Kam se ukrýt v případě války? Tato místa jsou v letošním roce ta nejbezpečnější

Svět se mění každým dnem a nelze říci, že k lepšímu. Na pozadí americko-ruských vztahů se prohlubuje krize s KLDR a díky tomu je jen málo míst, na kterých bychom se dnes mohli cítit opravdu bezpečně. Ačkoliv nám v České republice nic zásadního nehrozí, v případě, že by došlo k nějakému většímu konfliktu, jsme v srdci Evropy a takříkajíc "první na ráně". Existuje ale několik míst, která jsou zcela bezpečná a s nadsázkou lze říci, že nikoho nezajímají. A některá jsou relativně kousek od nás.

Island

Ostrov ležící na pomezí Severního ledového a Atlanstského oceánu je nejřidčeji zalidněným evropským státem. Právě proto by na něm mohlo mnoho Evropanů přežít ničivý konflikt, kdyby nastal. Deník New York Post uvádí, že Island leží stovky mil od jakékoliv jiné země a žádný scénář jaderné války s ním proto prakticky nepočítá.

Tristan da Cunha

I toto souostroví je jedním z nejvzdálenějších míst na Zemi. K břehům Afriky jsou to téměř tři tisíce kilometrů a do Jižní Ameriky je to ještě dál. Podle deníku si lze představit mnohem horší místa, kde lze strávit čekání na konec světa. Navíc je tato oblast stejně jako Island výborným místem pro rybolov.

Isle of Lewis

I tento skotský ostrov se řadí mezi ty, které jsou relativně daleko od pevniny a přitom plně soběstačné. Stejně jako výše uvedené ostrovy nespadá ani tento do žádného plánu jaderných mocností a případná válka by zde šla přežít bez úhony.

Antarktida

Žádná země nemá a nikdy v minulosti neměla důvod útočit na Antarktidu. Prakticky nikdo tam nežije a oblast nemá žádný vojenský význam. Pokud by se zde někdo usadil, válku by s největší pravděpodobností přežil, pokud by vydržel tamní podmínky. Místo se světem a radiací by totiž bojoval s nedostatkem potravy a s obrovskými mrazy.

Guam

Na rozdíl od Antarktidy má ostrov ležící uprostřed Tichého oceánu silnou vojenskou přítomnost. Právě to ho ale podle deníku činí ideálním místem, kde by se dalo válku přežít. Ostrov sice spadá pod Spojené státy, jde ale o nezačleněné území.

Kansas City

Poněkud překvapivě by se dala válka přežít v Kansas City. Největší město amerického Missouri by si sice nedokázalo poradit s radiací, v případě nejaderného konfliktu ale poskytuje úrodnou zemědělskou půdu a je ideálním místem k obraně.

Yukon

Místo rozprostírající se na severozápadě Kanady leží podle deníku mimo cíle jaderných útoků. I v tomto případě jde o jedno z nejodlehlejších míst na zemi a v oblasti přežívá pouze divoká zvěř. Právě proto je toto místo ideální pro přežití případné války.

Kapské město

Město je samo o sobě odlehlé, co je ale jeho hlavní výhodou je naprostá politická nestrannost. Válka by se mu proto teoreticky mohla vyhnout. 

Bern

Stejně jako ve výše uvedeném případě je i hlavní město Švýcarska neutrální. Právě proto lze předpokládat, že by se mu válka mohla zcela vyhnout a že by v něm, potažmo v celé zemi, šlo vojenský konflikt přečkat bez úhony.

Související

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory. Komentář

Ukrajinci změnili podobu budoucích válek. Mnohem větší roli sehrají zpravodajské služby

Ukrajina během posledního týdne razantně změnila paradigma budoucích konfliktů. Útoky SBU na ruské základny a Kerčský most ukázaly, že války budoucnosti budou rozhodovány zpravodajskými operacemi a asymetrickými údery. Klasické armády se ocitnou v roli pouhých „správců fronty“, zatímco skutečná síla se přesune do rukou tajných služeb a jejich neviditelných agentů.
Armáda Indie

Další epizoda dlouhého konfliktu. Indie a Pákistán v nekončícím cyklu napětí a válek

Americký prezident Donald Trump výrazně přehání délku konfliktu mezi Indií a Pákistánem. Jeho výrok, spolu s čerstvým indickým útokem na pákistánské území, však nabízí příležitost připomenout si skutečnou povahu napětí mezi těmito dvěma státy. Série válek a krizí, které se od vzniku nezávislé Indie a Pákistánu v roce 1947 periodicky opakují, tvoří rámec jednoho z nejnebezpečnějších sporů, jaké dnes na světě probíhají. 

Více souvisejících

válka katastrofy

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Král Charles III. (Karel III.)

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval

Je to 20 let, co se datum 7. července smutně a nesmazatelně zapsalo do britských dějin. Král Karel III. u příležitosti výročí teroristických útoků v Londýně odsoudil tyto nesmyslné akty zla a vyzval lidi, aby se společně postavili těm, kteří se je snaží rozdělovat. Informovala o tom BBC. V hlavním městě království se dnes uskuteční řada vzpomínkových akcí. 

před 1 hodinou

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO

Americký prezident Donald Trump vkročil do mezinárodní politiky, zejména v oblasti obchodu, velmi agresivním způsobem a zásadně narušil dosavadní fungování globálního systému. Profesorka Kristen Hopewellová z Univerzity Britské Kolumbie nastínila možné řešení, jak Spojené státy přimět k dodržování mezinárodních pravidel – jejich vyloučení ze Světové obchodní organizace (WTO).

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat

Vypadá to, že až odstartuje nadcházející sezóna německé Bundesligy, z českých legionářů zbyde v Leverkusenu už jen útočník Patrik Schick. Jak totiž informuje německý časopis Kicker, o služby dalšího českého reprezentanta, brankáře Matěje Kováře, projevil zájem nizozemský PSV Eindhoven. Přestože oficiálně ještě není nic potvrzené, v zákulisí se už mluví o tom, že se na přestupu již obě strany dohodly. Nyní pětadvacetiletý gólman absolvuje zdravotní prohlídku, aby pak mohl podepsat smlouvu.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Do Prahy přijel končící polský prezident Andrzej Duda. (7.7.2025) Prohlédněte si galerii

Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel

Končící polský prezident Andrzej Duda přijel v pondělí na návštěvu Prahy. Na Pražském hradě ho přijal český protějšek Petr Pavel. Duda za několik týdnů skončí ve funkci, nahradí ho vítěz nedávných prezidentských voleb Karol Nawrocki. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Francouzi možná půjdou opět volit. Rozhodne frustrovaný a podrážděný Macron

Rok po předčasných volbách, které zásadně posílily krajní pravici a oslabily jeho vlastní tábor, čelí francouzský prezident Emmanuel Macron opět hrozbě politického patu. Navzdory veřejným prohlášením, že nové volby nechystá, roste tlak na to, aby rozhodnutí o předčasných volbách zopakoval. Macron podle spolupracovníků zvažuje další krok, který by mu umožnil obnovit kontrolu nad chaotickou scénou, ale hrozí, že by krizi ještě prohloubil.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

20 let od útoků v Londýně stále nejsme v bezpečí. DIY útoky jsou hůře zachytitelné, radikalizace probíhá přes internet

Přesně před dvaceti lety zasáhla Londýn série teroristických útoků, které si vyžádaly 52 mrtvých a stovky zraněných. Islamisté odpálili nálože v metru i autobusu a způsobili nejhorší útok v Británii od války. Tragédie vedla k zásadní reformě bezpečnostních opatření i posílení pravomocí rozvědky. Navzdory pokroku však podle expertů riziko DIY útoků osamělých útočníků přetrvává a nulové nebezpečí terorismu je i nadále nedosažitelné.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Zvláštní zachycení deště

Extrémně deštivé počasí. Meteorologové zmínili scénář pro úterý a středu

Počasí v Česku prochází po uplynulém víkendu patrnou změnou. Ochladilo se, ale to nebude všechno. V úterý a ve středu očekávají meteorologové na severu či východě Moravy a hlavně ve Slezsku potenciálně zajímavou dešťovou situací. Nedělní výstupy modelu Aladin naznačují lokálně i velmi extrémní úhrny, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

před 9 hodinami

Texas zasáhly ničivé povodně. Prohlédněte si galerii

Povodně v Texasu mají už 82 obětí. Nebezpečí stále nepominulo, tragická bilance poroste

Nejméně 82 lidí zahynulo při katastrofálních povodních, které zasáhly oblast řeky Guadalupe ve středním Texasu. Hladina stoupla až o šest metrů a během několika hodin napršelo tolik, co za celé léto. Nejvíce obětí hlásí okres Kerr, kde voda smetla i dětský tábor. Úřady varují, že bilance poroste. Do pátracích a záchranných operací se zapojila Národní garda i federální složky. V oblasti nadále panuje hrozba silných dešťů a záplav.

před 10 hodinami

Prezident Trump

Trump hrozí cly všem zemím podporujícím BRICS. Problémy by způsobil Američanům

Americký prezident Donald Trump oznámil plán zavést nová cla na všechny státy podporující skupinu BRICS, kterou Spojené státy vnímají jako rostoucí hrozbu pro své zájmy. Dodatečná cla mají bez výjimek zasáhnout desítky zemí a mohou výrazně zdražit dovoz zboží do USA. Trump varoval, že pokud nedojde k dohodám, opatření vstoupí v platnost 1. srpna. 

před 10 hodinami

Izraelská armáda, ilustrační fotografie.

Izraelci znovu zaútočili. Zasáhli cíle v Jemenu, následovala odveta

Izrael podnikl v regionu další vojenský úder. Konkrétně zaútočil na tři přístavy a elektrárnu v té části Jemenu, kterou ovládají Húsiové. Informovala o tom BBC. Útok potvrdil izraelský ministr obrany Jisra'el Kac. Podle jeho slov byla jedním z cílů komerční loď Galaxy Leader, které se rebelové zmocnili před dvěma lety. 

Aktualizováno před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Trumpovy nevyzpytatelné schůzky v Oválné pracovně znepokojují světové lídry

Od nástupu Donalda Trumpa do druhého funkčního období se schůzky světových státníků v Oválné pracovně Bílého domu proměnily v nepředvídatelnou přehlídku, připomínající spíše televizní show než tradiční diplomacii. Poslední případy, kdy Trump veřejně napomenul ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a obvinil jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu z genocidy, zanechaly zahraniční lídry v nejistotě a v obavách, co mohou od amerického prezidenta očekávat.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy