Svoboda slova na sítích? Jak se neznámý Parler stal hvězdou hlavních zpráv

Sociální síť Parler existuje přibližně dva roky a jak o sobě sama uvádí, jejím cílem je umožňovat maximálně soukromou komunikaci a úplnou svobodu slova. I proto se v nedávné době stala oblíbenou především v USA.

Již nedlouho po svém založení v roce 2018 se stala populární v kruzích americké krajní pravice a ultrakonzervativců. Postupně se mezi uživatele začali přidávat také osobnosti ze středního proudu Republikánské strany. Mezi slavné profily tak patří moderátoři televize Fox News Tucker Carlson a Sean Hannity, guvernérka Jižní Dakoty Kristi Noemová, Trumpovi synové Donald mladší a Erik nebo kongresman David Nunes.

Bezprecedentní kroky mainstreamových sociálních sítí v reakci na nepokoje v Kapitolu, kdy se dočasně nebo trvale rozhodla blokovat účet Donalda Trumpa, protože šířil nepodložené informace a podněcoval k násilí, vedly k tomu, že se Parler dostal na titulní strany světových médií.

Zablokovat Donalda Trumpa se rozhodl nejdříve Twitter, který oznámil, že se bude tentokrát jednat o blokaci permanentní, následovala dočasná blokace Facebookem a postupně se přidal Snapchat a Twitch, Shopify, Stripe i Reddit.

Příznivci Donalda Trumpa se tedy začali houfně přesouvat na Parler, protože ten deklaroval nemoderovaný prostor, kde má každý názor i tvrzení svoje místo. Během několika dnů se stal jednou z nejstahovanějších aplikací pro operační systém Android i iOS – v období mezi 6. a 10. lednem byla aplikace stažena 997 tisíc krát.

Nečekaný zájem o aplikaci, která má podle odhadů přibližně 10 milionů uživatelů, z nichž 80 % je ze Spojených států, přilákal pozornost poskytovatele hostingu i obchodů s aplikacemi. Apple i Google se rozhodli aplikaci odebrat ze svojí nabídky. Amazon identifikoval 98 příspěvků, které podněcovaly k násilí a rozhodl se na základě toho přestat sociální sítí poskytovat hosting.

Sociální síť se ale brzy po blokaci Amazonem dostala zpět online alespoň v omezeném režimu.

O Parleru

Sociální síť Parler byla založena v roce 2018 dvěma absolventy University of Denver. Matz a Jared Thomson se rozhodli sociální síť založit údajně proto, že byli unavení nedostatečnou transparentností velkých technologických společností, ideologickým útlakem a zneužívání soukromí.

Společnost sídlí v Hendersonu v Nevadě a má podle LinkedInu přibližně 11-50 zaměstnanců. Název pochází z francouzského slova „parler“ tedy mluvit.

Sociální síť je relativně podobná Twitteru. Je na ní možné sledovat účty a obsah se zobrazuje v chronologicky řazeném news feedu. Příspěvky mají limit 1000 znaků, tedy téměř čtyřnásobek maximální délky příspěvku na Twitteru a je možné k nim nahrávat obrázky.

Stejně tak je možné přidávat komentáře nebo vyhledávat hashtagy. Tlačítko s ikonou megafonu symbolizuje funkci „echo“, která je podobná funkci retweetování a je možné hlasovat pro příspěvek analogicky k „lajkování“. Podobně jako u dalších sociálních sítí musí být uživatele starší třinácti let.

Přestože má sociální síť volnější pravidla nežli mainstreamové služby jako je Facebook nebo Twitter, stále zakazuje terorismus, spam, nevyžádanou reklamu, pornografii, vyhrožování, vydírání a oslavu násilí na zvířatech. Omezuje sexuálně explicitní obsah, ale neomezuje například hate speech. Díky volnějším pravidlům se stala oblíbeným útočištěm dezinformátorů.

Související

Kanye West

Ye, dříve Kanye West, opět vyráží dech. Rapper zaskočil slovy o Hitlerovi

Americký rapper Ye, dříve známý jako Kanye West, upustil od převzetí internetové sociální sítě Parler, která je populární hlavně mezi americkými konzervativci. Ye ve čtvrtek v rozhovoru s dezinformátorem Alexem Jonesem řekl, že "má rád (Adolfa) Hitlera" a v jiné části, že "má rád i nacisty". Podle společnosti Parlement Technologies, která síť vlastní, rozhodnutí o neuskutečnění prodeje padlo už v listopadu a nesouvisí s rapperovými nejnovějšími výroky, které nepřímo odsoudil i americký prezident Joe Biden.

Více souvisejících

Parler (sociální síť) sociální sítě internet Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy