Kdo bude žít a kdo zemře? Rozhodnou za vás auta

Auta, která se řídí sama. Technologie, se kterou v současnosti experimentuje například Google a používá jí pro focení tras. V budoucnosti by to však mohlo být standardem. Jenže co když nastane nebezpečná dopravní situace a bude třeba učinit rozhodnutí? Auto se samo rozhodně.

Myšlenka samořídících se aut tu je už dlouho a jejích komerční využití je na spadnutí. Zůstává však otázka - co když přijde na situaci, ve které půjde o život a o smrt. Kdo učiní rozhodnutí? Výzkumníci ukázali, že je možné auto naučit dělat etická rozhodnutí na silnici přesně tak, jak to dělají lidé.

Tým vědců studoval lidské chování v sérii testů, které proběhly ve virtuální realitě a napsali algoritmus, který kopíruje lidská morální rozhodnutí. Jde o velký pokrok, protože dříve se předpokládalo, že naprogramovat morálku a komplexní etická rozhodnutí do stroje není možné. 

Auta budou řešit podobná rozhodnutí, jako je například slavné tramvajové dilema

„Zjistili jsme však přesný opak,“ uvedl Leon Sütfeld, jeden z výzkumníků z německé univerzity v Osnabrücku. „Lidské chování v situaci, které nabízí dilema, je možné naprogramovat jednoduše pomocí modelu, který řeší hodnotu života.“

Při rychlém pohledu na statistiky zjistíme, že lidé jsou vlastně poměrně mizerní řidiči, kteří se velmi snadno nechají vyrušit z koncentrace. Každý rok zemře na silnicích 1.3 milionu lidí a podle statistik z USA je 93% těchto smrtí způsobeno lidskou chybou.

Jedna ze studií na samořídící automobily tvrdí, že počet smrtí na silnicích by mohl být snížen až o 90%. Zářná čísla však počítají s tím, že budou auta dokonale naprogramovaná, což se ukazuje být pro vědce pořádnou výzvou. Sütfeldův tým k tomu přistoupil pomocí virtuální reality.

Vymodeloval zamlženou ulici v městském prostředí. Účastníci experimentu představovali řidiče a na silnici se objevili rozmanité překážky - lidé, zvířata či různé objekty. V každém scénáři museli účastníci rozhodnout, který objekt zničí a který zachrání. 

V další fázi projektu vědci vzali statistiky rozhodnutí testovaných a vytvořili z nich model pro rozhodování. Vzniklý algoritmus pak dokázal s velkou úspěšností replikovat skutečná lidská rozhodnutí. Auta by tak v budoucnu mohla být nejen schopná skutečně lidských rozhodnutí, ale ještě by se mohla úmrtnost na silnicích snížit. 

Související

Více souvisejících

auto věda novinky Lidé

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Josef Středula

Odbory budou ještě během května protestovat proti vládním krokům

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský potvrdil, že Česko odvolalo velvyslance z Ruska

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě, vzkázal Zelenskyj do Ruska

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli na pravoslavné Velikonoce prohlásil, že Ukrajinci poklekávají jedině k modlitbě. V projevu vyzval spoluobčany, aby se modlili za sebe navzájem a za vojáky na frontě. Kyjev už déle než dva roky vzdoruje ruské agresi, jde o třetí velikonoční svátky během probíhající války. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 9 hodinami

Barcelona pomohla svému rivalovi. Real Madrid slaví rekordní 36. titul v La Lize

Fotbalisté Realu Madrid získali svůj rekordní 36. titul ve španělské La Lize. Rozhodlo se o tom v sobotu ve 34. kole, když Real zdolal Cádiz 3:0 a Barcelona pak prohrála na hřišti Girony 2:4.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy