Chřipka nebo covid? Vědci vyvrací mylnou představu, obě akutní nemoci mají i dlouhou a vážnou variantu

Ačkoliv chřipku, podobně jako covid, většinou považujeme za akutní nemoc, vědci zjistili, že obě nemoci mají i svou dlouhou variantu. Lidé, kteří jsou hospitalizováni kvůli chřipce, tak mohou čelit dlouhodobým zdravotním obtížím, zejména postihujícím plíce a dýchací cesty. Podle nové studie zveřejněné v časopisu The Lancet Infectious Diseases se následky takové nemoci podobají následkům dlouhého covidu.

Studie provedená porovnáním covidových a chřipkových virů odhalila, že pacienti, kteří byli hospitalizováni s jedním z těchto onemocnění, čelí po dobu 18 měsíců zvýšenému riziku úmrtí, opakované hospitalizace a zdravotních problémů. Největší riziko se projevilo nejméně 30 dní od počáteční nákazy.

"Zajímalo nás, zda a jak pacienti s chřipkou trpí dlouhodobými zdravotními problémy," uvedl klinický epidemiolog Ziyad Al-Aly z Washingtonovy univerzity. "Největším překvapením bylo zjištění, že dlouhodobé zdravotní problémy jsou výraznější než problémy v akutní fázi nákazy. Dlouhodobý covid je výrazně závažnější než akutní fáze covidu, a dlouhodobá chřipka je výrazně vážnější než chřipka," dodal Al-Aly.

Studie naznačuje, že riziko úmrtí, hospitalizace a zdravotních problémů je výrazně vyšší u pacientů s covidem, s výjimkou vyššího rizika postižení plicního systému při chřipce. Al-Aly zdůraznil, že chřipkový virus je většími mírami specializován na dýchací systém, zatímco koronavirus je agresivnější a méně selektivní, což může způsobit dlouhodobé zdravotní problémy v různých orgánech, například v srdci, mozku, ledvinách a jinde v těle.

"Představa, že covid nebo chřipka jsou pouze akutní onemocnění, ignoruje jejich dlouhodobé účinky na lidské zdraví," zdůraznil Al-Aly. "Před pandemií jsme virovým infekcím většinou nepřikládali váhu a považovali jsme je za nepodstatné - člověk byl pár dní nemocný a pak to odeznělo. Nyní si uvědomujeme, že to neplatí pro všechny a že někteří lidé trpí závažnými dlouhodobými zdravotními problémy. Je třeba přestat bagatelizovat virové infekce a pochopit, že jsou důležitým faktorem při vzniku chronických onemocnění," uzavřel Al-Aly.

Související

Více souvisejících

Vědci chřipka Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 4 hodinami

před 4 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

včera

včera

včera

Český turista zemřel při pádu ve Vysokých Tatrách. Chtěl se dostat na Gerlach

Ve Vysokých Tatrách na Slovensku v úterý zahynul třiačtyřicetiletý český turista, informovala agentura TASR s odkazem na tamní Horskou záchrannou službu. Muž zemřel při pádu během výstupu na Gerlachovský štít. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy