Městská zeleň v létě může zachránit životy. Česká města se mohou inspirovat v Kolumbii

Abychom ve zdraví přežili úmorná letní vedra, potřebujeme městskou zeleň. Dokazuje to případ kolumbijského Medellínu, který se díky unikátnímu projektu výsadby zelených koridorů za poslední roky ochladil průměrně o dva stupně. Letní vedra jsou obzvláště nepříjemná ve městech, kde přímý sluneční svit zachytávají stavební materiály a vypouštějí ho v noci.

Městská zeleň je věc, jejíž nedostatek trápí mnoho radnic a v létě je její absence obzvláště nepříjemná. „Vedro zabíjí nebo posílá do nemocnic daleko více lidí, než jiné katastrofy nebo změny počasí,“ popsala vedoucí pracovnice OSN pro teplo Eleni Myriviliová. 

Podle dat Americké geofyzikální unie (AGU) extrémní teploty ročně po celém světě zabijí až pět milionů lidí. „Stres z horka může vést k úpalu, vyčerpání, omdlévání a smrti,“ varuje Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí. 

Myriliviová upozornila, že zejména lidé v městské zástavbě trpí horkem, protože beton a asfalt vedro pohlcují a zadržují ho mezi domy. „Města se oteplují dvakrát rychleji než zbytek planety,“ upřesnila. „Asfalt, cement, ocel a sklo absorbují horko a v noci ho vyzařují,“ vysvětlila.

Jak upozornila Evropská komise, „města jsou často o 10 až 15 stupňů teplejší než jejich okolí“. Profesor ekologie z univerzity v Curychu Thomas Crowther přiblížil, že cestou ke zmírnění veder ve městech může být obnovení tamních ekosystémů. „Rostliny poskytují stín a vodní výpary, což může mít lokální chladící účinek,“ poznamenal. 

„V kolumbijském Medelínu vytvořili zelené koridory, které se táhnou napříč celým městem. V jihokorejském Soulu se zbavili desetiproudové dálnice a vybudovali koridor se zelení a vodou. Okolo tohoto místa a v oblasti několika čtvrtí se snížila teplota až o šest stupňů,“ uvedla Myriliviová. 

Konkrétně v Medellínu vláda během posledních desetiletích vykácela kvůli dopravním projektům stromy lemující ulice. Později ale úřady rozhodly o zvrácení kritické situace a nechaly vysadit ovocné stromy, keře a květiny. Teplota je zde tak příjemná po celý rok a „znatelně svěžejší než v jiných částech města, které nejsou pokryty zelení“, jak uvádí BBC. 

Zelené koridory postupně pomohly snížit průměrnou teplotu v celém městě o dva stupně. V celém městě bylo vysazeno 2,5 milionu menších rostlin a 880 tisíc stromů. Zatímco budování tohoto projektu Medellín vyšlo na v přepočtu 16,3 milionu dolarů, roční údržba stojí pouhých 625 tisíc. 

Česká města jsou běžně daleko menší než Medellín, který má 2,5 milionu obyvatel a je tak druhým největším městem jihoamerické země. Investice do městské zeleně tak mohou být daleko menší a jejich návratnost se projeví především tak, že se lidé nebudou kvůli letním vedrům zdravotně hroutit. 

Související

Více souvisejících

Klimatické změny Kolumbie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico zvedá Slovákům daně. Lidem ale tvrdí, že potraviny zlevní

Slovenská vládní koalice se dohodla na konsolidačním balíčku, který má zajisti pokles deficitu v příštím roce na 4,7 % HDP. Vláda premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ale zvedne občanům daně, konkrétně se zvýší základní sazba daně z přidané hodnoty na 23 procent. Její snížená sazba poklesne na pět procent. Informovala o tom agentura TASR. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Demokracie ve světě upadá. Napadané jsou samotné volební procesy, zní ze zprávy

Globální pokles volební účasti a narůstající zpochybňování volebních výsledků ohrožují důvěryhodnost demokracie. Podle nového reportu volební účast klesla za posledních 15 let o deset procent a téměř polovina světových demokracií čelí zhoršování klíčových ukazatelů. Nejvíce napadané jsou přitom samotné volební procesy, včetně sčítání hlasů. Dále rostou rizika, jako je polarizace či autoritářství, která zasahují demokracie na celém světě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dezinformace, fake news, ilustrační foto

Za hranicí absurdity. Dezinformátoři už zneužili i povodně

Antisystémový a dezinformační obsah během povodní škodí práci záchranářů a hasičů. Šiřitelé konspiračních teorií, nepravdivých a zavádějících informací využili strachu napříč českými občany, aby opět zaseli nenávist vůči vládě a státním institucím.

včera

včera

včera

Michal Šimečka, předseda strany Progresívne Slovensko

Michal Šimečka byl odvolán z postu místopředsedy slovenského parlamentu

Předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka byl na mimořádné schůzi parlamentu odvolán z postu místopředsedy Národní rady SR. Hlasování koaličních poslanců, z nichž 76 podpořilo jeho odvolání, proběhlo tajně. Opozice se odmítla hlasování zúčastnit. 

včera

Česko má to nejhorší za sebou. Povodně ale ještě neskončily

Česko má z hlediska srážek již to nejhorší za sebou, přesto povodňová situace potrvá ještě několik dní. Po zasedání Ústřední povodňové komise to oznámil ministr životního prostředí Petr Hladík. Podle něj Morava na hranici s Českou republikou doteče během úterý.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy