Lodě budoucnosti: Neznečišťují ovzduší a ovládat je budeme na dálku

Lodní přeprava je nepostradelná pro globální obchod, přesto je její řízení nákladné a její provoz není také zrovna šetrný vůči přírodě. To by se do budoucna mělo změnit. Inženýři v San Diegu představili prototyp lodě, kterou bude možné ovládat přes pákový ovladač. Jako kdybyste hráli hru na Playstation, ale ve skutečnosti budete manévrovat s nákladní lodí s obrovským cargem.

Za vývojem stojí finská společnost Wärtsilä, která věří, že její technologie sníží spotřebu paliva a vyprodukuje méně emisí. Je to skvělý nápad pro století, kdy potřebují rychleji a efektivněji přepravit zboží, ale zároveň musíme být šetrnější k přírodě. Společnost dokonce počítá i s tím, že lodě nebudou ovládat na dálku lidé, ale umělá inteligence.

Na to, jak moc se lodní přepravu spoléháme, nejsou plavidla příliš moderní a jejich design se nezměnil již desetiletí. Většinou se jedná o ošklivě vypadající a postarší lodě, kterým z komína či více komínů vystupuje hustý černý kouč. Ekologové dokonce tvrdí, že 16 největších nákladních lodí na světě vyprodukuje dokonce víc emisí než všechna auta dohromady.

S tím je potřeba něco udělat a pro obchodníky může mít modernizace i příznivý dopad. Wärtsilä tvrdí, že jejich automatizované lodě dorazí do cíle mnohem rychleji, tím se ušetří i na palivu. Další inovací je využívání lehčích materiálů, pokud se sníží celková hmotnost plavidla, bude to mít příznivý vliv na rychlost i spotřebu ropy. Finská společnost má zatím jen dva prototypy a čeká je mnoho let testů a zkoušek, než budou jejich lodě brázdit oceány.

V Japonsku zase vědci vyvíjejí solární panely, které bude možno využívat i na zaoceánských lodích. Nejen nákladní, ale i mnoho turistických lodí tráví mnoho času na prosluněných oceánech a obnovitelný zdroj energie tak ušetří mnoho peněz. Ani tyto plavidla se zcela neobjedou bez fosilních paliv, ale z velké části bude možné využívat i vítr a sluneční paprsky.

Blížíme se tak k době, kdy cestování po moři bude vypadat úplně jinak. Obrovské lodě bez posádky ovládané počítačem, postavené z moderních materiálů a poháněné částečně větrem a Sluncem.

Související

Rusko, Kreml

Rusko jedná s Indií o rozvoji námořní trasy v Severním moři

Rusko a Indie jednají o rozšíření využití námořní trasy v Severním moři, která prochází Arktidou. Ruský ministr pro rozvoj Dálného východu a Arktidy Alexej Čekunkov je teď na návštěvě Indie a spolehlivá a bezpečná přeprava zboží po trase Severním mořem s využitím ruských a indických přístavů je hlavním tématem jeho rozhovorů s indickými představiteli. Informovala o tom dnes agentura Interfax.
Ukrajina, Kyjev

Kyjev i Moskva oznámily prodloužení obilné dohody o další měsíce

Rusko schválilo prodloužení dohody o vývozu ukrajinského obilí, oznámilo dnes v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. Dohoda poprvé uzavřená v červenci umožnila obnovit vývoz ukrajinských zemědělských produktů z několika černomořských přístavů, které do té doby Rusko blokovalo. Platila do 19. listopadu, její prodloužení Moskva schválila beze změny ve stejném formátu jako doposud, napsala agentura TASS.

Více souvisejících

lodní doprava zboží zajímavosti solární energie

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Aktualizováno před 24 minutami

před 29 minutami

Justine Triet a její film Anatomie pádu získal ocenění Zlatou palmu.

Zlatou palmu na festivalu v Cannes získal francouzský film Anatomie pádu

Na slavnostním zakončení 76. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes byla udělena prestižní cena Zlatá palma za nejlepší film. Tuto ocenění dnes získal snímek Anatomie d'une chute (Anatomie pádu) od režisérky Justine Trietové. Tato čtyřiatřicetiletá filmařka se tak stala teprve třetí ženou v historii festivalu, jejíž dílo bylo oceněno hlavní cenou. V soutěži o Zlatou palmu se letos představilo 21 filmů, což svědčí o vysoké konkurenci a kvalitě prezentovaných děl.

před 30 minutami

Aktualizováno před 40 minutami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci si zvolili prezidenta. Erdogan už se prohlásil za vítěze

V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16 hodin, na první výsledky se ale čekalo do podvečera. Podle průběžných údajů ze sčítání hlasů úřadující prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil funkci, sám už se také prohlásil za vítěze.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Lotyši se dočkali zasloužené odměny. Po výhře nad Američany v prodloužení získali historický bronz

Malý, ale odhodlaný lotyšský národ zažívá v těchto dnech asi nejšťastnější období v historii. Postarali se o to jeho novodobí hrdinové, tedy hokejisté. Právě lotyšští reprezentanti v této hře se dočkali tolik kýženého historického úspěchu, když na letošním mistrovství světa došli až k medaili. Přestože má bronzovou hodnotu, pro Lotyše je jako zlatá. Největším národním hrdinou se stal Kristians Rubins, jenž nejprve zařídil prodloužení v duelu s Američany a v něm pak svou další přesnou trefou na 4:3 rozradostnil celé Lotyšsko. 

před 1 hodinou

Max Verstappen

F1: Monackou deštivou "ruletu" vyhrál Verstappen před Alonsem a Oconem

Max Verstappen si po náročném závodě v dešti připsal cenné vítězství Velké ceny Monaka, což mu poskytlo náskok 39 bodů v celkovém hodnocení mistrovství světa. Fernando Alonso skončil na druhém místě s monopostem Aston Martin a cenného ódiového umístění si cení i Esteban Ocon, který získal třetí pozici pro Alpine. Lewis Hamilton a George Russell obsadili čtvrté a páté místo pro tým Mercedes.

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Děti kvůli válkám vždy strádají. Historie je toho důkazem

Válečné konflikty zasáhnou každou vrstvu společnosti, děti nevyjímaje. Hlad, nucené práce, omezení povinné školní docházky i domácí výchovy, úmrtí členů rodiny i bezprostřední ohrožení vlastního života – to vše a mnoho dalšího prožívaly děti během několika zuřících válek v historii. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

před 8 hodinami

Marian Jurečka

Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka

Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun. 

před 8 hodinami

Lotyši trápili po Švédech i Kanadu, nakonec padli. Německo má první medaili z MS po 70 letech

O nejcennější medaili se v rámci hokejového MS v neděli večer utkají Kanaďané a Němci. Zatímco prvně jmenovaní jsou očekávanými finalisty, když se do posledního zápasu turnaje dostali přes Lotyše, Německo udolalo ve svém semifinále Spojené státy americké. Ty se tak opět v novodobé historii světových šampionátů nepodívají do finále, pro Němce finálová účast znamená, že si odvezou první medaili z MS po dlouhých 70 letech. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy