Laura se stala hurikánem 4. stupně, na jihu USA se čeká devastace

Hurikán Laura se žene Mexickým zálivem k americkým státům Texas a Louisiana jako hurikán čtvrtého stupně a na jihu Spojených států by tak mohl napáchat obrovské škody. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) nově předpovídá "katastrofickou bouři, extrémní vítr a bleskové záplavy".

Krátce po poledni SELČ byl hurikán asi 540 kilometrů jihovýchodně od texaského Galvestonu. Ze satelitních snímků je podle dnešního oznámení Národního střediska pro hurikány (NHC) patrné, že jde o velmi rozsáhlý systém, který pokrývá velkou část Mexického zálivu.

#Laura is expected to bring multiple life-threatening hazards to the Gulf Coast beginning later today. Efforts to protect life and property within the Storm Surge and Hurricane Warning areas should be rushed to completion before storm surge and tropical storm force winds arrive. pic.twitter.com/QxXf55AiU0

— National Hurricane Center (@NHC_Atlantic) August 26, 2020

"Očekáváme rozsáhlý výpadek elektřiny a vyvracení stromů. Budou poškozeny obytné domy i podniky," řekl meteorolog z louisianského města Lake Charles Donald Jones, jehož citovala agentura AP. Lake Charles se nyní nachází nejblíže středu hurikánu. "Situace bude velmi vážná," varoval Jones.

Meteorologové a úřady dnes vyzývali obyvatele ohrožených oblastí, aby odjeli dříve, než bude pozdě. Bouře má na pevninu udeřit krátce po půlnoci místního času (ve čtvrtek dopoledne SELČ), uvádí televize CNN.

Laura z hurikánu první kategorie na druhý nejvyšší stupeň americké škály zesílila za pouhých 15 hodin. Po poledni místního času byla asi 320 kilometrů na jih od texaského města Port Arthur a její trajektorie se z dřívějšího severozápadního kurzu stáčela více k severu. Podle NHC ji už doprovázel vytrvalý vítr o rychlosti až 220 kilometrů v hodině.

Meteorologové předpověděli, že předtím, než "extrémně nebezpečný" hurikán dorazí k pevnině, poryvy zesílí až na 230 kilometrů za hodinu. Ze satelitních snímků je patrné, že Laura je velmi rozsáhlý systém, který pokrývá velkou část Mexického zálivu. Na americkém pobřeží může strhávat střechy z domů a zanechat celé obce pod vodou.

"Na některých místech, až se lidé ve čtvrtek ráno probudí, nebudou moci uvěřit, co se stalo," citovala agentura AP odbornici na hurikány Stacy Stewartovou.

Zatím není zcela jasné, zda největší nápor hurikánu zasáhne východ Texasu nebo jihozápad Louisiany, v obou regionech byla nařízena evakuace statisícům lidí. Vyhlášky o povinné či doporučené evakuaci se dnes ráno týkaly celkem 1,5 milionu lidí.

V Texasu mělo přikázáno svá bydliště opustit 385.000 lidí z měst Beaumont, Galveston a Port Arthur, dalších 200.000 lidí pak z nízko položené oblasti Calcasieu Parish v Louisianě. Meteorologové varují, že tam voda může dosáhnout do výše čtyř metrů a smést obydlená místa. Vzedmutí hladiny moře bylo už dnes dopoledne hlášeno z Lafourche Parish u New Orleans.

"Rýsuje se nám tady ohromná bouřka," konstatoval guvernér Louisiany John Bel Edwards. AP poznamenává, že je to další velká výzva pro úřady, které už mají plné ruce práce s epidemií covidu-19. Právě Louisiana se v tomto směru řadí mezi nejhůře zasažené americké státy.

Úřady i meteorologové dnes opakovali výzvy k evakuaci, na kterou už zbývalo jen několik hodin. Guvernér Edwards z obav, že se lidé nestačí včas dostat do bezpečí, řekl, že je nezbytné odejít do dnešního poledne místního času (19:00 SELČ). V Calcasieu Parish podle CNN evakuovali i stovky vězňů.

"Uposlechněte doporučení vašeho lokálního úřadu. Když vám říkají, abyste šli pryč, jděte pryč! Dnes je to věc života a smrti," vzkázal koordinátor Národní meteorologické služby (NWS) Joel Cline.

Související

Následky řádění hurikánu Laura

Ničivé hurikány budou častější, pokud se nezlepší ochrana klimatu, varují vědci

Ničivý hurikán Laura se přehnal přes Karibik a americký stát Louisiana. Ačkoliv po přesunu na pevninu značně zeslábl, z hurikánu čtvrté kategorie na kategorii prvního stupně, zanechal za sebou poničené domy, výpadky proudu, záplavy a zapříčinil několik úmrtí. Laura se stala jednou z nejsilnějších bouří, které kdy zasáhly tuto část světa a vědci varují, že pokud svět nezačne bojovat s globálním oteplováním, stanou se tyto hurikány normou.
Následky řádění hurikánu Laura

V Louisianě začal úklid po hurikánu Laura, do oblasti míří Trump

Lidé v americkém státě Louisiana začali s úklidem v oblastech, které zasáhl hurikán Laura. Místní úřady je ale varovaly, že musejí počítat s tím, že v současném horkém a dusném počasí budou týdny bez dodávek vody a elektrického proudu. Zasažená místa v Louisianě a sousedním Texasu se dnes chystá navštívit prezident Donald Trump, informovala agentura AP.

Více souvisejících

hurikán Laura (srpen 2020) Hurikán Počasí USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 36 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy