Sen o misi na Měsíc se rozplynul. Modul Peregrine nemá naději přežít přistání

Mise soukromé americké společnosti Astrobotic Technology, která vyslala raketu Vulcan Centaur s cílem dopravit modul Peregrine na Měsíc, neskončí úspěchem. Během cesty došlo k "kritické ztrátě pohonných hmot" lunárního modulu. Firma později v prohlášení uvedla, že modul na Měsíci nepřistane.

Společnost Astrobotic se snažila stabilizovat situaci, ale kvůli podmínkám se rozhodla soustředit na maximalizaci vědeckých poznatků a údajů, které lze získat. 

"Náš tým se snaží stabilizovat situaci po této ztrátě, ale vzhledem k podmínkám jsme dali přednost maximalizaci vědeckých poznatků a údajů, které můžeme získat ," uvedla společnost Astrobotic na sociální síti X s tím, že zvažuje alternativní řešení mise.

Raketa Vulcan Centaur společnosti United Launch Alliance (ULA) odstartovala z floridského kosmodromu CCSFS (Cape Canaveral Space Force Station) na svůj první let v pondělí ve 2:18 ráno (8:18 SELČ). Modul Peregrine, připojený k raketě, se od ní následně úspěšně oddělil.

O několik hodin později Astrobotic zaznamenala technické problémy způsobené poruchou pohonného systém, včetně neschopnosti otočit solární panely na modulu směrem ke Slunci a udržet jeho palubní baterii nabitou.

Inženýři se pokusili situaci řešit improvizací a nasměrovat modul správným směrem. Společnost však později oznámila, že pravděpodobnou příčinou poruchy pohonu byla "kritická ztráta pohonných látek."

Firma později uvedla v prohlášení, že kosmická loď je zatím stále funkční a zpátky na Zemi vysílá data. "Vzhledem k úniku paliva bohužel není naděje na měkké přistání na Měsíci," dodala.

Původní plán mise Peregrine Mission One, která je součástí programu NASA pro dopravu vědeckých nákladů na Měsíc, zahrnoval přiblížení k Měsíci, několikatýdenní oběh a přistání v oblasti Sinus Viscositatis. K tomu mělo dojít 23. února.

Modul nese dvacet vědeckých přístrojů, včetně malých vozů na průzkum povrchu Měsíce, vzorky DNA a zpopelněné pozůstatky 69 osob.

Vývoj v oblasti průzkumu Měsíce a vesmírných misí je stále výzvou, a přestože některé soukromé společnosti čelí neúspěchům, NASA se i nadále spoléhá na komerční sektor prostřednictvím programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS).

Společnost Astrobotic získala od NASA více než 100 milionů dolarů na podporu tohoto úkolu, a další smluvní společnost Intuitive Machines plánuje v únoru vyslat modul k jižnímu pólu Měsíce.

Související

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc

NASA oznámila další zpoždění v programu Artemis, který má poprvé za více než 50 let vrátit astronauty na Měsíc. Mise plánovaná na rok 2026 se nyní odkládá nejdříve na polovinu roku 2027. I průkopnická mise, během níž měli astronauti obletět Měsíc v září 2025, byla posunuta nejdříve na duben 2026.

Více souvisejících

vesmir United Launch Alliance (ULA)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 31 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy