Sluch a zrak jako superhrdinové? S unikátními maskami to zvládnete během vteřiny

Londýn - V dnešní době se dá řada tělesných postižení vyřešit jednoduchými pomůckami. V případě zrakových či sluchových vad postačí brýle, kontaktní čočky nebo naslouchátka. Ve vážnějších případech jsou k dispozici různé implantáty. Ale co kdyby existovalo zařízení, které by vašim smyslům dalo až superhrdinský rozměr? S takovouto pomůckou přišli studenti z Royal College of Art v Londýně. Vymysleli speciální masky, díky kterým si člověk může libovolně ovládat svůj sluch i zrak.

Studenti z londýnské univerzity dali vzniknout projektu s názvem Eidos, který umožňuje manipulovat se zrakem a sluchem tak, jak člověk uzná za vhodné. V praxi to znamená, že je člověk schopen například na přednášce jediným tlačítkem eliminovat okolní ruch a soustředit se pouze na přednášejícího.

To a ještě mnohem více je možno díky speciálním maskám. První maska zaměřená na sluch se nasazuje na spodní část obličeje, zakrývá ústa nos a sahá až k uším. Software, který je v masce obsažen pak dokáže eliminovat jednotlivé zvuky, které se normálně překrývají, zaměří se na jeden zvuk a ten zesílí. Maska obsahuje mikrofon, který zvuk zachytí a software jej zpracuje. Tento zvuk potom putuje do sluchátek a prostřednictvím náustku jde přes kostní vibrace až do středního ucha. Výsledkem je dokonalý zvuk, který jakoby se vytvořil přímo v hlavě.

Druhým počinem v rámci projektu Eidos jsou velké brýle s kamerou. Nahrávka pořízená kamerou putuje do počítače, kde dojde ke zpracování dat. Software v brýlích zaměří cíl, na který se člověk pravděpodobně díval očima a přidá různé efekty jako zaostření či dlouhou expozici. Takto upravené video se zobrazí v reálném čase v brýlích. Divák tak může například sledovat pohyb část po části, což je normálním okem nemožné.

Zdroj: YouTube

Studenti vidí v maskách praktické a užitečné využití. Masky k ovládání sluchu by se dalo využít kromě přednášek například na koncertech k eliminaci okolního hlučného davu fanoušků. Svoje využití by také mohla najít ve školách a to především u dětí, které trpí poruchou pozornosti nebo hyperaktivitou. Díky masce by se mohli zbavit okolního hluku, který jim brání v soustředění se. Oční maska by mohla najít využití například při tanečních vystoupeních nebo při sportovních zápasech.

Projekt je v tuto chvíli na samotném začátku a masky jsou pouhými prototypy. I přes kladné hodnocení se však najdou tací, kteří nacházejí na maskách různá negativa. Jako největší problém se jeví především design masek a jejich velikost. Oproti minimalistickým výrobkům dnešní doby působí poněkud giganticky a robustně. V rámci dalšího vývoje a zdokonalování je však pravděpodobné, že se studenti zaměří i na tuto část.

Související

lidské tělo

Mutanti mezi námi? Studenti se při pitvě mrtvé ženy nestačili divit

Studenti Oregonské zdravotnické a vědecké univerzity v Portlandu nemohli uvěřit svým očím, když zkoumali na pitevně mrtvolu 99leté ženy, která zemřela z přirozených příčin. Při otevření jejího těla zjistili, že žena má všechny orgány přehozené. Zprávu přinesl server CNN.
Ilustrační foto

Lidé necítí nosem? Nový objev vyděsil vědce

Jazykem cítíme chuť a nosem vůni. Téměř nikoho by nenapadlo pochybovat o něčem tak elementárním. A přesto vědci učinili objev, který je pořádně překvapil. Všechno je totiž trochu jinak.

Více souvisejících

lidské tělo Vědci zajímavosti

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy