Znamená nehoda ve vesmíru jistou smrt? Historie ukazuje opak

Let Apolla 13 je nazýván nejúspěšnější neúspěšnou akcí v dějinách americké astronautiky. Přesto při něm před 47 lety nastalo drama, které sledoval téměř celý svět.

Čtrnáctého dubna 1970 se z reproduktorů řídícího centra letu v texaském městě Houstonu ozvalo legendární hlášení astronauta Jacka Swigera: "Houstone, máme problém."

Z Apolla se během rutinní operace - míchání nádrží s kyslíkem - utrhla jedna z nádrží a poškodila druhou nádrž. V kabině začal 55 hodin po startu klesat tlak, posádka měla potíže s kyslíkem, s klesající teplotou i s tím, aby udržela spojení se Zemí.

Sen astronautů Jima Lovella – kapitána lodi, Freda Haiseho a Jacka Swigera stanout na povrchu Měsíce se rozplynul. Let se změnil v zoufalý zápas o život.

Astronauti se z poškozeného velitelského modulu přesunuli do lunárního modulu. Pokoušeli se loď udržet v takovém směru, aby s ní neodletěli do vzdálených končin vesmíru.

Modul, určený pro přistání dvou lidí na Měsíci, sloužil jako záchranný člun pro celou trojici. Zásoby kyslíku v něm však byly určeny pro dva astronauty na dva dny. Teď musely stačit třem astronautům na čtyři dny.

Jeden z nejdramatičtějších okamžiků nastal, když se v modulu začal hromadit oxid uhličitý. K jeho pohlcení byly určeny filtry, jejichž kapacita instalovaná v lunárním modulu odpovídala dvoučlenné posádce po dobu 48 hodin.

Na palubě velitelského modulu byly podobné filtry, ale jiného tvaru. Proto nešly do lunárního modulu přemístit. Specialista řídicího střediska v Houstonu však vymyslel, jak s pomůckami, které mají astronauti na palubě, přizpůsobit filtry velitelského modulu pro lunární modul. Podle jeho návodu astronauti z ponožky, izolepy, plastového sáčku a obalu letové příručky sestavili adaptér, umožňující namontovat v lunárním modulu filtry z velitelského modulu.

Ke svému návratu využila posádka gravitační sílu Měsíce, která modul katapultovala zpět k Zemi.

Modul přistál 17. dubna 1970 na hladině Tichého oceánu severovýchodně od Americké Samoy. Amerika trojici astronautů oslavovala jako hrdiny.

Odyssea Apolla 13 je patrně jediným případem vážné poruchy vesmírné lodi, která skončila happyendem. Také proto byla zfilmována. Ve snímku Apollo 13 z roku 1995 hraje hlavní roli - kapitána Lovella - Tom Hanks.

Související

Více souvisejících

NASA vesmírný program Apollo (NASA)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy