Do volného vesmíru poprvé v historii vystoupil neprofesionální astronaut

Více než 1,2 milionu uživatelů sociální sítě X sledovalo ve čtvrtek historicky první výstup neprofesionálních astronautů do volného kosmického prostoru.

Tento průlomový výstup zahájil Jared Isaacman, následovaný Sarah Gillisovou, oba členové mise SpaceX Polaris Dawn. Další členové týmu, pilot Scott Poteet a Anna Menonová ze SpaceX, zůstali na palubě kapsle Dragon, aby zajistili hladký průběh operace.

Protože loď Dragon není vybavena vzduchovou komorou, byla po otevření průlezu celá posádka vystavena vakuu. Cílem výstupu bylo mimo jiné otestovat nové skafandry vyvinuté společností Elona Muska, které jsou navrženy pro pohyb v otevřeném vesmíru.

Tyto bílé, futuristicky vypadající skafandry jsou s lodí propojeny kabely, které poskytují kyslík. K pohybu mimo loď astronauti využívali zařízení Skywalker, připevněné k přední části kapsle, pomocí kterého se přidržovali tyčí.

Výstup trval zhruba dvě hodiny, což je podstatně méně než běžné výstupy astronautů z ISS, kteří při nich provádějí i technicky náročné úkoly.

Jared Isaacman (41), zakladatel společnosti Shift4, financoval celou misi Polaris, podobně jako tomu bylo u jeho letu Inspiration4 v roce 2021. Přestože náklady na Polaris nezveřejnil, odhaduje se, že se jedná o stovky milionů dolarů.

Posádka složená z Isaacmana, bývalého vojenského pilota Scotta Poteeta a dvou zaměstnanců SpaceX odstartovala v úterý z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Po přibližně 14 minutách od startu vstoupili do stavu beztíže a během středy šestkrát obletěli Zemi. Během letu dosáhli vzdálenosti 1400 kilometrů od Země, což je nejdál, kam se lidstvo od poslední mise Apollo v roce 1972 dostalo. Pro srovnání, ISS se nachází ve výšce 370–460 kilometrů nad Zemí.

Ve středu posádka testovala mobilitu skafandrů a připravovala kabinu pro výstup do vesmíru. Zatímco tradičně výstupy do volného prostoru prováděli pouze profesionální astronauti s dlouholetým výcvikem, posádka Polaris strávila dva a půl roku přípravou pomocí simulací a tréninků v náročných podmínkách. 

Související

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc

NASA oznámila další zpoždění v programu Artemis, který má poprvé za více než 50 let vrátit astronauty na Měsíc. Mise plánovaná na rok 2026 se nyní odkládá nejdříve na polovinu roku 2027. I průkopnická mise, během níž měli astronauti obletět Měsíc v září 2025, byla posunuta nejdříve na duben 2026.

Více souvisejících

vesmir

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Islámský stát (ISIS)

USA zabily vůdce Islámského státu Abu Yusifa

Spojené státy oznámily, že při náletu v Sýrii zabily vůdce Islámského státu (IS) Abu Yusifa, známého také jako Mahmud. Operaci provedly síly Centrálního velení USA (Centcom) ve východní části země.

včera

Ilustrační foto

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.

včera

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

včera

včera

Helena Zeťová

Zemřela zpěvačka Helena Zeťová

Česko zasáhla jen pár dní před letošními Vánocemi nečekaná tragédie. Ve věku pouhých 44 let zemřela zpěvačka Helena Zeťová. Podle dostupných informací došlo k jejímu úmrtí za tragických okolností. 

včera

včera

České centrum v Kyjevě

Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum

Během pátečního raketového útoku ruské armády na ukrajinskou metropoli Kyjev bylo zasaženo i České centrum, které utrpělo škody v důsledku tlakové vlny. V době útoku se v budově nenacházeli žádní lidé, ale v okolních bytech žili civilisté, jak uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský na sociální síti X.

včera

včera

Karel III. stále nemá vyhráno. Palác odhalil, jak bude pokračovat boj s rakovinou

Dvě velké rány letos postihly britskou královskou rodinu, když byla diagnostikována rakovina králi Karlovi III. i princezně Kate. Zatímco manželka následníka trůnu již v září ukončila chemoterapii, léčba panovníka pokračuje. A podle nejnovějších informací bude pokračovat i v příštím roce. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy