Špehování nebo přirozený vývoj? Zaměstnanci dostanou čipy

Společnost z amerického Wisconsinu nabízí čipový implantát pro své zaměstnance. Měl by zrychlit a zefektivnit jejich práci. Někteří z nich vyjádřili obavy ze sledování, ale firma to odmítá. Prý jde jen o pokrok.

Wisconsinská firma Three Square Market si nárokuje místo prvního zaměstnavatele v USA, který nabízí svým zaměstnancům čipový implantát. Tvrdí, že až 50 jejích zaměstnanců se nechá příští týden dobrovolně "očipovat". 

Zaměstnancům bude implantát vložen do ruky, mezi palec a ukazováček. Jde o tzv. radiofrekvenční systém identifikace a má zhruba velikost zrnka rýže. Po vpravení do ruky by se pro zaměstnance měla zjednodušit celá řada úkonů a doslova mávnutím ruky zefektivnit jeho práci.

„Předpokládáme, že tato technologie bude použita postupně všude. Nákupy v kantýně, otevírání dveří, přihlašování do počítače, odemykání, předávání vizitek, platba v jakémkoliv terminálu s radiofrekvenční technologií či pro skladování nezbytných informací o zdravotním stavu zaměstnance,“ sní ředitel společnosti Todd Westby.

Čipy fungují na velmi podobném technologickém principu jako bezkontaktní kreditní karty. Podobný systém je od loňského roku v testování také v jedné Švédské společnosti, ale v mnohem menším měřítku. 

Podle Westbyho reagovali zaměstnanci se směskou nadšení a nedůvěru, ale nakonec se více než polovina rozhodla zúčastnit programu. Každý čip stojí 300$ (asi 6700 kč) a hradit je bude zaměstnavatel. Zaměstnanci se prý těší, že s sebou nebudou muset nosit identifikační karty, klíče a obecně se jim zjednoduší život.

Někteří projevili obavu z bezpečnosti, ale Westby ujišťuje, že čip neobsahuje GPS ani žádnou jinou možnost lokalizace a že není možné ho hacknout, protože vůbec nepracuje s připojením na internet. Aby svá slova dokázal, přijme čip i jeho žena a děti. Pokud zaměstnanec později změní názor, bude mít možnost si nechat implantát odebrat.

Zatím co ředitel společnosti a někteří zaměstnanci si nemůžou vynález vynachválit, experti brzdí nadšení. „Mnoho věcí začalo s nejlepším úmyslem, ale pak se vše obrátilo. Každý má před sebou rozhodnutí, jak moc soukromí chce obětovat za pohodlnost,“ varoval zakladatel organizace CyberScout Adam Levin pro ABC News. 

Související

Anna Honzáková

První české vědkyně se prosadily mezi lékaři či historiky

K 11. únoru se váže Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který má mimo jiné upozornit na fakt, že i ženy jsou ve vědeckém světě nepostradatelné. Ještě počátkem minulého století však vědeckých pracovnic působilo velice málo, a to kvůli předsudkům zakořeněným ve společnosti, že se ženy ve vědě nemohou tak dobře uplatnit jako muži. Přesto se mnohé české ženy ve vědě zapsaly, a to na poli medicíny, přírodních věd nebo třeba historie a etnografie.

Více souvisejících

věda čipy USA (Spojené státy americké) firmy

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 10 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy