Kam se ukrýt v případě války? Tato místa jsou v letošním roce ta nejbezpečnější

Svět se mění každým dnem a nelze říci, že k lepšímu. Na pozadí americko-ruských vztahů se prohlubuje krize s KLDR a díky tomu je jen málo míst, na kterých bychom se dnes mohli cítit opravdu bezpečně. Ačkoliv nám v České republice nic zásadního nehrozí, v případě, že by došlo k nějakému většímu konfliktu, jsme v srdci Evropy a takříkajíc "první na ráně". Existuje ale několik míst, která jsou zcela bezpečná a s nadsázkou lze říci, že nikoho nezajímají. A některá jsou relativně kousek od nás.

Island

Ostrov ležící na pomezí Severního ledového a Atlanstského oceánu je nejřidčeji zalidněným evropským státem. Právě proto by na něm mohlo mnoho Evropanů přežít ničivý konflikt, kdyby nastal. Deník New York Post uvádí, že Island leží stovky mil od jakékoliv jiné země a žádný scénář jaderné války s ním proto prakticky nepočítá.

Tristan da Cunha

I toto souostroví je jedním z nejvzdálenějších míst na Zemi. K břehům Afriky jsou to téměř tři tisíce kilometrů a do Jižní Ameriky je to ještě dál. Podle deníku si lze představit mnohem horší místa, kde lze strávit čekání na konec světa. Navíc je tato oblast stejně jako Island výborným místem pro rybolov.

Isle of Lewis

I tento skotský ostrov se řadí mezi ty, které jsou relativně daleko od pevniny a přitom plně soběstačné. Stejně jako výše uvedené ostrovy nespadá ani tento do žádného plánu jaderných mocností a případná válka by zde šla přežít bez úhony.

Antarktida

Žádná země nemá a nikdy v minulosti neměla důvod útočit na Antarktidu. Prakticky nikdo tam nežije a oblast nemá žádný vojenský význam. Pokud by se zde někdo usadil, válku by s největší pravděpodobností přežil, pokud by vydržel tamní podmínky. Místo se světem a radiací by totiž bojoval s nedostatkem potravy a s obrovskými mrazy.

Guam

Na rozdíl od Antarktidy má ostrov ležící uprostřed Tichého oceánu silnou vojenskou přítomnost. Právě to ho ale podle deníku činí ideálním místem, kde by se dalo válku přežít. Ostrov sice spadá pod Spojené státy, jde ale o nezačleněné území.

Kansas City

Poněkud překvapivě by se dala válka přežít v Kansas City. Největší město amerického Missouri by si sice nedokázalo poradit s radiací, v případě nejaderného konfliktu ale poskytuje úrodnou zemědělskou půdu a je ideálním místem k obraně.

Yukon

Místo rozprostírající se na severozápadě Kanady leží podle deníku mimo cíle jaderných útoků. I v tomto případě jde o jedno z nejodlehlejších míst na zemi a v oblasti přežívá pouze divoká zvěř. Právě proto je toto místo ideální pro přežití případné války.

Kapské město

Město je samo o sobě odlehlé, co je ale jeho hlavní výhodou je naprostá politická nestrannost. Válka by se mu proto teoreticky mohla vyhnout. 

Bern

Stejně jako ve výše uvedeném případě je i hlavní město Švýcarska neutrální. Právě proto lze předpokládat, že by se mu válka mohla zcela vyhnout a že by v něm, potažmo v celé zemi, šlo vojenský konflikt přečkat bez úhony.

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Rusové na NATO nemají, ale jaderné zbraně už zaměřili. Experti pro EZ popsali, jak by vypadala válka

EuroZprávy.cz se obrátily na přední české bezpečnostní experty, aby popsali, jak by mohl vypadat teoretický konflikt mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem. Z jejich slov vyplývá, že Rusko na tuto variantu není připravené a v konvenční rovině nemá mnoho šancí. Problém ale dělají jaderné zbraně; Rusové mají převahu a evropská města jsou zaměřená už dávno. 

Více souvisejících

válka katastrofy

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy