Sociální síť Parler existuje přibližně dva roky a jak o sobě sama uvádí, jejím cílem je umožňovat maximálně soukromou komunikaci a úplnou svobodu slova. I proto se v nedávné době stala oblíbenou především v USA.
Již nedlouho po svém založení v roce 2018 se stala populární v kruzích americké krajní pravice a ultrakonzervativců. Postupně se mezi uživatele začali přidávat také osobnosti ze středního proudu Republikánské strany. Mezi slavné profily tak patří moderátoři televize Fox News Tucker Carlson a Sean Hannity, guvernérka Jižní Dakoty Kristi Noemová, Trumpovi synové Donald mladší a Erik nebo kongresman David Nunes.
Bezprecedentní kroky mainstreamových sociálních sítí v reakci na nepokoje v Kapitolu, kdy se dočasně nebo trvale rozhodla blokovat účet Donalda Trumpa, protože šířil nepodložené informace a podněcoval k násilí, vedly k tomu, že se Parler dostal na titulní strany světových médií.
Zablokovat Donalda Trumpa se rozhodl nejdříve Twitter, který oznámil, že se bude tentokrát jednat o blokaci permanentní, následovala dočasná blokace Facebookem a postupně se přidal Snapchat a Twitch, Shopify, Stripe i Reddit.
Příznivci Donalda Trumpa se tedy začali houfně přesouvat na Parler, protože ten deklaroval nemoderovaný prostor, kde má každý názor i tvrzení svoje místo. Během několika dnů se stal jednou z nejstahovanějších aplikací pro operační systém Android i iOS – v období mezi 6. a 10. lednem byla aplikace stažena 997 tisíc krát.
Nečekaný zájem o aplikaci, která má podle odhadů přibližně 10 milionů uživatelů, z nichž 80 % je ze Spojených států, přilákal pozornost poskytovatele hostingu i obchodů s aplikacemi. Apple i Google se rozhodli aplikaci odebrat ze svojí nabídky. Amazon identifikoval 98 příspěvků, které podněcovaly k násilí a rozhodl se na základě toho přestat sociální sítí poskytovat hosting.
Sociální síť se ale brzy po blokaci Amazonem dostala zpět online alespoň v omezeném režimu.
O Parleru
Sociální síť Parler byla založena v roce 2018 dvěma absolventy University of Denver. Matz a Jared Thomson se rozhodli sociální síť založit údajně proto, že byli unavení nedostatečnou transparentností velkých technologických společností, ideologickým útlakem a zneužívání soukromí.
Společnost sídlí v Hendersonu v Nevadě a má podle LinkedInu přibližně 11-50 zaměstnanců. Název pochází z francouzského slova „parler“ tedy mluvit.
Sociální síť je relativně podobná Twitteru. Je na ní možné sledovat účty a obsah se zobrazuje v chronologicky řazeném news feedu. Příspěvky mají limit 1000 znaků, tedy téměř čtyřnásobek maximální délky příspěvku na Twitteru a je možné k nim nahrávat obrázky.
Stejně tak je možné přidávat komentáře nebo vyhledávat hashtagy. Tlačítko s ikonou megafonu symbolizuje funkci „echo“, která je podobná funkci retweetování a je možné hlasovat pro příspěvek analogicky k „lajkování“. Podobně jako u dalších sociálních sítí musí být uživatele starší třinácti let.
Přestože má sociální síť volnější pravidla nežli mainstreamové služby jako je Facebook nebo Twitter, stále zakazuje terorismus, spam, nevyžádanou reklamu, pornografii, vyhrožování, vydírání a oslavu násilí na zvířatech. Omezuje sexuálně explicitní obsah, ale neomezuje například hate speech. Díky volnějším pravidlům se stala oblíbeným útočištěm dezinformátorů.
19. listopadu 2024 15:33
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
Související
Ye, dříve Kanye West, opět vyráží dech. Rapper zaskočil slovy o Hitlerovi
Parler (sociální síť) , sociální sítě , internet , Donald Trump , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 1 hodinou
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 3 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 3 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 4 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 4 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.
Zdroj: Libor Novák