunu Goni, který v neděli udeřil na Filipíny s vichrem dosahujícím v nárazech 310 kilometrů v hodině. S odvoláním na novou bilanci filipínského úřadu pro řešení katastrof o tom dnes informovala agentura Reuters. Letos dosud nejsilnější tajfun na souostroví srovnal se zemí 20.000 domů a více než 55.000 dalších bylo poškozeno, sdělily úřady.

Na hlavním filipínském ostrově Luzon, kde se soustřeďují dvě třetiny filipínské ekonomiky, živel přerušil dodávky elektřiny do 50.000 domácností. Škody na úrodě rýže, kukuřice a dalších plodin byly podle ministerstva zemědělství zatím vyčísleny na 35 milionů dolarů. Poničeno bylo také množství mostů, silnic a veřejných budov.

Filipínské úřady před příchodem bouře evakuovaly více než 345.000 lidí, což podle nich zabránilo mnoha úmrtím. Úřady rovněž musely zavést opatření, aby se v evakuačních centrech nezačal šířit koronavirus. V některých z nich jsou proto lidé umístěni ve stanech.

Na přelet nad postiženým územím se dnes vydal filipínský prezident Rodrigo Duterte. Varoval přitom, že nad Pacifikem se již formuje další bouře Atsani, která by měla na souostroví udeřit koncem tohoto týdne. Tajfun Goni, který již zeslábl na tropickou bouři, mezitím postupuje směrem k Vietnamu, na jehož centrálním pobřeží je očekáván ve středu večer místního času (odpoledne SEČ).

Všechny oběti tajfunu Goni pocházejí z filipínských provincií Albay a Catanduanes, které leží jižně od metropole Manily. Podle Červeného kříže obyvatelé ostrova Catanduanes nemají od neděle přístup k elektřině, pitné vodě a nefungují tam telekomunikační linky, takže informací z oblasti je málo.

Ostrovní stát Filipíny, kde žije zhruba 109 milionů lidí, každý rok zažije kolem dvaceti tropických bouří a tajfunů. Ty zpravidla ničí úrodu, domy a infrastrukturu. Supertajfun Haiyan v roce 2013 připravil přes 6000 lidí o život a dalších pět milionů lidí o přístřeší.

Související

Více souvisejících

tajfun Goni (listopad 2020) Filipíny Tajfun Počasí Rodrigo Duterte

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 38 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy