Městská zeleň v létě může zachránit životy. Česká města se mohou inspirovat v Kolumbii

Abychom ve zdraví přežili úmorná letní vedra, potřebujeme městskou zeleň. Dokazuje to případ kolumbijského Medellínu, který se díky unikátnímu projektu výsadby zelených koridorů za poslední roky ochladil průměrně o dva stupně. Letní vedra jsou obzvláště nepříjemná ve městech, kde přímý sluneční svit zachytávají stavební materiály a vypouštějí ho v noci.

Městská zeleň je věc, jejíž nedostatek trápí mnoho radnic a v létě je její absence obzvláště nepříjemná. „Vedro zabíjí nebo posílá do nemocnic daleko více lidí, než jiné katastrofy nebo změny počasí,“ popsala vedoucí pracovnice OSN pro teplo Eleni Myriviliová. 

Podle dat Americké geofyzikální unie (AGU) extrémní teploty ročně po celém světě zabijí až pět milionů lidí. „Stres z horka může vést k úpalu, vyčerpání, omdlévání a smrti,“ varuje Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí. 

Myriliviová upozornila, že zejména lidé v městské zástavbě trpí horkem, protože beton a asfalt vedro pohlcují a zadržují ho mezi domy. „Města se oteplují dvakrát rychleji než zbytek planety,“ upřesnila. „Asfalt, cement, ocel a sklo absorbují horko a v noci ho vyzařují,“ vysvětlila.

Jak upozornila Evropská komise, „města jsou často o 10 až 15 stupňů teplejší než jejich okolí“. Profesor ekologie z univerzity v Curychu Thomas Crowther přiblížil, že cestou ke zmírnění veder ve městech může být obnovení tamních ekosystémů. „Rostliny poskytují stín a vodní výpary, což může mít lokální chladící účinek,“ poznamenal. 

„V kolumbijském Medelínu vytvořili zelené koridory, které se táhnou napříč celým městem. V jihokorejském Soulu se zbavili desetiproudové dálnice a vybudovali koridor se zelení a vodou. Okolo tohoto místa a v oblasti několika čtvrtí se snížila teplota až o šest stupňů,“ uvedla Myriliviová. 

Konkrétně v Medellínu vláda během posledních desetiletích vykácela kvůli dopravním projektům stromy lemující ulice. Později ale úřady rozhodly o zvrácení kritické situace a nechaly vysadit ovocné stromy, keře a květiny. Teplota je zde tak příjemná po celý rok a „znatelně svěžejší než v jiných částech města, které nejsou pokryty zelení“, jak uvádí BBC. 

Zelené koridory postupně pomohly snížit průměrnou teplotu v celém městě o dva stupně. V celém městě bylo vysazeno 2,5 milionu menších rostlin a 880 tisíc stromů. Zatímco budování tohoto projektu Medellín vyšlo na v přepočtu 16,3 milionu dolarů, roční údržba stojí pouhých 625 tisíc. 

Česká města jsou běžně daleko menší než Medellín, který má 2,5 milionu obyvatel a je tak druhým největším městem jihoamerické země. Investice do městské zeleně tak mohou být daleko menší a jejich návratnost se projeví především tak, že se lidé nebudou kvůli letním vedrům zdravotně hroutit. 

Související

Více souvisejících

Klimatické změny Kolumbie

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Vítězný plán pro Ukrajinu? První ho bude znát Biden, naznačil Zelenskyj

Plán na ukončení války diplomatickou cestou se rýsuje přinejmenším v hlavě Volodymyra Zelenského, i když není jasné, jak by na něj reagoval Vladimir Putin. Zelenskyj se každopádně v průběhu září chystá představit svůj záměr americkému protějškovi Joe Bidenovi. Informuje o tom agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Petr Hladík

Hrozí povodně jako v letech 1997 a 2002, připustil Hladík. Česko se připravuje

Česko se připravuje na extrémní projevy počasí, zejména vydatné dešťové srážky, které zemi zasáhnou ve zbytku tohoto týdne a mohou zvednout hladiny vodních toků až nad hranici třetího stupně povodňové aktivity. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) jde o situaci podobnou té z let 1997 a 2002, kdy došlo ke katastrofálním povodním. 

před 6 hodinami

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. (26.6.2024)

Schrödingerův šéf parlamentu jako dědictví Petra Pellegriniho. Slovensku hrozí ještě větší odklon od Západu

Slovenský parlament čelí patové situaci, kdy křeslo šéfa parlamentu už několik měsíců zeje prázdnotou. Opozice využívá vakuum k ostré kritice vlády a přichází s vlastním řešením. Odchod Petera Pellegriniho z koalice znemožnil obsadit důležitý post. Návrat šéfa SNS do čela parlamentu by mohl prohloubit vybočení ze zahraničně-politického kurzu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Dmitrij Peskov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko se bouří. Nelíbí se mu, jak se o něm hovoří v USA

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina, Dmitrij Peskov, ve středu uvedl, že Kremlu se nelíbil způsob, jakým bylo během předvolební debaty mezi americkými prezidentskými kandidáty Kamalou Harrisovou z Demokratické strany a republikánem Donaldem Trumpem zmiňováno jméno ruského prezidenta. 

před 9 hodinami

Velká voda, ilustrační fotografie.

Extrémní srážky a o víkendu i povodně. Meteorologové vydali jasné varování

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle extrémní srážky, které mohou způsobit velké povodně. Vyplývá to z dnes vydané výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejhorší bude situace ve východní polovině republiky, která se na výstražné mapě zbarvila do červené barvy. Ta značí extrémní stupeň nebezpečí. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Trosky věží World Trade Center po útocích z 11. září 2001.

Jak útoky z 11. září změnily chod dějin?

Útoky z 11. září 2001 změnily svět. Vedly k otevřené válce proti terorismu a invazím do Afghánistánu a Iráku, což mimo jiné posílilo radikalizaci islamistických uskupení. Díky pádu režimu Saddáma Husajna vzniklo vakuum, které nakonec ochotně vyplnil Islámský stát.

před 10 hodinami

Írán slibuje odvetná opatření za nové sankce kvůli balistickým raketám

Íránské ministerstvo zahraničí v úterý večer slíbilo odvetná opatření za nové sankce, které na Teherán uvalily Británie, Německo a Francie v reakci na dodávku balistických raket do Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy