Měli bychom se obávat "zabijáckých robotů"? Pokud nezareagujeme, mohlo by být příliš pozdě

Autonomní bojové stroje neovládané člověkem, udělají válku daleko více efektní. Staví však lidstvo před obrovský praktický a morální problém. píše Al-jazzera. Za jejich zákaz se nyní rozjíždí mezinárodní kampaň.

Ke kampani za předběžný zákaz takzvaných "zabijáckých robotů", se připojili tisíce z více než 80 zemí. K výzvě proti autonomním zbrojním systémům se připojilo 22 vlád včetně vlády Egypta, Pakistánu a Brazílie. Použití autonomních zbrojních systémů je " krokem příliš daleko", říká Mary Warehamová, globální koordinátorka kampaně Stop Killer Robots.

„Překračují morální hranici, která by měla platit na stroje. Stroje by z vlastní vůle neměly brát lidské životy na bojišti nebo vymáhání právo,“ varuje Warehamová, „Chceme, aby zbraňové systémy a použití síly zůstaly pod lidskou kontrolou," Warehamová mluvila s Al-jazzerou na páté konferenci Stop Killer Robots v Ženevě. Ta se koná každoročně od roku 2014. „Jsme na křižovatce. Toto bude rozhodující rok. Pokud nebudeme reagovat na vývoj, mohli bychom skončit v situaci, kdy by bylo příliš pozdě, autonomní zbraně, by byly zavedeny do výzbroje.“

 Zdá se však, že již je pozdě. Na autonomních bojových systémech již pracuje více než 10 zemí v čele s USA a Ruskem. Navíc některé systémy již byly nejen zavedeny do výzbroje ale i nasazeny. Takový systém je dle organizace Human Right Watch (dále HRW) izraelský obranný protiraketový systém Iron Dome. Ten podle HRW dokáže sám rozeznat nebezpečí, například zda se jedná o raketu či dělostřelecký granát, a bez zásahu člověka na něj adekvátně reagovat.

Dalším systémem, který již prošel vojskovými zkouškami je jihokorejský Samsung SGR-A1, upozorňuje HRW. Jedná se o automatickou věž s pokročilými senzory, která by měla rozeznat nepřítele od vlastních vojáků. Zatím byla zkušebně rozmístěna na hranici s KLDR. Zatím nejpokročilejším systémem s velkou mírou autonomie je britský stroj zbrojovky BAE Taranis. Ten by měl být ovládán ze země. Při případném vyřazení manuálního řízení, by měl být schopen bez zásahu člověka dokončit svoji misi.

Mnozí však upozorňují, že autonomní systémy nejsou a priory špatné. Právník a autor knihy Robot Rules Jacob Turner připomíná, že autonomní bojové systémy nabízejí velké potenciální výhody, pokud jde o schopnost rozlišit mezi civilisty a bojovníky. Senzory jsou totiž daleko účinnější  než  lidské smysly, „Také se nejsou unavení, frustrovaní, ani rozzlobeni nemohou se dostat do šoku a zkratkovitě reagovat, tak jako lidé."

Největší výhodou dle Turnera je, že se nemohou dopustit válečných zločinů nebo znásilnění. Války tak podle něj mohou být vedeny efektivněji a měně krvavě než dosud. S tím ovšem nesouhlasí Warehamová „Při úrovni dnešní techniky je jen otázkou času než se podobný systém zblázní,“ varuje.     

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Rusové na NATO nemají, ale jaderné zbraně už zaměřili. Experti pro EZ popsali, jak by vypadala válka

EuroZprávy.cz se obrátily na přední české bezpečnostní experty, aby popsali, jak by mohl vypadat teoretický konflikt mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem. Z jejich slov vyplývá, že Rusko na tuto variantu není připravené a v konvenční rovině nemá mnoho šancí. Problém ale dělají jaderné zbraně; Rusové mají převahu a evropská města jsou zaměřená už dávno. 

Více souvisejících

válka Roboti

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy