Jsou varování před roboty přehnaná? Lidstvo brzy přestane umělou inteligenci chápat

Washington/Moskva - Vynález střelného prachu bylo pro lidstvo významné nejen z pohledu války, atomová bomba jako zbraň hromadného ničení paradoxně přispěla k současnému míru. Státní obrana se však bude velmi brzo potýkat s velkými změnami - nástup robotiky a umělé inteligence do vojenství může snadno znamenat i zkázu dosavadní kultury a civilizace.

Říkáte si, že Terminátor je pěkné sci-fi, které patří na stříbrná plátna? Nasazení robotů v boji je realita, o které možná ani sami nevíte. Vzpomeňte si na bojové letouny nebo drony bez pilotů, ale obor robotiky se dostal už mnohem dále.

Dnešní roboti nejsou jen velké škaredé kusy plechu, bitevní pole už velmi brzo mohou ovládnout nanoroboti - představte si zařízení tak malá, že je půjde jen stěží zničit, či lidi "vylepšení" o mechanické končetiny nebo zrak. Ať se na to díváte jakoli - robotická síla je pořád silnější než lidská a moderní senzory vnímají líp než naše oči.

V oblasti bojových robotů pro pozemní vojska je lídrem Rusko. Jejich ozbrojené síly sázejí na stroje a do roku 2025 by se roboti měli stát součástí každého ruského vojenského okruhu a každé flotily ruského námořnictva. Jedním z takových strojů je i Uran-9 - plně připravený robotizovaný bojový komplex, který je prvním svého druhu na světě. Jedná se o v podstatě dálkově ovládaný tank (dosah má tři kilometry), který může nést například protitankové řízené střely Ataka nebo odpalovací zařízení pro protiletadlové rakety Igla.

Jeho pohyby jsou tak plynulé a zatáčí rychle, že těžko uvěříte, že uvnitř nesedí člověk. Je vybaven systémem detekce ozáření laserovým paprskem, zařízením pro detekci, identifikaci a sledování cílů a také kamerovým systémem, umožňujícím činnost ve dne i v noci. Vybaven je systémem detekce ozáření laserovým paprskem, identifikaci a sledování cílů a také kamerovým systémem. K provozu bude připraven ve dne v noci.

V pokroku vojenské techniky nezůstávají pozadu ani čeští vědci. Státní výrobní a vývojový podnik VOP CZ představil v roce 2014 unikátního kolového robota TAROS 6×6 V2. Autoři projektu se pokouší vyrobit robotickou platformu pro nástavby všeho druhu. Představte si ho jako lego skládačku - v případě potřeby může být logistickou podporou vojáka, pro jiné využití může být vybaven průzkumnými systémy, komunikační technikou nebo i zbraňovými systémy - unese i raketomet.

USA na tenkém ledě

Spojeným státům však jenom technika nestačí a rozvíjí plány i o možném nasazení umělé inteligence. S touto představou se však dostávají na velmi tenký led - problém s AI je totiž takový, že nemusí správně rozeznat cíl a doposud se je nepodařilo vytvořit s uspokojivým etickým úsudkem.

Že inteligentní zbraně nepatří jen do naší vzdálené budoucnosti dokazují i jednání v OSN. Od roku 2014 probíhají živé debaty v rámci Úmluvy z roku 1980 o zákazu jistých typů klasických zbraní. Martensova klauzule zakazuje zbraně, které porušují „zásadu lidskosti a veřejné svědomí“.

Nejistotu do diskuze vnesl i britský věděc Stephen Hawking, který označil tvorbu AI za katastrofu lidstva. Hawking má za to, že umělá inteligence přinese lidem více škody než užitku. Podle vědce bude lidstvo moci využívat výhody AI jen do doby, kdy ji bude schopno odpovědně ovládat.

Ve studiu "Transcendence looks at the implications of artificial intelligence - but are we taking AI seriously enough?" varuje Hawking nad možností, že umělá inteligence předčí lidi a bude sama sebe zdokonalovat a činit rozhodnutí, která budou za hranicemi lidského chápání.

Související

Ilustrační foto

Jak umělá inteligence změní svět? Personalisté popsali, které pozice nahradí

Umělá inteligence může zefektivnit práci lidí, ale plně ji nenahradí. Vystřídat lidskou činnost může v případě opakovaných, rutinních úkolů. Shodli se na tom personalisté, které oslovila ČTK. Přestože podle nich některé pracovní pozice v důsledku využití umělé inteligence postupem času vymizí, řada jiných vznikne. V příštích letech umělá inteligence podle personalistů zjednoduší některé úkony a bude práci lidí více doplňovat.

Více souvisejících

Roboti umělá inteligence (AI) zbraně válka

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy