Svoboda slova na sítích? Jak se neznámý Parler stal hvězdou hlavních zpráv

Sociální síť Parler existuje přibližně dva roky a jak o sobě sama uvádí, jejím cílem je umožňovat maximálně soukromou komunikaci a úplnou svobodu slova. I proto se v nedávné době stala oblíbenou především v USA.

Již nedlouho po svém založení v roce 2018 se stala populární v kruzích americké krajní pravice a ultrakonzervativců. Postupně se mezi uživatele začali přidávat také osobnosti ze středního proudu Republikánské strany. Mezi slavné profily tak patří moderátoři televize Fox News Tucker Carlson a Sean Hannity, guvernérka Jižní Dakoty Kristi Noemová, Trumpovi synové Donald mladší a Erik nebo kongresman David Nunes.

Bezprecedentní kroky mainstreamových sociálních sítí v reakci na nepokoje v Kapitolu, kdy se dočasně nebo trvale rozhodla blokovat účet Donalda Trumpa, protože šířil nepodložené informace a podněcoval k násilí, vedly k tomu, že se Parler dostal na titulní strany světových médií.

Zablokovat Donalda Trumpa se rozhodl nejdříve Twitter, který oznámil, že se bude tentokrát jednat o blokaci permanentní, následovala dočasná blokace Facebookem a postupně se přidal Snapchat a Twitch, Shopify, Stripe i Reddit.

Příznivci Donalda Trumpa se tedy začali houfně přesouvat na Parler, protože ten deklaroval nemoderovaný prostor, kde má každý názor i tvrzení svoje místo. Během několika dnů se stal jednou z nejstahovanějších aplikací pro operační systém Android i iOS – v období mezi 6. a 10. lednem byla aplikace stažena 997 tisíc krát.

Nečekaný zájem o aplikaci, která má podle odhadů přibližně 10 milionů uživatelů, z nichž 80 % je ze Spojených států, přilákal pozornost poskytovatele hostingu i obchodů s aplikacemi. Apple i Google se rozhodli aplikaci odebrat ze svojí nabídky. Amazon identifikoval 98 příspěvků, které podněcovaly k násilí a rozhodl se na základě toho přestat sociální sítí poskytovat hosting.

Sociální síť se ale brzy po blokaci Amazonem dostala zpět online alespoň v omezeném režimu.

O Parleru

Sociální síť Parler byla založena v roce 2018 dvěma absolventy University of Denver. Matz a Jared Thomson se rozhodli sociální síť založit údajně proto, že byli unavení nedostatečnou transparentností velkých technologických společností, ideologickým útlakem a zneužívání soukromí.

Společnost sídlí v Hendersonu v Nevadě a má podle LinkedInu přibližně 11-50 zaměstnanců. Název pochází z francouzského slova „parler“ tedy mluvit.

Sociální síť je relativně podobná Twitteru. Je na ní možné sledovat účty a obsah se zobrazuje v chronologicky řazeném news feedu. Příspěvky mají limit 1000 znaků, tedy téměř čtyřnásobek maximální délky příspěvku na Twitteru a je možné k nim nahrávat obrázky.

Stejně tak je možné přidávat komentáře nebo vyhledávat hashtagy. Tlačítko s ikonou megafonu symbolizuje funkci „echo“, která je podobná funkci retweetování a je možné hlasovat pro příspěvek analogicky k „lajkování“. Podobně jako u dalších sociálních sítí musí být uživatele starší třinácti let.

Přestože má sociální síť volnější pravidla nežli mainstreamové služby jako je Facebook nebo Twitter, stále zakazuje terorismus, spam, nevyžádanou reklamu, pornografii, vyhrožování, vydírání a oslavu násilí na zvířatech. Omezuje sexuálně explicitní obsah, ale neomezuje například hate speech. Díky volnějším pravidlům se stala oblíbeným útočištěm dezinformátorů.

Související

Kanye West

Ye, dříve Kanye West, opět vyráží dech. Rapper zaskočil slovy o Hitlerovi

Americký rapper Ye, dříve známý jako Kanye West, upustil od převzetí internetové sociální sítě Parler, která je populární hlavně mezi americkými konzervativci. Ye ve čtvrtek v rozhovoru s dezinformátorem Alexem Jonesem řekl, že "má rád (Adolfa) Hitlera" a v jiné části, že "má rád i nacisty". Podle společnosti Parlement Technologies, která síť vlastní, rozhodnutí o neuskutečnění prodeje padlo už v listopadu a nesouvisí s rapperovými nejnovějšími výroky, které nepřímo odsoudil i americký prezident Joe Biden.

Více souvisejících

Parler (sociální síť) sociální sítě internet Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 38 minutami

před 51 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Kennedy

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 

před 2 hodinami

stíhačka General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Ukrajina mění plány? F-16 při protiofenzívě nepoužije

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov řekl, že Ukrajina nepoužije stíhačky F-16 během nadcházející protiofenzívy. Před pár dny ale ministerstvo ještě uvádělo, že k osvobození Ukrajiny od ruských okupantů je zapotřebí 48 těchto stíhacích letounů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Írán podle Sky News prodal Rusku munici pro válku na Ukrajině

Írán zřejmě opravdu prodává a dodává Rusku munici pro jeho invazi na Ukrajinu, která vypukla na konci loňského února. Ruská armáda podle nejnovějších informací odebírá od Teheránu dělostřelecké a tankové náboje. Ukrajinská města navíc už delší dobu terorizují drony íránské výroby. 

před 4 hodinami

Zelenina vypěstovaná ve skleníku

Češi našli způsob, jak ušetřit? Pěstují si vlastní zeleninu a ovoce

Více než polovina českých domácností si pěstuje vlastní ovoce a zeleninu a pro pětinu z těchto domácností se jedná o důležitý zdroj, který je srovnatelný s nákupem těchto produktů. Vyplývá to z dat, která vědcům Národního institutu SYRI poskytuje Český sociálněvědní archiv ČR. Vědci jej prezentovali v tiskové zprávě.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Rusko podniká masivní manévry v moři, flotila se „zdokonalovala“ už před několika týdny

Rusko odstartovalo vojenské cvičení v Japonském a Ochotském moři. Agentura Reuters uvedla, že potrvá do 20. června. „Do cvičení uskupení sil Tichomořské flotily je zapojeno více než 60 válečných lodí a podpůrných plavidel, asi 35 letadel námořního letectva, pobřežní jednotky a více než 11 tisíc vojáků,“ citovala agentura ruské ministerstvo obrany.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy