Nemoci navzdory. Sáblíková vyhrála v Japonsku na 1500 metrů, na trojce byla pátá

Bylo otázkou, jak nakonec rychlobruslařka Martina Sáblíková vstoupí nové sezóny 2023/24, když krátce před závody v japonském Obihiru onemocněla a brala antibiotika. Nakonec odpověděla tím nejlepším možným způsobem. Nejprve v sobotu zvítězila v divizi B v závodě na 1500 metrů, aby pak na to navázala v neděli pátým místem v závodě na 3000 metrů.

V sobotním závodě v rámci divizi B na 1500 metrů zaznamenala již šestatřicetiletá svěřenkyně kouče Petra Nováka čas 1:58,70 a byla tak o tři sekundy pomalejší než na kontrolních závodech v Inzellu, které se konaly v říjnu. Ve zmiňované divizi B tímto svým časem překonala domácí závodnici Junu Onoderaovou a díky tomuto výkonu si tak připsala 28 bodů do celkového hodnocení Světového poháru. Kromě toho se bude moct objevit příští týden v Pekingu rovnou v divizi A. Tu mimochodem v Japonsku ovládla další z domácích závodnic Miho Takagiová s časem 1:54,54.

V rámci nedělního závodu na 3000 metrů pak Sáblíková pro změnu dojela v čase 4:04,60 a ve srovnání s říjnovými kontrolními závody byla tentokrát o více než tři sekundy rychlejší. Tento závod ovládla Norka Wiklundová, která byla o 2,72 sekundy lepší než česká trojnásobná olympijská vítězka. Ta by, kdyby byla o pouhých devět desetin rychlejší, dosáhla na cenný kov. Druhá tak nakonec skončila Japonka Momoka Horikawaová, třetí pak Nizozemka Antoinette Rijpmaová-De Jongová.

"S časem jsem spokojená, i když ten projev nebyl ideální. Po všem, co mě minulý týden potkalo, si myslím, že to nedopadlo vůbec špatně. Měla jsem strach, že vypadnu z áčka. Musím říct, že mě osobně to docela překvapilo," brala výsledek Sábíková po závodě všemi deseti.

V nedělním závodě na trojce byla její soupeřkou v rozjížďce Norka Wiklundová, která zajela rekord dráhy. "Každá jsme si jela sama, protože byla docela dost přede mnou. Vyhrála bezkonkurenčně a musím říct, že je krása se dívat na to, co předvádí na ledě. I když jsem se na to dívala hodně z dálky,“ okomentovala Sáblíková výkon soupeřky a vrátila se k sobotnímu závodu na 1500 metrů. „Překvapil mě. Poslední kolo ale nebylo úplně dobré," dodala.

V dalších dnech se bude připravovat na závody v Pekingu, které jsou na programu příští víkend. "Snad mě trojka nezláme a budu moct trénovat a připravovat se na další závody," zakončila Sáblíková.

Konečné výsledky Světového poháru v rychlobruslení v Obihiru:

Sobota 11.11.2023:

Ženy:

1500 m: 1. Takagiová (Jap.) 1:54,54, 2. Rijpmaová-De Jongová (Niz.) 1:56,23, 3. Goetzová 1:56,56 ... divize B: 1. Sáblíková 1:58,70, 16. Kuršová (obě ČR) 2:04,82

Průběžné pořadí SP (po 1 z 6 závodů): 1. Takagiová 60, 2. Rijpmaová-De Jongová 54, 3. Goetzová 48 ... 13. Sáblíková 28, 35. Kuršová 5

Neděle 12.11.2023:

Ženy:

3000 m: 1. Wiklundová (Nor.) 4:01,88, 2. Horikawaová (Jap.) 4:03,42, 3. Rijpmaová-De Jongová (Niz.) 4:03,71, ...5. Sáblíková 4:04,60, divize B: 16. Kuršová 4:19,73, 20. Korvasová (všechny ČR) 4:25,00

Související

Martina Sáblíková

Sáblíková se vrátila do koloběhu Světových pohárů nejlépe, jak mohla. V Tomászówě skončila druhá

Po anabázi se zraněním, které si Martina Sáblíková přivodila smolně loni v prosinci, kdy si při pádu bruslí řízla do nohy, se česká rychlobruslařská hvězda v pátek vrátila do seriálu Světového poháru a to v polském Tomászówě Mazowieckém. Tam tehdy svěřenkyně kouče Petra Nováka absolvovala závod na tříkilometrové trati a prakticky ihned se svým soupeřkám připomněla nejlépe, jak mohla, když právě na této trati nakonec skončila druhá. Na první Norku Ragne Wiklundovou navíc ztratila pouhých osm setin. 
Martina Sáblíková

Audit potvrdil, že kouč Sáblíkové špatně vyúčtoval kempy v cizině

Audit Národní sportovní agentury (NSA) zaměřený na hospodaření Českého svazu rychlobruslení (ČSR) pode informací webu Seznam Zprávy potvrdil nesrovnalosti ve vyúčtování zahraničních cest ze strany trenéra Petra Nováka. Kouč trojnásobné olympijské vítězky Martiny Sáblíkové již více než rok čelí podezření, že v letech 2019 a 2020 svazu vyúčtoval nadsazené náklady za zahraniční soustředění sportovců.

Více souvisejících

Martina Sáblíková Rychlobruslení

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 32 minutami

Senioři, ilustrační foto

Jak žijí čeští důchodci? Využívají moderní technologie, roste počet pracujících

České seniory lze stále více považovat za aktivní členy společnosti, kteří se zapojují do různých činností. Tendence ukazují na nárůst pracujících seniorů, skupiny těch, kteří uzavírají manželství, a těch, kteří využívají moderní technologie, jako jsou chytré telefony. Uvedla to analýza s názvem "Senioři v ČR v datech 2023," kterou zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Prognózy Wall Street pro akciový trh v roce 2024

„Wall Street se neshodne na vývoji akciových trhů v dalším roce, ovšem převažují optimistické hlasy, které vyhlížejí dosažení nových historických maxim,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Terapeut Honza Vojtko v Hovorech s PN. Prohlédněte si galerii

Hovory s PN a terapeut Honza Vojtko: Vztahy jsou fuška…

Párový terapeut Honza Vojtko byl dalším hostem talkshow Hovory s Petrem Nutilem v Nymburce. A bylo to fajn. Povídali jsme si nejen o bludných kruzích, vztazích s výhodami a lásce na celý život, ale i nedorozumění v komunikaci mezi partnery. Za mediální partnerství bych chtěl poděkovat knihovně Nymburk a serveru EuroZprávy.cz.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy