Nebezpečný hurikán Laura zasáhl jih USA, vzedmuté moře zaplavilo pobřeží

Přes jihozápad amerického státu Louisiana se dnes přehnal silný hurikán Laura, který za sebou zanechal záplavy, výpadky proudu a poničené domy. Mluvčí místní vlády televizi CNN sdělil, že má informace o třech úmrtích spojených s extrémním počasím, všechny údajně způsobil pád stromu na dům. Laura po přesunu nad pevninu slábla, na sever Louisiany podle nejčerstvějšího hlášení meteorologů dorazila nikoli jako hurikán, ale jako méně ničivá tropická bouře. I v sousedním Arkansasu ale může způsobit záplavy.

Oko hurikánu zasáhlo pevninu u obce Cameron krátce po půlnoci místního času (07:00 SELČ). Laura byla v tu chvíli klasifikována jako hurikán čtvrtého, tedy druhého nejvyššího stupně. Jihovýchodní část Louisiany dnes bičoval vichr o rychlosti až 200 kilometrů za hodinu a prudký déšť. Moře se kvůli bouři vylilo na pevninu, přičemž se podle agentury AP čekalo, že záplavová vlna bude zasahovat i desítky kilometrů do vnitrozemí.

Značné materiální škody jsou hlášené z města Lake Charles, které leží asi 50 kilometrů od moře a kde žije na 80.000 lidí. Vítr tam v noci rozbíjel okna a odnášel střechy. Videa na sociálních sítích ukazovala i spadlé dopravní značky nebo kusy plotů a budov rozeseté v ulicích.

Ve městě Westlake, které od Lake Charles dělí pouze koryto řeky Calcasieu River, následně začala hořet chemická továrna, informovala agentura Reuters. Fotografie z místa ukazovaly vysoký oblak hustého kouře, zatímco policie oznámila, že začala vyšetřovat únik chloru. Místním obyvatelům byla podle CNN na mobily rozeslána upozornění, aby se ukryli v domech a zavřeli okna i dveře.

Hurikán dnes postupoval podél hranice mezi Louisianou a Texasem, a v obou státech narušoval dodávky elektřiny. CNN s odvoláním na web poweroutage.us informuje o více než 750.000 odběratelích bez proudu, přičemž většina výpadků je registrována v Louisianě.

Úřady v předchozích dnech nařídily evakuaci asi 580.000 lidí z pobřežních oblastí, na které se Laura hnala, přinejmenším několik desítek osob ale výzev neuposlechlo. Některé z nich ráno podle místních činitelů začaly volat o pomoc. Lidé v oblasti přitom zkušenosti s ničivými živly mají. V roce 2005 region postihl hurikán Rita.

V souvislosti s Laurou už vláda Louisiany evidovala tři úmrtí. Guvernér John Bel Edwards nejdříve informoval o smrti 14leté dívky po pádu stromu na její dům, mluvčí regionálního ministerstva vnitřní bezpečnosti pak popsal další dva podobné případy. V okresech Acadia Parish a Jackson Parish přišli o život dva muži.

Texas dopoledne žádnou oběť hurikánu nehlásil. V obou státech byly v terénu stovky záchranářů a vyhodnocování škod je teprve na počátku. Louisianský guvernér Edwards nicméně už dopoledne konstatoval "rozsáhlé škody", později varoval, že nebezpečí "zdaleka nepominulo".

"Je to jedna z nejsilnějších bouří, jaká zasáhla daný úsek pobřeží," řekl David Roth z NWS. Guvernéři postižených států nicméně dnes vyjadřovali názor, že pobřežní záplavy jsou nakonec slabší, než jakých se obávali.

Laura při postupu Louisianou směrem na sever rychle zeslábla na hurikán první kategorie, okolo poledne místního času pak byla prohlášena za tropickou bouři. Provázel ji v tu chvíli vítr s maximální rychlostí okolo 100 kilometrů v hodině, píše agentura AP. V noci se živel přesune nad Arkansas, v jehož jižní části bylo vyhlášeno nezvyklé varování před tropickou bouří kvůli hrozícím tornádům a bleskovým povodním.

Během pátku se má bouřkový systém stočit směrem na východ k Tennessee a Kentucky, načež má zasáhnout i státy na pobřeží Atlantiku. Na ostrově Hispaniola, o který se dělí Haiti a Dominikánská republika, Laura před přesunem nad jižní část USA zabila 23 lidí a způsobila rozsáhlé záplavy.

Související

Následky řádění hurikánu Laura

Ničivé hurikány budou častější, pokud se nezlepší ochrana klimatu, varují vědci

Ničivý hurikán Laura se přehnal přes Karibik a americký stát Louisiana. Ačkoliv po přesunu na pevninu značně zeslábl, z hurikánu čtvrté kategorie na kategorii prvního stupně, zanechal za sebou poničené domy, výpadky proudu, záplavy a zapříčinil několik úmrtí. Laura se stala jednou z nejsilnějších bouří, které kdy zasáhly tuto část světa a vědci varují, že pokud svět nezačne bojovat s globálním oteplováním, stanou se tyto hurikány normou.
Následky řádění hurikánu Laura

V Louisianě začal úklid po hurikánu Laura, do oblasti míří Trump

Lidé v americkém státě Louisiana začali s úklidem v oblastech, které zasáhl hurikán Laura. Místní úřady je ale varovaly, že musejí počítat s tím, že v současném horkém a dusném počasí budou týdny bez dodávek vody a elektrického proudu. Zasažená místa v Louisianě a sousedním Texasu se dnes chystá navštívit prezident Donald Trump, informovala agentura AP.

Více souvisejících

hurikán Laura (srpen 2020) Hurikán Počasí USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy