Crowdfundingové platformy se stávají jedním ze způsobů financování, které využívají skupiny produkující a šířící dezinformace. Některé platformy se s tím snaží bojovat a zavádějí pravidla, která mají monetizaci dezinformací bránit.
Strategie dezinformátorů se různí. Podle EU Disinfo Lab je možné pozorovat přímou i nepřímou monetizaci. V případě nepřímé monetizace uživatelé zobrazují na platformě mnoho odkazů, které vedou na dezinformační obsah. Ten se pak nachází na jiných platformách (může to být Vimio, YouTube, BitChute nebo jiné), kde následně dochází k části samotné monetizace.
V jiných případech je kampaň přímo na výrobu dezinformačního obsahu. Například na Kickstarteru byla založena kampaň na podporu vzniku dokumentárního filmu o tom, že COVID je ve skutečnosti velkou konspirací. Sbírky se pořádají také na různá zařízení, která mají údajně chránit před COVIDem nebo 5G sítěmi.
Mnoho platforem na tyto kampaně reaguje tím, že se snaží svoje uživatele regulovat. Například platforma GoFundMe vyhlásila v dubnu 2020, že bude ze své platformy vykazovat obsah, který hledá falešné spojení mezi sítěmi 5G a COVIDem.
Nejedná se přitom o malé částky. Jedna kampaň se snažila získat 50 000 liber na protest, který měl zabránit tomu, „abychom ztráceli další lidi kvůli této otravě 5G“. Jiná kampaň chtěla nasbírat 8000 liber na šíření „pravdy“ o tom, že 5G bylo spuštěno ani ne týden před pandemií a musí tedy být její příčinou.
Rozsah omezení se napříč různými platformami značně liší. Tipeee například prohlašuje, že nepřijímá odpovědnost za publikovaný obsah, ale zároveň si nechává prostor odstranit takové příspěvky, které bude považovat za problematické.
Kickstarter zakazuje podvody v oblasti zdraví, které tvrdí, že mohou vyléčit nemoci, stejně jako projekty, které podporují diskriminaci, předsudky nebo netolerantní přístup k menšinám.
Patreon prohlašuje, že bude reagovat na „vážné útoky na lidi na základě rasy, etnicity, národnosti, náboženství, pohlaví, sexuální orientace, věku, postižení nebo vážné lékařské diagnózy“. Také se vymezují proti možnosti financovat nedělání něčeho, jako když uživatelé tvrdí, že přestanou tweetovat určitý typ příspěvků, pokud vyberou alespoň definovanou částku.
Některé problematické kampaně přitom opravdu skončily blokací. Například kampaň „Truth Unmasked“ zaměřená proti nošení roušek byla na platformě GoFundMe zablokována, ale ne dříve nežli stihla vybrat 5000 dolarů.
Platforma přitom neposkytla jasné vysvětlení toho, z jakého důvodu byla kampaň stažena vyjma obecného „porušení podmínek užití platformy“. Na tomto případu je vidět, že není jednoduché jednoznačně stanovit pravidla, která pokryjí specifické konkrétní případy.
Stejná kampaň se následně znovu objevila na jiné platformě Fundly, kde se jí podařilo vybrat dalších 5000 dolarů.
Největší slabinou různých regulačních snah bývá to, že platformy na moderování obsahu nemají dostatečně velký tým. Proto se nejvíce spoléhají na to, že problematické kampaně nahlásí uživatelé. Fungují především reaktivně, ale aktivně problematický obsah nevyhledávají. V některých případech přitom mohou zadavatelé vytvářet soukromé příspěvky, které mohou poskytovateli nahlásit pouze ti, kteří již přispěli – to ještě snižuje pravděpodobnost, že dojde k nahlášení problematické aktivity.
Související

Den D se blíží, ale volba Trump - Harrisová už běží. Expertka Patricková pro EZ řekla, co vyvolává zmatek u voličů

Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu
Boj proti dezinformacím a fake news , crowdfunding , fake news , internet
Aktuálně se děje
před 29 minutami

Počasí bude příští týden výrazně teplejší, ukazuje předpověď
včera

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní
včera

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu
včera

Schůzka s Trumpem nebude? Zelenskyj možná nepojede na pohřeb papeže Františka
včera

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
včera

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov
včera

Microsoft popsal, jak bude vypadat budoucnost: Každý zaměstnanec bude šéfem umělých agentů
včera

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem
včera

Součkovi hrozí konec v čele ČT. Radní se ho zřejmě pokusí odvolat
včera

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní
včera

Skandál, který v USA nemá obdoby. Jak vznikl Signalgate? Ministr obrany obešel bezpečnostní protokoly Pentagonu
včera

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel
včera

Koncesionářské poplatky vzrostou od května, platit je bude každý, kdo má internet, podepsal Pavel
včera

Trumpův mírový plán pro Ukrajinu se řeší v Moskvě. Witkoff jedná s Putinem o konci války
včera

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?
včera

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA
včera

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný
včera

Kličko: Ukrajina možná bude muset vyměnit konec války za část svého území
včera

Sváteční počasí. Meteorologové už nabízejí předpověď na prvního máje
Aktualizováno 24. dubna 2025 23:17
"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou
Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.
Zdroj: Libor Novák