Jak mohla vypadat třetí světová? Rusko mělo plán jaderné války s NATO

Už několik desítek let žije Evropa relativně klidný život a téměř bez válek. Avšak nemuselo tomu tak být. Sovětský svaz měl podle všeho konkrétní plán, jak zaútočit jadernými zbraněmi na členské státy NATO, a zahájit tak zhoubnou Třetí světovou válku.

Plán, který dostal název „Sedm dní na řece Rýn“, počítal koncem 70. let s útokem na západní Evropu poté, co by NATO zaútočilo jadernými zbraněmi na Polsko. Scénář počítal s útokem na 25 polských měst včetně Varšavy.

Americký odborník na obranu Kyle Mizokami si však myslí, že útok vojsk NATO na Polsko byl v tomto scénáři hodně přehnaný a měl za úkol jedinou věc – skrýt skutečnost, že Sovětský svaz lačnil po válce. Uvedl to pro server National Interest.

Podle plánu by se útoku na západní Evropu, především na Spolkovou republiku Německo, účastnily pozemní jednotky, námořnictvo i letectvo. Mělo jít o bleskovou válku, která by trvala pouhý týden, přesto by měla ničivé účinky.

Sovětský plán počítal se zničením většiny západoněmeckých měst včetně Mnichova, Frankfurtu nebo přístavního Hamburgu. Belgické Antverpy, nizozemský Amsterdam a útok na dvě dánská města by představovaly dobytí strategických území, jelikož by Sovětský svaz rázem ovládal hlavní přístavy ve střední Evropě, s čímž měly pomoci sovětské lodě. Útok na Brusel by vymazal z mapy světa ředitelství NATO.

Scénář však nepočítal s útokem na Francii, ani Spojené království. Tyto země měly ve své době vlastní jaderný program a představovaly by pro země východní Evropy reálnou hrozbu.

Po jaderném útoku by se do pohybu daly pozemní síly podporované těžkou technikou a tanky. Ty by měly za úkol obsadit celé území okolo řek Rýn a Vezera. Hlavní pozemní bitva by se uskutečnila v oblastech tzv. Severoněmecké nížiny.

Tato blesková válka měla vyústit v kapitulaci zemí NATO a rozpadu této organizace. Použití jaderných hlavic na území západní Evropy by donutilo většinu členů Severoatlantické aliance vystoupit.

Pouze Francie, Velká Británie a Spojené státy by si vybíraly mezi eskalací války, která by mohla totálně zničit jejich země, nebo kapitulací, jež by znamenala konec vojenské koalice západních mocností.

Třetí světová válka v Evropě patřila vždy mezi nepravděpodobné události. Ovšem nebezpečí, které by s sebou přinesla, by bylo nepředstavitelné. Vyostření jaderného konfliktu by mohlo zničit celou planetu, otázkou tak zůstává, jestli by jej lidstvo přežilo. Už totiž Albert Einstein říkal: „Nevím, čím se bojovat ve Třetí světové válce, ale vím jedno. V té čtvrté to budou klacky a kameny.“

Související

Více souvisejících

Rusko jaderné zbraně - válka

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy