Svoboda slova na sítích? Jak se neznámý Parler stal hvězdou hlavních zpráv

Sociální síť Parler existuje přibližně dva roky a jak o sobě sama uvádí, jejím cílem je umožňovat maximálně soukromou komunikaci a úplnou svobodu slova. I proto se v nedávné době stala oblíbenou především v USA.

Již nedlouho po svém založení v roce 2018 se stala populární v kruzích americké krajní pravice a ultrakonzervativců. Postupně se mezi uživatele začali přidávat také osobnosti ze středního proudu Republikánské strany. Mezi slavné profily tak patří moderátoři televize Fox News Tucker Carlson a Sean Hannity, guvernérka Jižní Dakoty Kristi Noemová, Trumpovi synové Donald mladší a Erik nebo kongresman David Nunes.

Bezprecedentní kroky mainstreamových sociálních sítí v reakci na nepokoje v Kapitolu, kdy se dočasně nebo trvale rozhodla blokovat účet Donalda Trumpa, protože šířil nepodložené informace a podněcoval k násilí, vedly k tomu, že se Parler dostal na titulní strany světových médií.

Zablokovat Donalda Trumpa se rozhodl nejdříve Twitter, který oznámil, že se bude tentokrát jednat o blokaci permanentní, následovala dočasná blokace Facebookem a postupně se přidal Snapchat a Twitch, Shopify, Stripe i Reddit.

Příznivci Donalda Trumpa se tedy začali houfně přesouvat na Parler, protože ten deklaroval nemoderovaný prostor, kde má každý názor i tvrzení svoje místo. Během několika dnů se stal jednou z nejstahovanějších aplikací pro operační systém Android i iOS – v období mezi 6. a 10. lednem byla aplikace stažena 997 tisíc krát.

Nečekaný zájem o aplikaci, která má podle odhadů přibližně 10 milionů uživatelů, z nichž 80 % je ze Spojených států, přilákal pozornost poskytovatele hostingu i obchodů s aplikacemi. Apple i Google se rozhodli aplikaci odebrat ze svojí nabídky. Amazon identifikoval 98 příspěvků, které podněcovaly k násilí a rozhodl se na základě toho přestat sociální sítí poskytovat hosting.

Sociální síť se ale brzy po blokaci Amazonem dostala zpět online alespoň v omezeném režimu.

O Parleru

Sociální síť Parler byla založena v roce 2018 dvěma absolventy University of Denver. Matz a Jared Thomson se rozhodli sociální síť založit údajně proto, že byli unavení nedostatečnou transparentností velkých technologických společností, ideologickým útlakem a zneužívání soukromí.

Společnost sídlí v Hendersonu v Nevadě a má podle LinkedInu přibližně 11-50 zaměstnanců. Název pochází z francouzského slova „parler“ tedy mluvit.

Sociální síť je relativně podobná Twitteru. Je na ní možné sledovat účty a obsah se zobrazuje v chronologicky řazeném news feedu. Příspěvky mají limit 1000 znaků, tedy téměř čtyřnásobek maximální délky příspěvku na Twitteru a je možné k nim nahrávat obrázky.

Stejně tak je možné přidávat komentáře nebo vyhledávat hashtagy. Tlačítko s ikonou megafonu symbolizuje funkci „echo“, která je podobná funkci retweetování a je možné hlasovat pro příspěvek analogicky k „lajkování“. Podobně jako u dalších sociálních sítí musí být uživatele starší třinácti let.

Přestože má sociální síť volnější pravidla nežli mainstreamové služby jako je Facebook nebo Twitter, stále zakazuje terorismus, spam, nevyžádanou reklamu, pornografii, vyhrožování, vydírání a oslavu násilí na zvířatech. Omezuje sexuálně explicitní obsah, ale neomezuje například hate speech. Díky volnějším pravidlům se stala oblíbeným útočištěm dezinformátorů.

Související

Kanye West

Ye, dříve Kanye West, opět vyráží dech. Rapper zaskočil slovy o Hitlerovi

Americký rapper Ye, dříve známý jako Kanye West, upustil od převzetí internetové sociální sítě Parler, která je populární hlavně mezi americkými konzervativci. Ye ve čtvrtek v rozhovoru s dezinformátorem Alexem Jonesem řekl, že "má rád (Adolfa) Hitlera" a v jiné části, že "má rád i nacisty". Podle společnosti Parlement Technologies, která síť vlastní, rozhodnutí o neuskutečnění prodeje padlo už v listopadu a nesouvisí s rapperovými nejnovějšími výroky, které nepřímo odsoudil i americký prezident Joe Biden.

Více souvisejících

Parler (sociální síť) sociální sítě internet Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy