Inovace v rukou dezinformátorů. Jaké technologie užívají?

Stejně jako daly moderní technologie k dispozici spoustu nástrojů, které nám dobře slouží a bez kterých bychom si málem nedokázali představit svůj každodenní život, dávají spoustu silných nástrojů také pro šíření dezinformací, manipulací a propagandy.

Ani jeden z těchto konceptů přitom není žádnou novinkou, co se ale velmi podstatným způsobem změnilo, jsou právě platformy, skrze které je možné obsah šířit a nástroje, které k jeho šíření dopomáhají. I zprávy seriózních médií jsou přitom pod rostoucím tlakem reagovat na události okamžitě, čímž se zkracuje prostor pro ověřování informací a systematickou práci se zdroji.

Častou strategií dezinformátorů je podle zprávy Evropského parlamentu vytvořit bulvární titulek, který je provokativní a cílí na emoce, opatřit ho nepravdivým článkem (propracovanější tvůrci pak pracují částečně s pravdivým základem, který v některých případech prezentují manipulativně nebo vytržený z kontextu) a přidat zavádějící obrázky, případně rovnou video.

U obrazového materiálu se často jedná o obrázky znovu použité z jiných zdrojů, ale čím dál častěji dochází také k využití umělé inteligence. Ta díky dostupnosti vysokého výpočetního výkonu umožňuje tvorbu syntetických obrazových, zvukových i audiovizuálních materiálů.

Technologie na úpravu fotografií umožňují zásadní úpravy původního obsahu, ale přestože obrazové podklady se těší velké popularitě, možnosti úprav jsou u nich notoricky známé.

Naproti tomu záznam hlasu nebo dokonce video jsou zdroje, které byly často vnímány jako téměř záruka autenticity, což už dávno neplatí. Takzvané „deepfakes“ umožňují tvorbu na první pohled zcela věrohodných videonahrávek i s relativně základním počítačovým vybavením.

Nejen novináři a média tak podle The Guardian ruku v ruce s postupující technologií potřebují zavádět postupy jak nejen „deepfakes“ odhalovat. V současnosti jsou tato uměle vytvořená videa a zvukové záznamy ještě relativně snadno identifikovatelné, to ale nemusí platit do budoucna.

Další technologie používaná pro šíření dezinformací a propagandy jsou různí boti. Tyto algoritmy jsou schopny automatizovat úlohy jako je retweetování, lajkování nebo sledování různých příspěvků. Mají obvykle za cíl zvyšovat povědomí o již existujícím obsahu, ale experimenty s generováním nových příspěvků již probíhají také. Další falešné profily využívají kombinaci automatizace a lidské činnosti.

Jedná se přitom mimo jiné o velmi výnosný business. Existují společnosti, které prodávají falešné sledující nebo retweety. V některých případech přitom dochází ke krádežím identity, tak aby vytvořené falešné profily byly uvěřitelnější.

Dopad těchto technologií na veřejnou debatu může být značný. Například v Mexiku bylo podle Evropského parlamentu odhadnuto, že 18 % provozu na Twitteru bylo vygenerováno robotickými uživateli, kteří platformu zaplavili zmanipulovaným obsahem a dohledání seriózních informací tak bylo významně ztíženo.

Další významnou technologickou výhodou pro šíření dezinformací je možnost maximální personalizace, ukazuje zpráva Foreign Policy. Sociální sítě o svých uživatelích sbírají mnoho informací, které využívají primárně pro prodej dražší reklamy – plošné kampaně vycházejí levněji nežli úzké zaměření přímo na velmi specifickou cílovou skupinu. Stejné nástroje je ale možné využít i pro šíření propagandy. Například v případě amerických prezidentských voleb docházelo v průběhu kampaně k šíření cílených manipulací směrem ke zcela specifickým skupinám obyvatel ve snaze ovlivnit výsledek.

Související

Co způsobilo takový výbuch? O tom se na internetu živě spekuluje, o jaký druh bomby šlo ale zatím nikdo s jistotou neuvedl

Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu

Server Seznam Zprávy přišel ve středu ve večerních hodinách se zdánlivě šokující zprávou. V titulku doslovně uvedl, že "Rusko svrhlo na ukrajinské město jednu z nejničivějších bomb." V článku se následně odkazuje na možné použití bomby ODAB-9000, ačkoliv její nasazení na Ukrajině nebylo prokázáno a řada zdrojů tuto informací vyvrací s tím, že se jedná o ruskou propagandu.

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news dezinformační weby fake news Deepfake

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 2 hodinami

včera

Mark Zuckerberg

Přijde Zuckerberg o Instagram a WhatsApp? V USA odstartoval ostře sledovaný soudní spor

Šéf technologického giganta Meta Mark Zuckerberg v pondělí osobně vystoupil před federálním soudem ve Washingtonu, kde začal dlouho očekávaný antimonopolní proces. Společnost Meta, pod kterou spadají Facebook, Instagram a WhatsApp, čelí obvinění ze strany Federální obchodní komise (FTC), že nezákonně buduje monopol na poli sociálních sítí.

včera

Následek zemětřesení, ilustrační fotografie

Jižní Kalifornii zasáhlo silné zemětřesení

Obyvatelé jižní Kalifornie zažili v pondělí dopoledne silné otřesy poté, co oblast kolem San Diega zasáhlo zemětřesení o síle 5,2 stupně. Podle údajů americké geologické služby USGS mělo epicentrum otřesů horské městečko Julian v okrese San Diego, přibližně 55 kilometrů severovýchodně od San Diega a zhruba 190 kilometrů jižně od Los Angeles.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Mladým kuřákům v EU hrozí horší časy. V čele boje stojí Nizozemsko

Nizozemsko spolu s dalšími dvanácti zeměmi žádá Evropskou komisi, aby zrevidovala legislativu o tabákových výrobcích. Současná verze této legislativy totiž nezahrnuje elektronické cigarety a nikotinové sáčky. Podle těchto zemí by stávající pravidla měla zahrnovat i nové nikotinové produkty.

včera

včera

včera

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko se obořilo na Trumpa: Nevidíte, jak se vám Putin posmívá?

Polský ministr zahraničí Radosław Sikorski obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že se vysmívá prezidentu Spojených států Donaldu Trumpovi prostřednictvím pokračujících útoků na civilisty na Ukrajině. Uvedl to po krvavém raketovém útoku na město Sumy, kde zahynuly desítky nevinných lidí.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Kam kráčíš, Ameriko? Trump a jeho role při nárůstu politicky motivovaného násilí

Útok na dům pensylvánského guvernéra Joshe Shapira není ojedinělým případem násilí v americké politice. Promyšlený žhářský čin zapadá do širšího vzorce extremistických útoků, často spojených s hnutím MAGA a rétorikou Donalda Trumpa. Násilí motivované ideologií čím dál víc ohrožuje demokratické instituce i veřejné činitele.

včera

včera

Donald Trump

Trump má problém, se kterým nepočítal. Čína navzdory nátlaku nechce jednat

Prezident Donald Trump čelí v nadcházejícím týdnu klíčovému momentu své obchodní politiky vůči Číně. Po uvalení drastických celních sazeb ve výši 145 % na čínské zboží se vyostřuje konfrontace, která může zásadně otřást americkou ekonomikou i celosvětovým trhem. Čínský prezident Si Ťin-pching zatím odmítá reagovat na tlak Washingtonu a volání po dohodě, což Trumpa staví do obtížné situace. 

včera

Čína

"Nebe nespadne". Čína uklidňuje svět po Trumpových celních excesech

Čína se pokusila uklidnit obavy z dopadu zvýšených amerických cel na její exportní sektor. Mluvčí čínské celní správy Lyu Daliang prohlásil, že „nebe nespadne“, i když prezident USA Donald Trump zintenzivnil obchodní tlak vůči Pekingu. Světové burzy na začátku týdne reagovaly růstem, především díky zmírnění některých opatření, která se týkají elektroniky.

včera

Náboženství, ilustrační fotografie

"Byly jsme jako středověké otrokyně, musely jsme se týrat." Slavnou církví Opus Dei otřásá skandál

V Argentině se rozhořel rozsáhlý skandál spojený s katolickou organizací Opus Dei, kterou 43 žen viní z dlouholetého zneužívání, nucené práce a psychického útlaku. Podle žaloby, kterou nyní vyšetřují argentinské federální úřady, byly dívky, mnohdy ve věku pouhých 12 let, lákány pod příslibem vzdělání a lepší budoucnosti. Místo toho se však podle jejich svědectví ocitly v prostředí připomínajícím středověké otroctví.

včera

Donald Trump

Trump opět vše mění: Výjimky na smartphony a elektroniku? Pouze dočasně

Spojené státy se opět ocitly v centru celosvětového obchodního napětí poté, co prezident Donald Trump oznámil, že výjimky z dovozních cel pro smartphony, notebooky a další elektroniku nebudou mít dlouhého trvání. V příspěvku na své sociální síti Truth Social uvedl, že „nikdo se nedostane z háku“, čímž zpochybnil předchozí rozhodnutí Bílého domu o dočasném uvolnění cel na vybrané produkty z Číny.

včera

Evropská unie

Prorazí EU Trumpův nezájem a chaos? Pokusí se využít zmrazení cel

Evropská unie plánuje oživit svou nabídku na nákup většího množství amerického zkapalněného zemního plynu (LNG) ve snaze urovnat obchodní spory s prezidentem Donaldem Trumpem. Unie tak reaguje na nedávné zmrazení cel ze strany USA, které představuje příležitost k obnovení jednání.

včera

Ruský útok na město Sumy

34 mrtvých, 117 zraněných. Útok na Sumy se stal omylem, prohlásil Trump

Ruský raketový útok na ukrajinské město Sumy, při němž zemřelo nejméně 34 lidí včetně dvou dětí a dalších 117 osob utrpělo zranění, vyvolal ostrou mezinárodní reakci. Spojenci Ukrajiny, zejména státy Západu, jej označili za hrůzný čin a válečný zločin. Mezi oběťmi byli i civilisté, které zásah zasáhl v blízkosti státní univerzity a kongresového centra.

včera

Letní počasí se blíží. Teploty tento týden citelně vyrostou

Počasí přinese do Česka tento týden letní teploty. Podle ČHMÚ.cz vyrostou denní maxima až na 25 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy