ROZHOVOR | Lidé se vůči politikům vymezují, škodí jim i nekorektní vyjadřování, říká mluvčí Jihlavy

Tiskový mluvčí Jihlavy Radovan Daněk vnímá společnost nejen na Vysočině, ale v celé republice jako frustrovanou. „Lidé nedávno frustrovaní covidem jsou teď mrzutí kvůli inflaci a zdražování nebo kvůli vysokým cenám energií,“ popsal Daněk v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. V Jihlavě podle něj kandiduje 12 různých subjektů. „Mezi sebou se neuměli dohodnout ani takzvaně kandidáti v rámci jednoho subjektu. Neumím si představit, jak by se v zastupitelstvu měli dohodnout, kdyby se do něj dostali zástupci většiny z nich,“ pokračoval mluvčí.

Jak byste hodnotil momentální rozpoložení lidí v Jihlavě, potažmo i na Vysočině, vůči politice?

Asi je hodně podobné rozpoložení lidí v celé zemi, Vysočina a Jihlavsko se podle mne od zbytku republiky moc neliší. Lidé nedávno frustrovaní covidem jsou teď mrzutí kvůli inflaci a zdražování nebo kvůli vysokým cenám energií. Mezi lidmi podle mne obecně nejenom v Jihlavě chybí úsměvy a dobrá nálada.

I vůči politikům se proto někteří lidé bohužel hodně vymezují a kampaň před komunálními volbami navíc byla hodně nervózní a plná invektiv. Bohužel tomu hlavně v případě senátních voleb přispěli i sami někteří politici, když se nekorektně vyjadřovali o svých politických konkurentech a vedli hodně vyhrocenou kampaň.    

Myslíte si, že by ve městech obecně měly mít slovo spíše tradiční české strany nebo naopak ty místní?

Já osobně jsem zastáncem tradičních stran, kde i jednotliví kandidáti musejí prokázat své kvality nejenom před voliči, ale nejprve i uvnitř strany nebo svého politického uskupení, kde se musí umět hlavně dohodnout sami mezi sebou a potom táhnou za jeden provaz.

Na mnoha radnicích nevyjímaje tu jihlavskou jsme byli svědky zbytečných dohadů a mnoha zdlouhavých jednání a vyhrocených situací jen proto, že se mezi sebou neuměli dohodnout takzvaně nezávislí kandidáti i v rámci jednoho volebního subjektu. A v letošních volbách kandiduje v Jihlavě 12 různých politických subjektů. Neumím si představit, jak by se uměli v zastupitelstvu dohodnout, kdyby se do něj dostali zástupci většiny z nich.   

Je v Jihlavě v plánu něco zásadního, co už volby nijak nemohou ovlivnit?

Samozřejmě, že volby mohou ovlivnit i zásadní projekty jako je nová parkovací koncepce, stavba Horácké multifunkční arény, stavba centrálního dopravního terminálu, revitalizace náměstí a podobně. Kampaň je vyhrocená právě proto, že si politici v rámci předvolebních mítinků, článků, postů na sociálních sítích nebo plakátů vyměňují názory na tyto už rozběhnuté projekty a někteří tvrdí, že pokud se právě oni dostanou do vedení města, ihned ten projekt zruší nebo změní. Bohužel tak velmi často činí bez znalostí souvislostí a jde často jen o populistická předvolební hesla.

Jak se městu v momentální těžké situaci daří? Zavedli jste nějaká hlubší opatření pro šetření s energiemi?

I municipality musí šetřit podobně jako šetří každý z občanů. Zastupitelé na svém posledním předvolebním zasedání schvalovali balíčky úsporných opatření, které umožní pokrýt navýšení cen především v důsledku dramatického růstu inflace a také nárůstu platových tarifů. Ve spolupráci se všemi odbory magistrátu se podařilo ve stávajícím jihlavském rozpočtu najít úspory ve výši přesahující 54 milionů korun.

Na pokrytí zvýšených nákladů města za inflaci, za energie a za vládou zvýšené mzdové tarify zaměstnanců ve veřejném sektoru padne asi 35 milionů korun, zbývajících 19 milionů půjde do fondu rezerv a rozvoje. Zastupitelé schválili i finanční pomoc našim příspěvkovým organizacím nebo obchodním společnostem. Např. částku 6 milionů korun na dokrytí letošní ztráty dostane dopravní podnik tak, aby letos skončil s vyrovnaným hospodařením. Peníze od města dostanou také příspěvkové organizace – zoologická zahrada, knihovna a Brána Jihlavy v souhrnné výši 8 788 000 Kč a to rovněž na dokrytí ztrát z důvodu růstu cen energií a úpravy platových tarifů zaměstnanců neškolských příspěvkových organizací. 

Jak Jihlava zvládla nápor ukrajinských válečných uprchlíků? Jak jste je zvládli ubytovat, potažmo kdo se na ubytování a pomoci nejvíce podílel?

Zvládli jsme to a to i s pomocí tzv. Ukrajinského domu, který vznikl přestavbou nevyužívaného objektu bývalé školy, ten slouží jako ubytovna před tím, než si uprchlíci najdou stále bydlení, ale také jako herna a učebna pro děti i dospělé. Stará se o ní na základě smlouvy s městem Středisko křesťanské pomoci.

Celému jejich týmu v čele s panem Davidem Chlupáčkem patří náš obrovský dík. Stejně jako děkujeme organizaci F Point a manželům Fiedlerovým za to, jak se starají o ukrajinské děti, o jejich výuku ČJ a o začleňování Ukrajinců do naší společnosti.

Radovan Daněk Jihlava rozhovor Komunální volby

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala

Maia Sanduová obhájila mandát moldavské prezidentky, což mnozí v Evropě vnímají jako významný krok k posílení demokratického a proevropského směřování Moldavska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy