Lidé dodnes neví, jestli jsou ve vesmíru sami. Rozhodně ale nelení a snaží se prakticky bez ustání monitorovat okolní vesmír a pátrat po jakýchkoliv náznacích, které by mohly svědčit o existenci jiných mimozemských civilizací. Slouží jim k tomu poměrně rozsáhlá a složitá soustava teleskopů, z nichž ty největší dosahují úctyhodných velikostí.
Největší astronomickou observatoř na světě ALMA (Atacama Large Millimeter/Submillimeter Array; Atakamská velká milimetrová/submilimetrová anténní soustava) tvoří soustava 66 parabolických antén o průměru 12 a sedm metrů, které se mohou přesouvat pomocí obřích transportérů (antény váží kolem 100 tun). Mohou být rozmístěny na ploše o průměru od 150 metrů až po 16 kilometrů a dohromady fungují jako jeden obří radioteleskop o velikosti menšího města.
ALMA se nachází na náhorní planině Chajnantor v chilské poušti Atacama v nadmořské výšce asi 5100 metrů. Jde o společný projekt USA, Kanady, Japonska, Chile, Tchaj-wanu a Evropské jižní observatoře (ESO), jejíž součástí je i ČR. Astronomický ústav AV ČR v Ondřejově provozuje jeden ze sedmi uzlů evropského řídícího střediska ALMA.
Pozoruje záření přicházející z vesmíru v milimetrovém a submilimetrovém pásmu, tedy na vlnových délkách 0,3 až 9,6 milimetru. Umožňuje tak pořizovat snímky s rozlišením až desetinásobně vyšším než Hubbleův vesmírný dalekohled. V provozu je od března 2013.
Nepohyblivý teleskop Arecibo je dalším z řady teleskopů pátrajících po mimozemských civilizacích. Byl vybudován v letech 1959 až 1963 nedaleko portorického města Arecibo. Z tohoto unikátního zařízení o průměru 305 metrů bylo v roce 1974 odesláno první rádiové poselství lidstva do vesmíru.
Využívá se například ke zkoumání změn v atmosféře a hlavně k výzkumu vesmíru a k serióznímu hledání informací o možné existenci mimozemských civilizací. Je hlavní částí projektu SETI@home, který se možnými zprávami z kosmu za pomocí osobních počítačů v domácnostech nebo ve firmách po celém světě zabývá.
Effelsberg je německý radioteleskop o průměru 100 metrů se nachází nedaleko Bonnu. Do provozu byl uveden v roce 1972 a je zaměřen na sledování pulsarových systémů.
FAST (Five-hundred meter Aperture Spherical Telescope) je radioteleskop s největší talířovou anténou na světě, která má průměr 500 metrů.Reflektor parabolické antény se skládá ze 4450 panelů trojúhelníkového tvaru. Podle odborníků se očekává, že teleskop objeví tisíce nových galaxií a zařízení by mělo přispět mimo jiné k pátrání po mimozemských civilizacích. Kvůli stavbě čínská vláda z oblasti přesídlila na 9000 obyvatel.
Největší pohyblivý radioteleskop o průměru sběrné plochy 100x110 metrů Green Bank je umístěn ve Virginii v USA. Spuštěn byl v roce 2000 a jeho montáž umožňuje monitorovat celou oblohu bez omezení.
Obří Magellanův dalekohled (GMT) se v současnosti staví v Chile a měl by být hotov do roku 2021. Plně operační by ale měl být až v roce 2024. Jeho hlavním cílem bude "objevovat planety podobné Zemi", teleskop bude sestaven ze sedmi obřích zrcadel o průměru 8,4 metru. Celkový průměr Obřího Magellanova dalekohledu bude dosahovat 25 metrů.
Největší samostatný radioteleskop na světě, který nemá parabolický tvar a jehož průměr činí 576 metrů, je RATAN-600. Postaven byl v roce 1974 v Karačajevsku-Čerkesku v tehdejším Sovětském svazu. Slouží k pozorování objektů pohybujících se podél místního poledníku, byl používán například pro sledování radiových emisí Slunce.
Související
Jsme svědky začátku nové epochy. Bezos vyslal raketu na oběžnou dráhu, boj o vesmír odstartoval
NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Lewis Hamilton poprvé za volantem Ferrari před zraky věrných Tifosi
před 2 hodinami
Politico: Trump vlepil poliček Evropě. Zadupal ji do prachu
před 3 hodinami
Trump začal vyhrožovat Putinovi
před 3 hodinami
Dvakrát to cvaklo, popsala učitelka zásah proti útočníkovi ze školy v Rudolfově
před 4 hodinami
Princ Harry se dočkal peněz i omluvy od NGN. Monumentální vítězství, tvrdí právník
před 5 hodinami
Tragická nehoda na Vysočině. Řidička nepřežila srážku s kamionem
před 6 hodinami
Útok Afghánce na děti i dospělé v Německu. Dva mrtví, policie shání svědky
před 6 hodinami
Český lev ocení legendárního režiséra Smyczka a zesnulého dirigenta Klemense
před 7 hodinami
Ukrajina otáčí. Trump může být ve válce prospěšnější, než Biden. Otázka zní, za jakou cenu
před 7 hodinami
Jak se Trumpovi zatím vede? Chaos střídá rychlost, všude panuje kontroverze
před 8 hodinami
Dvaadvacet států žaluje Trumpa, chce přepsat ústavu. Je mocný, ale není to král, zaznívá z úst generálních prokurátorů
před 9 hodinami
Milost útočníkům z 6. ledna se může Trumpovi vymstít. Může jí začít litovat
před 10 hodinami
Panama vyvrací Trumpova slova: Průplav nebyl darem od Spojených států
před 10 hodinami
Král je mrtev, ať žije král? TikTok v Česku nabývá na popularitě, v zahraničí se ale utíká k jiné aplikaci
před 11 hodinami
Trump přejmenoval Mexický záliv na Americký záliv. Nikoho to ale nemusí zajímat
před 12 hodinami
Zítřejší počasí může způsobit potíže. Značnou část Česka ochromí ledovka
před 12 hodinami
EU si musí uvědomit svou sílu, upozornil Jirušek. Trump transatlantickou spolupráci nezboří
před 12 hodinami
Konec inkluze narazil. McDonald’s, Walmart či Meta se bouří proti Trumpovi
před 13 hodinami
Hned po inauguraci si zavolali. K čemu se Trump a Ťin-pching zavázali?
před 15 hodinami
Nejhorší katastrofa za posledních 10 let. Počet obětí požáru hotelu rapidně stoupá
Turecké horské letovisko v Bolu zasáhla v úterý tragická událost, kdy během požáru ve známém lyžařském hotelu Grand Kartal zahynulo nejméně 76 lidí. Oheň vypukl ve 12patrové dřevěné budově během rušné prázdninové sezóny, kdy bylo v hotelu ubytováno 234 hostů. Mnoho z nich čelilo zoufalému rozhodnutí skočit z oken, aby si zachránili život. Jde o nejhorší požární katastrofu v Evropě za posledních 10 let.
Zdroj: Libor Novák