Klesající porodnost dělá vědcům starosti. Zjistili, co se do konce století stane

Podle nové studie zveřejněné ve vědeckém časopise The Lancet bude míra porodnosti v téměř všech zemích příliš nízká na to, aby do konce tohoto století udržela úroveň populace, a většina nově narozených dětí bude pocházet z chudších zemí. Uvedla to agentura Reuters.

Podle výzkumu, který vedl Stein Emil Vollset z Institutu pro měření a hodnocení zdraví (IHME) na Washingtonské univerzitě v Seattlu, bude tento trend vést k rozdělení na „baby boom“ a „baby bust“ po celém světě, přičemž boom bude koncentrován v zemích s nízkými příjmy, které jsou náchylné k hospodářské a politické nestabilitě.

Podle studie, která využila široké množství dat shromážděných od roku 1950 do roku 2021, se očekává, že do roku 2050 bude mít 155 z 204 zemí a území na světě - tedy 76 procent - míru plodnosti nižší než úroveň reprodukce obyvatelstva. Tento počet by se do roku 2100 měl zvýšit na 198 zemí, což představuje 97 procent.

Vědci zjistili, že více než tři čtvrtiny nově narozených dětí se do konce století narodí v zemích s nízkými a nižšími středními příjmy, přičemž více než polovina těchto narození se očekává v subsaharské Africe.

Celosvětová míra plodnosti, průměrný počet porodů na jednu ženu, klesla z přibližně pěti dětí v roce 1950 na 2,2 dítěte v roce 2021. V roce 2021 mělo 110 zemí a území (54 procent) míru porodnosti pod úrovní 2,1 dítěte na ženu, což znamená, že populace těchto zemí ani nerostla, ani neklesala.

Studie zdůrazňuje obzvláště znepokojující trend v zemích jako Jižní Korea a Srbsko, kde je míra porodnosti nižší než 1,1 dítěte na ženu, což může vést k demografickým problémům v budoucnosti.

Klesající míra porodnosti v zemích s vysokými příjmy odráží rostoucí možnosti vzdělání a zaměstnání pro ženy. Tento trend také signalizuje naléhavou potřebu zlepšit přístup k moderní antikoncepci a poskytnout lepší vzdělání ženám v jiných regionech.

Podle autorky zprávy Natalie Bhattacharjeeové jsou předpovědi limitovány množstvím a kvalitou dostupných dat, zejména v období pandemie covidu-19 v letech 2020-2021. Autoři studie také zdůrazňují, že s klesajícím počtem obyvatel téměř všech zemí bude pro udržení ekonomického růstu nezbytné spoléhat se na otevřené přistěhovalectví. 

Související

Více souvisejících

Vědci děti

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

Olympiáda se blíží. V Řecku byl slavnostně zapálen olympijský oheň

V řecké Olympii byl slavnostně zapálen olympijský oheň pro nadcházející olympijské hry v Paříži. Po jedenáctidenním putování Řeckem se pochodeň vydává do Francie, kde bude zahájení sportovního svátku pod pěti kruhy od 26. července do 11. srpna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy