Na ČOV míří kritika kvůli letu i neočkovanému lékaři. Vakcinace byla jen doporučená, říká šéf komunikace

ROZHOVOR - Český olympijský výbor (ČOV) zatím nechce reagovat na kritiku premiéra Andreje Babiše, který považuje a skandální, že do Tokia na olympijské hry odletěl neočkovaný lékař Vlastimil Voráček. Ředitel komunikace ČOV Tibor Alföldi tvrdí, že celá kauza se vyšetřuje. „Do závěru jejího šetření se k případu nebudeme vyjadřovat. Věříme, že verdikt bude známý co nejdříve, počítám v horizontu čtrnácti dní,“ říká exkluzivně pro EuroZprávy.cz z japonské metropole mluvčí Tibor Alföldi. Vedení organizace prošetřuje i let speciálem, během něhož mělo docházet k porušování hygienických restrikcí.

Odmítá, že by Český olympijský výbor hazardoval s osudy sportovců, když členem výpravy je neočkovaný lékař Vlastimil Voráček. „Podle Olympijské charty nemůžeme sportovcům a členům jejich doprovodu cokoliv nařizovat. Očkování bylo pouze doporučeno,“ tvrdí šéf komunikace ČOV Tibor Alföldi. Vedení organizace čelí i ostré kritice, že během charterového letu z Prahy, který 16. července vypravovala, docházelo na palubě k porušování hygienických restrikcí, a tak se nakazila pětice členů. Kromě doktora Vlastimila Voráčka měli pozitivní testy na letišti plážový volejbalista Ondřej Perušič, stolní tenista Pavel Širuček, trenér beachvolejbalistek Simon Nausch i jedna z jeho svěřenkyň a manželka Markéta Nausch Sluková. Právě agentura Sport Invest Marketing, jež ji zastupuje, ústy svého ředitele Davida Trávníčka označila organizaci transportu letu za amatérismus. „Musíme to celé vyšetřit, abychom se ujistili, jestli se někdo choval amatérsky.“

Podle Tibora Alföldio je o české sportovce, kteří se ocitli v izolaci, vzorně postaráno. „A to maximálně. V karanténě dostávají jídlo formou donášky a přivezli jsme jim vše potřebné, co chtěli a potřebují.“ Zatím netuší, jak bude ČOV řešit případy, když krátce před skončením olympijských her onemocní na covid-19 někdo ze sportovců či realizačního týmu a skončí v karanténě a nebude moci s ostatními odcestovat zpět do České republiky. „Jedná se o otázku, kterou budeme řešit v blízké budoucnosti. Nyní potřebujeme zabezpečit chod týmu, postarat se o sportovce. Už od přistání zmíněného letu jsme učinili všechna nezbytná opatření, abychom dalšímu šíření zabránili. Věříme, že se nám náš záměr povedl,“ konstatuje pro EuroZprávy.cz z Tokia ředitel komunikace ČOV Tibor Alföldi. Olympijské hry startují v pátek.

PODLE OLYMPIJSKÉ CHARTY NELZE NIKOMU NIC NAŘIZOVAT

Pane řediteli Alföldi, co říkáte kritice premiéra Andreje Babiše, který považuje za skandální, že do Tokia na olympijské hry odletěl neočkovaný lékař Vlastimil Voráček? S ministerským předsedou výjimečně souzní i jeho věčný rival a bývalý politik Miroslav Kalousek, který na Twitter napsal: "Nejsem šokován tím, že MUDr. Voráček nebyl očkovaný. Lékaři jsou různí. Nikdy ale nepochopím, proč Český olympijský výbor nestanovil očkování jako podmínku účasti ve výpravě. Myslím si, že to byla lehkomyslnost a totální selhání." Jde tedy ze strany Českého olympijského výboru lehkomyslnost a totální selhání?

Do vyšetření celé kauzy se k tomu vyjadřovat nebudeme. Věříme, že verdikt bude známý co nejdříve, počítám v horizontu čtrnácti dní.

Jak je možné, že se při letu z 16. července, který proběhl pod hlavičkou ČOV, nedodržovala jakákoli standardní opatření? Během zmíněného transportu se nakazilo pět lidí. Kromě doktora Vlastimila Voráčka měli pozitivní testy na letišti plážový volejbalista Ondřej Perušič, stolní tenista Pavel Širuček, trenér beachvolejbalistek Simon Nausch i jedna z jeho svěřenkyň a manželka Markéta Nausch Sluková.

To právě bude předmětem vyšetřování. Český olympijský výbor (ČOV) si plně uvědomuje závažnost situace ohledně řady pozitivních testů na nemoc covid-19 v českém týmu na olympijských hrách, které vyplynuly z charterového letu z Prahy do Tokia v závěru minulého týdne. ČOV bere situaci maximálně vážně a hned od začátku přijal veškerá nutná opatření k minimalizaci rizika pro zúčastněné členy týmu. Vedení výpravy aktuální stav řeší v souladu s japonskými organizátory a úřady intenzivně téměř 24 hodin denně.  Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval okamžitě zahájil vyšetřování, které povede společně s místopředsedou ČOV Filipem Šumanem. Dohlížet na jeho průběh bude ombudsman ČOV Alexander Károlyi. Toto vyšetřování se konkrétně zaměří na to, zda byla dodržena všechna bezpečnostní opatření proti šíření nemoci covid-19 před, v průběhu a po charterovém letu a jestli někteří jednotlivci při cestě nezanedbali své povinnosti. Vedení Českého olympijského výboru považuje nyní za maximálně důležité, aby se čeští sportovci mohli v klidu soustředit na bezproblémovou a co nejlepší možnou přípravu na sportovní výkon. Žádné další komentáře proto nebude ČOV v tomto případu poskytovat, dokud vyšetřování nebude uzavřeno a nebude zveřejněna zpráva o jeho výsledku.

Rozumím, přesto se zeptám, zda se opravdu nejedná ze strany ČOV o hazard a neúctu ke sportovcům, když do výpravy vezme lékaře, jenž neprošel vakcinací proti onemocnění covid-19 Olympionici se léta připravují na vrchol akce, aby nakonec místo boje o medaile skončili v izolaci.

Podle Olympijské charty nemůžeme sportovcům a členům jejich doprovodu cokoliv nařizovat. Očkování bylo pouze doporučeno.

Je pravdou, že ortoped Vlastimil Voráček se vymezuje proti vakcinaci na covid-19?

To se musíte zeptat jeho.

VYŠETŘOVÁNÍ MÁ ZJISTIT, ZDA SE NĚKDO CHOVAL AMATÉRSKY

David Trávníček, šéf agentury Sport Invest Marketing, která zastupuje právě  nakaženou plážovou volejbalistku Markétu Nausch Slukovou, označil počínání ČOV ohledně organizace přepravy sportovců do Tokia za amatérismus. Co soudíte o jeho rétorice?

Ano, musíme to celé vyšetřit, abychom se ujistili, jestli se někdo choval amatérsky.

Lze očekávat, že ČOV se chystá ze svého pochybení vyvodit personální důsledky?

To právě bude předmětem vyšetřování.

Kterak probíhá izolace sportovců, kteří jsou infikovaní? Jak je o ně postaráno?

Maximálně. Jsou v karanténě, mají jídlo formou donášky a přivezli jsme jim vše potřebné, co chtěli a potřebují.

Už víte, jak budete řešit případy, když krátce před skončením olympijských her onemocní na covid-19 někdo ze sportovců či realizačního týmu a skončí v karanténě? Předpokládám, že bude muset zůstat i nadále v Japonsku, neboť jeho transport do České republiky je nemožný.

Jedná se o otázku, kterou budeme řešit v blízké budoucnosti. Nyní potřebujeme zabezpečit chod týmu, postarat se o sportovce. Už od přistání zmíněného letu jsme učinili všechna nezbytná opatření, abychom dalšímu šíření zabránili. Věříme, že se nám náš záměr povedl.

V případě, že by nakažený musel setrvat v Tokiu, kdo by hradil náklady jeho prodlouženého pobytu, včetně letenky do Prahy? A cestoval by po vyléčení běžnou linkou?

Jak budeme postupovat, teprve řešíme.

V čem jsou japonské restrikce proti nákaze covid-19 přísnější než česká opatření?

Nemohu posoudit, vzhledem k aktuální situaci řešíme věci tady v Japonsku. Nevíme tedy přesně, jaká je aktuální situace v České republice.

Související

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko nebude kvůli Rusku a Bělorusku bojkotovat olympiádu

Bojkot olympijských her v Paříži 2024, pokud by tam startovali ruští a běloruští sportovci, odmítá nejen Český olympijský výbor (ČOV), ale také Národní sportovní agentura (NSA) a ministerstvo zahraničí. Jejich vedoucí představitelé se na tom shodli na dnešní schůzce. O jejích závěrech novináře informoval ministr Jan Lipavský. 
Olympijské hry, ilustrační foto

Svět řeší, zda pustit Rusko a Bělorusko na olympiádu. Stát chce jednat s olympijským výborem

Ukrajina bude nadále a intenzivně přesvědčovat lídry sportovních federací, aby zachovali současné sankce a kvůli invazi nedovolili startovat Rusům a Bělorusům v soutěžích, potažmo kvalifikacích a na olympijských hrách v Paříži. Oznámil to po dnešním zasedání národního olympijského výboru v Kyjevě ministr sportu Vadym Hutcajt. Možný bojkot her by podle něj přišel až po marném úsilí v jednáních.

Více souvisejících

Český olympijský výbor Olympijské hry 2021 (Tokio) sport olympiáda Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy