ROZHOVOR | V Číně se o válce neinformuje jako v Česku. Návrat studené války si nepřeje, říká expert

Čínský postoj k válce na Ukrajině je tak trochu záhadou. Na jedné straně je obezřetné k Západu, na druhé straně i k Rusku. „Ruské báchorky o tom, že Ukrajinci vyrábí biologické a chemické zbraně, případně různé hoaxy o fašismu, kterými Rusové svět častovali, se uchytily i v Číně,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz docent Michal Kolmaš, vedoucí katedry Asijských studií Metropolitní univerzity Praha.

Jak moc velkým problémem je pro Čínu válka na Ukrajině z geopolitického hlediska?

Čína určitě nemá radost z toho, co Rusko rozpoutalo. Jestli si něco Čína geopoliticky nepřeje, tak je to návrat studené války. Čínští komunisté to tak dekády píší do svých strategických dokumentů, které jsou pro režim významně důležité - byť bychom si mohli myslet, že ne. Čína samozřejmě sdílí některé obavy spolu s Ruskem - například z rozšiřování NATO nebo zasahování spojenců do oblastí, které považuje za bytostně důležité (například Jihočínské a Východočínské moře).

Zároveň nemá Čína prakticky jakékoliv jiné důležité spojence - všechny ostatní mocnosti druhého řádu (Kanada, evropské státy, Japonsko, Brazílie, ale i Indie) jsou buď plně zakomponovány do západních struktur, anebo se k nim blíží. I s Ruskem má navíc Čína řadu problémů - například nedořešenou válku z roku 1969 nebo komplikovanou otázku pronikání Číňanů na Sibiř. Proto se domnívám, že byť Čína nikdy plně nepodpoří západní sankce a pozici, stejně obezřetně se bude chovat vůči Rusku.

A z ekonomického úhlu pohledu?

Ekonomicky je pro Čínu Rusko důležité jako zdroj nerostných surovin - a to nemůžeme podceňovat. Nicméně hlavním exportním partnerem pro Čínu jsou Spojené státy, kam vyváží necelou pětinu všeho svého zboží. Do Ruska vyváží necelé 2 procenta. Z Ruska navíc Čína nezíská vyspělé technologie a další výrobky s přidanou hodnotou, které se vyrábí jen na Západě. Tudíž byť se dá očekávat rozšiřování čínsko-ruských obchodních vztahů zejména v oblasti dovozů zdrojů do Číny, pro Peking je mnohem důležitější držet otevřený systém světového obchodu.

EU varovala Čínu, aby Moskvě neposkytla podporu. Poslechne Peking? Jak velké je riziko obcházení přísných sankcí, které Západ uvalil na Rusko?

Nějaká podpora pro Rusko se dá od Číny očekávat - přecijen jak jsem říkal výše, sdílí spolu některé strategické zájmy. Nemyslím si ale, že by Čína Rusko otevřeně podporovala dovážkami důležitých zbraňových systémů. Podporu bych viděl spíše na ekonomické úrovni, případně skrze dodávku vybraných komponentů či součástek použitelných ve vojenském průmyslu. To riziko obcházení sankcí tady je, ale jak je zřejmé ze všech indikátorů a i z ruské reakce, západní sankce mají nebývalý dopad na ruskou ekonomiku a i když Čína může jejich část odklonit např. pomocí ruským bankám,  celou zemi jistě nezachrání.

Tvrdí se, že by Čína mohla Rusku poskytnou vojenskou pomoc. Jak by přesně vypadala? Čína by patrně přímo vojáky do Evropy neposlala…

Vojáky by zcela jistě neposlala. Jak jsem psal výše, dá se očekávat zejména ekonomická, případně nějaká méně významná bezpečnostní pomoc zejména skrze dodávky komponentů do zbraňových systémů, techniky či munice.

Může váhavý postoj Číny k válce na Ukrajině nějak pošramotit vztahy mezi Moskvou a Pekingem?

Rusko si nyní nemůže vybírat - nikdo jiný mu nezůstal. Hlasování v OSN bylo zřejmé - spojenci Ruska jsou nyní Eritrea, Syrie, Severní Korea a Bělorusko - to není nejlepší parta. Rusko se zkrátka s invazí stalo na Číně více závislé, než by si přálo, a nemůže si dovolit si Peking zprotivit. Trpělivost by mohla dojít spíše Číně, zejména pokud by na tu válku ekonomicky doplácela, ale ani tak si nemyslím, že by se vztah Ruska s Čínou měl do budoucna významně oslabit. Buď zůstane, nebo bude posilovat.

Jak je čínská veřejnost informována o vojenském konfliktu na Ukrajině?

V porovnání s evropskou veřejností jistě spoře. Byť ve zprávách v Číně válka je, nepodává se stejným způsobem jako v Česku. Nedá se ale úplně říci, že by v Číně byla stejná propaganda, jako v Rusku.

Šířily se i v Číně ruské dezinformace?

Ano, šířily se tam možná více než kde jinde na světě. Ruské báchorky o tom, že Ukrajinci vyrábí biologické a chemické zbraně, případně různé hoaxy o fašismu, kterými Rusové svět častovali, se uchytily i v Číně, zejména mezi mladými nacionalistickými lidmi na síti Weibo. Pro mnoho z nich to bylo příjemné vysvětlení toho, čemu chtěli věřit - tedy že má Západ postranní úmysly, osnuje zlo proti Rusku a Číně a tak dále. I v Číně je ale početná část veřejnosti, která hoaxům nevěří.

Když odbočíme od Číny, jakou měrou rezonuje válka na Ukrajině v asijském regionu? Který státy stojí jasně na straně Ukrajiny a proč?

Prakticky všechny, možná snad s výjimkou vojenské junty v Myanmaru či Kambodži. Reakce u některých byla možná pomalejší než u evropských spojenců - například u Jižní Koreji. U jiných, zejména u Japonska, byla reakce mnohem silnější než po ruské invazi na Krym v roce 2014. Japonsko zmrazilo 6 procent ruských zahraničních rezerv a plně se přidalo k západním sankcím - to v roce 2014 takto razantně neudělalo. Jak se válka prodlužuje, tak se ale v mnoha státech vrací na stůl otázka ekonomických dopadů, a i u Japonska je vidět, že s další silnější podporou váhá a naopak se snaží nezrušit některé z rozjetých bilaterálních projektů s Ruskem jako jsou ropné Sakhalin 1 a 2.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině rozhovor Michal Kolmaš (politolog) Čína

Aktuálně se děje

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Královská rodina v Sandringhamu: Král, královna, William a Kate navštěvují bohoslužbu na Štědrý den Prohlédněte si galerii

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Aktualizováno včera

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

včera

Robert Fico

Slováci mohou znovu vidět tajné nahrávky s Ficem z lesní chaty

Na Slovensku během Vánoc ožila kauza nahrávek tajných setkání na lesní chatě, jichž se účastnil i současný premiér Robert Fico (Smer-SD). Skupina žen se rozhodla nahrávky zveřejnit, upozornil web aktuality.sk. Fico už před třemi lety tvrdil, že na záznamech není nic zajímavého. 

včera

včera

včera

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Zimní počasí, ilustrační fotografie.

Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení

Po vánočních svátcích se v Česku přechodně oteplí, když v pátek vyšplhají teploty až na osm stupňů. Na poslední víkend letošního roku se však znovu lehce ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

24. prosince 2024 21:57

24. prosince 2024 20:30

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

24. prosince 2024 19:45

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno 24. prosince 2024 19:06

Velký požár v Bruntále: Hoří bývalé kasárny, dva hasiči se zranili

Moravskoslezští hasiči na Štědrý den od ranních hodin zasahují u velkého požáru v Bruntále. Hoří bývalé kasárny, vyhlášen byl třetí stupeň poplachu. Škoda jde do desítek milionů korun, dva hasiči utrpěli zranění. Událostí se zároveň zabývá policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy