Špehování nebo přirozený vývoj? Zaměstnanci dostanou čipy

Společnost z amerického Wisconsinu nabízí čipový implantát pro své zaměstnance. Měl by zrychlit a zefektivnit jejich práci. Někteří z nich vyjádřili obavy ze sledování, ale firma to odmítá. Prý jde jen o pokrok.

Wisconsinská firma Three Square Market si nárokuje místo prvního zaměstnavatele v USA, který nabízí svým zaměstnancům čipový implantát. Tvrdí, že až 50 jejích zaměstnanců se nechá příští týden dobrovolně "očipovat". 

Zaměstnancům bude implantát vložen do ruky, mezi palec a ukazováček. Jde o tzv. radiofrekvenční systém identifikace a má zhruba velikost zrnka rýže. Po vpravení do ruky by se pro zaměstnance měla zjednodušit celá řada úkonů a doslova mávnutím ruky zefektivnit jeho práci.

„Předpokládáme, že tato technologie bude použita postupně všude. Nákupy v kantýně, otevírání dveří, přihlašování do počítače, odemykání, předávání vizitek, platba v jakémkoliv terminálu s radiofrekvenční technologií či pro skladování nezbytných informací o zdravotním stavu zaměstnance,“ sní ředitel společnosti Todd Westby.

Čipy fungují na velmi podobném technologickém principu jako bezkontaktní kreditní karty. Podobný systém je od loňského roku v testování také v jedné Švédské společnosti, ale v mnohem menším měřítku. 

Podle Westbyho reagovali zaměstnanci se směskou nadšení a nedůvěru, ale nakonec se více než polovina rozhodla zúčastnit programu. Každý čip stojí 300$ (asi 6700 kč) a hradit je bude zaměstnavatel. Zaměstnanci se prý těší, že s sebou nebudou muset nosit identifikační karty, klíče a obecně se jim zjednoduší život.

Někteří projevili obavu z bezpečnosti, ale Westby ujišťuje, že čip neobsahuje GPS ani žádnou jinou možnost lokalizace a že není možné ho hacknout, protože vůbec nepracuje s připojením na internet. Aby svá slova dokázal, přijme čip i jeho žena a děti. Pokud zaměstnanec později změní názor, bude mít možnost si nechat implantát odebrat.

Zatím co ředitel společnosti a někteří zaměstnanci si nemůžou vynález vynachválit, experti brzdí nadšení. „Mnoho věcí začalo s nejlepším úmyslem, ale pak se vše obrátilo. Každý má před sebou rozhodnutí, jak moc soukromí chce obětovat za pohodlnost,“ varoval zakladatel organizace CyberScout Adam Levin pro ABC News. 

Související

Věda, ilustrační fotografie

První slavné vědkyně. Které ženy se zapsaly do historie?

Na 11. února připadá Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Zatímco dnes je již poměrně běžnou záležitostí, že se ženy na poli vědy pohybují, ještě v nedávné minulosti byly vědkyně spíše výjimkou. Které ženy se zapsaly do historie svým prvenstvím ve vědních oborech?
Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

věda čipy USA (Spojené státy americké) firmy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

včera

včera

Aktualizováno včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

včera

včera

včera

včera

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

včera

včera

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

včera

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

včera

včera

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

včera

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy