Pošlete své jméno nebo vzkaz do vesmíru. Ponese ho sonda

Praha - Vyšlete své jméno a libovolný vzkaz do vesmíru. Máte k tomu unikátní možnost a zároveň posledních několik dnů. Stačí k tomu mobilní telefon a jediná SMS a vaše jméno poletí do vesmíru na kosmické sondě Taranis.

Až do půlnoci v úterý 3. května nabízí Akademie věd unikátní možnost - kdokoli může poslat své jméno do vesmíru. Ponese ho sonda nazvaná Taranis podle keltského boha hromu. Do vesmíru se vydá v roce 2018 a bude tam zkoumat skřítky. Ne, to není překlep. Skřítci se říká nadoblačným bleskům, které se objevují vysoko v atmosféře Země, zhruba ve výšce 20 až 100 kilometrů.

Skřítci jsou dosud jen velmi málo prozkoumaní a mnoho se o nich neví. Projekt Taranis by měl jejich tajemství poodhalit světu. Jde o mezinárodní projekt francouzské kosmické agentury CNES, na které m se podílejí Češi, Poláci a Američané. Za Česko je to Ústav fyziky atmosféry Akademie věd.

A jak to všechno souvisí se vzkazy do vesmíru? Češi mají na starosti zařízení, které bude sledovat nastavení sondy. V něm zůstává ještě volná paměť 1,5 MB. A právě tu se rozhodli vědci věnovat veřejnosti - tedy vlastně komukoli, kdo bude mít zájem poslat své jméno do vesmíru.

V útrobách metrák a půl těžké sondy budou v nepatrném volném zbytku paměti jména zájemců obíhat 700 kilometrů okolo Země, zatímco sonda bude v atmosféře planety, či spíše nad ní, sledovat tzv. skřítky.

Akademici zájemcům nabízejí i možnost poslat do vesmíru vzkaz. Vzhledem k tomu, že sonda bude kroužit okolo Země, může být vzkaz určený jak pozemšťanům, tak právě skřítkům, které bude Taranis zkoumat.

Možnost zasílání vzkazů ale není neomezená. Organizátoři se rozhodli, že vyberou jen 101 textů, přičemž výběr bude mít na starosti odborná porota. "Vítány jsou všechny vzkazy, moudré, přemýšlivé, vtipné, či takové, připomínající lidem důležité hodnoty, k jejichž dosažení má část obyvatel planety daleko," uvádějí akademici na stránkách věnovaných soutěži.

Oba typy zpráv, jak jména tak vzkazy, přijímají organizátoři na telefonním čísle 900 11 03. V případě, že chcete vyslat pouze své jméno, napište do zprávy "SKRITEK Jmeno Prijmeni" (nepoužívejte uvozovky ani diakritiku).

Pokud chcete připojit i vzkaz, musíte se ve své SMS vejít do 160 znaků. Napište opět "SKRITEK Jmeno Prijmeni" a za tato slova přidejte svůj vzkaz bez diakritiky. Cena SMS je 3 koruny. V každé SMS smí být jen jeden návrh vzkazu, přičemž z jednoho telefonního čísla smíte poslat jen pět návrhů.

Autoři sto a jednoho z úspěšných návrhů získají dokonce i certifikát o potvrzení zapsání vzkazu do sondy. Prvních deset nejúspěšnějších se dokonce bude podílet s vědci na vyhodnocování dat sondy a bude pro ně připravena exkurze do ústavu fyziky atmosféry. Dostanou i věcné ceny.

Všechny vzkazy či jména musí být v SMS odeslána na výše uvedené jméno do půlnoci 3. května. Tak si pospěšte.

9. září 2024 20:54

Apple odhalil nový iPhone 16

Související

Vesmír, ilustrační foto

Čína chce dobýt vesmír. Vrátí člověka na Měsíc

Čína představila ambiciózní plán stát se do roku 2050 globálním lídrem v oblasti kosmického výzkumu. Tento strategický cíl byl představen v úterý Čínskou akademií věd, jak informovala agentura AP. Země, která v posledních letech dosáhla významných úspěchů ve vesmíru, plánuje další rozvoj v této oblasti s cílem dosáhnout „průlomových úspěchů s významným mezinárodním vlivem“.

Více souvisejících

vesmir akademie věd sonda Taranis

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy