Inovace v rukou dezinformátorů. Jaké technologie užívají?

Stejně jako daly moderní technologie k dispozici spoustu nástrojů, které nám dobře slouží a bez kterých bychom si málem nedokázali představit svůj každodenní život, dávají spoustu silných nástrojů také pro šíření dezinformací, manipulací a propagandy.

Ani jeden z těchto konceptů přitom není žádnou novinkou, co se ale velmi podstatným způsobem změnilo, jsou právě platformy, skrze které je možné obsah šířit a nástroje, které k jeho šíření dopomáhají. I zprávy seriózních médií jsou přitom pod rostoucím tlakem reagovat na události okamžitě, čímž se zkracuje prostor pro ověřování informací a systematickou práci se zdroji.

Častou strategií dezinformátorů je podle zprávy Evropského parlamentu vytvořit bulvární titulek, který je provokativní a cílí na emoce, opatřit ho nepravdivým článkem (propracovanější tvůrci pak pracují částečně s pravdivým základem, který v některých případech prezentují manipulativně nebo vytržený z kontextu) a přidat zavádějící obrázky, případně rovnou video.

U obrazového materiálu se často jedná o obrázky znovu použité z jiných zdrojů, ale čím dál častěji dochází také k využití umělé inteligence. Ta díky dostupnosti vysokého výpočetního výkonu umožňuje tvorbu syntetických obrazových, zvukových i audiovizuálních materiálů.

Technologie na úpravu fotografií umožňují zásadní úpravy původního obsahu, ale přestože obrazové podklady se těší velké popularitě, možnosti úprav jsou u nich notoricky známé.

Naproti tomu záznam hlasu nebo dokonce video jsou zdroje, které byly často vnímány jako téměř záruka autenticity, což už dávno neplatí. Takzvané „deepfakes“ umožňují tvorbu na první pohled zcela věrohodných videonahrávek i s relativně základním počítačovým vybavením.

Nejen novináři a média tak podle The Guardian ruku v ruce s postupující technologií potřebují zavádět postupy jak nejen „deepfakes“ odhalovat. V současnosti jsou tato uměle vytvořená videa a zvukové záznamy ještě relativně snadno identifikovatelné, to ale nemusí platit do budoucna.

Další technologie používaná pro šíření dezinformací a propagandy jsou různí boti. Tyto algoritmy jsou schopny automatizovat úlohy jako je retweetování, lajkování nebo sledování různých příspěvků. Mají obvykle za cíl zvyšovat povědomí o již existujícím obsahu, ale experimenty s generováním nových příspěvků již probíhají také. Další falešné profily využívají kombinaci automatizace a lidské činnosti.

Jedná se přitom mimo jiné o velmi výnosný business. Existují společnosti, které prodávají falešné sledující nebo retweety. V některých případech přitom dochází ke krádežím identity, tak aby vytvořené falešné profily byly uvěřitelnější.

Dopad těchto technologií na veřejnou debatu může být značný. Například v Mexiku bylo podle Evropského parlamentu odhadnuto, že 18 % provozu na Twitteru bylo vygenerováno robotickými uživateli, kteří platformu zaplavili zmanipulovaným obsahem a dohledání seriózních informací tak bylo významně ztíženo.

Další významnou technologickou výhodou pro šíření dezinformací je možnost maximální personalizace, ukazuje zpráva Foreign Policy. Sociální sítě o svých uživatelích sbírají mnoho informací, které využívají primárně pro prodej dražší reklamy – plošné kampaně vycházejí levněji nežli úzké zaměření přímo na velmi specifickou cílovou skupinu. Stejné nástroje je ale možné využít i pro šíření propagandy. Například v případě amerických prezidentských voleb docházelo v průběhu kampaně k šíření cílených manipulací směrem ke zcela specifickým skupinám obyvatel ve snaze ovlivnit výsledek.

Související

Co způsobilo takový výbuch? O tom se na internetu živě spekuluje, o jaký druh bomby šlo ale zatím nikdo s jistotou neuvedl

Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu

Server Seznam Zprávy přišel ve středu ve večerních hodinách se zdánlivě šokující zprávou. V titulku doslovně uvedl, že "Rusko svrhlo na ukrajinské město jednu z nejničivějších bomb." V článku se následně odkazuje na možné použití bomby ODAB-9000, ačkoliv její nasazení na Ukrajině nebylo prokázáno a řada zdrojů tuto informací vyvrací s tím, že se jedná o ruskou propagandu.

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news dezinformační weby fake news Deepfake

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy