Inovace v rukou dezinformátorů. Jaké technologie užívají?

Stejně jako daly moderní technologie k dispozici spoustu nástrojů, které nám dobře slouží a bez kterých bychom si málem nedokázali představit svůj každodenní život, dávají spoustu silných nástrojů také pro šíření dezinformací, manipulací a propagandy.

Ani jeden z těchto konceptů přitom není žádnou novinkou, co se ale velmi podstatným způsobem změnilo, jsou právě platformy, skrze které je možné obsah šířit a nástroje, které k jeho šíření dopomáhají. I zprávy seriózních médií jsou přitom pod rostoucím tlakem reagovat na události okamžitě, čímž se zkracuje prostor pro ověřování informací a systematickou práci se zdroji.

Častou strategií dezinformátorů je podle zprávy Evropského parlamentu vytvořit bulvární titulek, který je provokativní a cílí na emoce, opatřit ho nepravdivým článkem (propracovanější tvůrci pak pracují částečně s pravdivým základem, který v některých případech prezentují manipulativně nebo vytržený z kontextu) a přidat zavádějící obrázky, případně rovnou video.

U obrazového materiálu se často jedná o obrázky znovu použité z jiných zdrojů, ale čím dál častěji dochází také k využití umělé inteligence. Ta díky dostupnosti vysokého výpočetního výkonu umožňuje tvorbu syntetických obrazových, zvukových i audiovizuálních materiálů.

Technologie na úpravu fotografií umožňují zásadní úpravy původního obsahu, ale přestože obrazové podklady se těší velké popularitě, možnosti úprav jsou u nich notoricky známé.

Naproti tomu záznam hlasu nebo dokonce video jsou zdroje, které byly často vnímány jako téměř záruka autenticity, což už dávno neplatí. Takzvané „deepfakes“ umožňují tvorbu na první pohled zcela věrohodných videonahrávek i s relativně základním počítačovým vybavením.

Nejen novináři a média tak podle The Guardian ruku v ruce s postupující technologií potřebují zavádět postupy jak nejen „deepfakes“ odhalovat. V současnosti jsou tato uměle vytvořená videa a zvukové záznamy ještě relativně snadno identifikovatelné, to ale nemusí platit do budoucna.

Další technologie používaná pro šíření dezinformací a propagandy jsou různí boti. Tyto algoritmy jsou schopny automatizovat úlohy jako je retweetování, lajkování nebo sledování různých příspěvků. Mají obvykle za cíl zvyšovat povědomí o již existujícím obsahu, ale experimenty s generováním nových příspěvků již probíhají také. Další falešné profily využívají kombinaci automatizace a lidské činnosti.

Jedná se přitom mimo jiné o velmi výnosný business. Existují společnosti, které prodávají falešné sledující nebo retweety. V některých případech přitom dochází ke krádežím identity, tak aby vytvořené falešné profily byly uvěřitelnější.

Dopad těchto technologií na veřejnou debatu může být značný. Například v Mexiku bylo podle Evropského parlamentu odhadnuto, že 18 % provozu na Twitteru bylo vygenerováno robotickými uživateli, kteří platformu zaplavili zmanipulovaným obsahem a dohledání seriózních informací tak bylo významně ztíženo.

Další významnou technologickou výhodou pro šíření dezinformací je možnost maximální personalizace, ukazuje zpráva Foreign Policy. Sociální sítě o svých uživatelích sbírají mnoho informací, které využívají primárně pro prodej dražší reklamy – plošné kampaně vycházejí levněji nežli úzké zaměření přímo na velmi specifickou cílovou skupinu. Stejné nástroje je ale možné využít i pro šíření propagandy. Například v případě amerických prezidentských voleb docházelo v průběhu kampaně k šíření cílených manipulací směrem ke zcela specifickým skupinám obyvatel ve snaze ovlivnit výsledek.

Související

Bohumil Kartous Rozhovor

Dezinformátoři a populisté budují tyranii hlouposti, říká mluvčí Elfů Bob Kartous

Jak silná je aktuálně česká dezinformační scéna? Jak se daří českému státu bojovat proti falešným zprávám a antisystémovým hnutím? A jaká jsou největší nebezpečí v internetovém prostoru? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy.cz zeptaly pedagoga a mluvčího Českých elfů Bohumila Kartouse, jenž je kromě toho také autorem dvou knih – No Future a nedávno vydané Future ON!.
Vít Rakušan Komentář

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news dezinformační weby fake news Deepfake

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy