Jak mohla vypadat třetí světová? Rusko mělo plán jaderné války s NATO

Už několik desítek let žije Evropa relativně klidný život a téměř bez válek. Avšak nemuselo tomu tak být. Sovětský svaz měl podle všeho konkrétní plán, jak zaútočit jadernými zbraněmi na členské státy NATO, a zahájit tak zhoubnou Třetí světovou válku.

Plán, který dostal název „Sedm dní na řece Rýn“, počítal koncem 70. let s útokem na západní Evropu poté, co by NATO zaútočilo jadernými zbraněmi na Polsko. Scénář počítal s útokem na 25 polských měst včetně Varšavy.

Americký odborník na obranu Kyle Mizokami si však myslí, že útok vojsk NATO na Polsko byl v tomto scénáři hodně přehnaný a měl za úkol jedinou věc – skrýt skutečnost, že Sovětský svaz lačnil po válce. Uvedl to pro server National Interest.

Podle plánu by se útoku na západní Evropu, především na Spolkovou republiku Německo, účastnily pozemní jednotky, námořnictvo i letectvo. Mělo jít o bleskovou válku, která by trvala pouhý týden, přesto by měla ničivé účinky.

Sovětský plán počítal se zničením většiny západoněmeckých měst včetně Mnichova, Frankfurtu nebo přístavního Hamburgu. Belgické Antverpy, nizozemský Amsterdam a útok na dvě dánská města by představovaly dobytí strategických území, jelikož by Sovětský svaz rázem ovládal hlavní přístavy ve střední Evropě, s čímž měly pomoci sovětské lodě. Útok na Brusel by vymazal z mapy světa ředitelství NATO.

Scénář však nepočítal s útokem na Francii, ani Spojené království. Tyto země měly ve své době vlastní jaderný program a představovaly by pro země východní Evropy reálnou hrozbu.

Po jaderném útoku by se do pohybu daly pozemní síly podporované těžkou technikou a tanky. Ty by měly za úkol obsadit celé území okolo řek Rýn a Vezera. Hlavní pozemní bitva by se uskutečnila v oblastech tzv. Severoněmecké nížiny.

Tato blesková válka měla vyústit v kapitulaci zemí NATO a rozpadu této organizace. Použití jaderných hlavic na území západní Evropy by donutilo většinu členů Severoatlantické aliance vystoupit.

Pouze Francie, Velká Británie a Spojené státy by si vybíraly mezi eskalací války, která by mohla totálně zničit jejich země, nebo kapitulací, jež by znamenala konec vojenské koalice západních mocností.

Třetí světová válka v Evropě patřila vždy mezi nepravděpodobné události. Ovšem nebezpečí, které by s sebou přinesla, by bylo nepředstavitelné. Vyostření jaderného konfliktu by mohlo zničit celou planetu, otázkou tak zůstává, jestli by jej lidstvo přežilo. Už totiž Albert Einstein říkal: „Nevím, čím se bojovat ve Třetí světové válce, ale vím jedno. V té čtvrté to budou klacky a kameny.“

Související

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 
Velkolepé oslavy konce II. světové války v Moskvě

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?

Pro ruského prezidenta Vladimira Putina je Den vítězství 9. května jedním z nejdůležitějších státních svátků. Letos však již počtvrté proběhne tradiční vojenská přehlídka na Rudém náměstí bez účasti zahraničních státníků a za mimořádných bezpečnostních opatření. Ruské úřady totiž mají obavy, že by Ukrajina mohla tuto událost využít k útoku.

Více souvisejících

Rusko jaderné zbraně - válka

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Čína, ilustrační fotografie.

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí

Čína vyzvala Indii a Pákistán k maximální zdrženlivosti poté, co se obě země v noci na středu ocitly v ozbrojeném konfliktu, zejména v citlivém regionu Kašmíru. Přestože Peking oficiálně apeluje na mír a stabilitu, v praxi se staví spíše na stranu Islámábádu. Čínsko-pákistánské vztahy nejsou mimořádně dobré jen kvůli strategickému partnerství, ale i v důsledku vlastních dlouhodobých pohraničních sporů obou zemí s Indií.

před 8 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 

před 9 hodinami

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák

Česká hokejová reprezentace už odletěla do Dánska, kde bude od pátku 9. května hrát základní skupinu B. V ní se postupně utká se Švýcarskem, Norskem, Dánskem, Maďarskem, Kazachstánem, Německem a USA. První zápas hraje hned v první hrací den od 16:20, proto už v úterý byl vidět celý tým na ruzyňském letišti, z jehož terminálu 3 odletěli hráči stejným letadlem jako švýcarský tým, který se poslední víkend v Brně zúčastnil Českých hokejových her.

před 9 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Evakuace či sestřely stíhaček. Konflikt mezi Indií a Pákistánem v Kašmíru sílí

Ozbrojený konflikt mezi Indií a Pákistánem v oblasti Kašmíru nadále eskaluje. Obě strany hlásí ztráty a pokračují v ozbrojených akcích i výměně palby přes demarkační linii. Pákistánská strana ohlásila sestřelení několika indických stíhaček francouzské výroby. Úřady na obou stranách vyzývají obyvatele z ohrožených oblastí k evakuaci.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

"Je to hanba." Trump odpověděl na indický útok proti Pákistánu

Americký prezident Donald Trump označil indický útok na Pákistán za „hanbu“. Řekl to v úterý večer, pár chvil poté, co Indové spustili vojenskou akci údajně zaměřenou proti teroristům. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy