Válka nepřinesla jen špatné věci? Tyto kulinářské zlepšováky vznikly v zákopech

Není nic strašnějšího než je válka. A také není oblasti lidského života kam by snažení v souvislosti s válkou nezasáhlo. Pojďme se podívat na ty nejdůležitější vynálezy v kulinářství, které vznikly kvůli válce, ale slouží nám i v míru

1) Konzerva a zavařenina

Po celou historii lidstva měli vojevůdci jeden obrovský problém. Jak zajistit zásoby potravin, aby jejich armády netrpěly nouzí? Přes různé experimenty, se to většinou řešilo jednoduše. Vojáci prostě vydrancovali okolí, kudy postupovali. Teprve v roce 1795 Napoleon Bonaparte vypsal odměnu, pro toho, kdo tento problém vyřeší.  Tu získal až roku 1809 šéfkuchař Nicolas Appert. Ten přišel na to, že potraviny uvařené v uzavřené nádobě jsou trvanlivější.

Technický pokrok na začátku 19. století však nedovoloval široké rozšíření vynálezu. Konzervy, spíše však zavařeniny, byly rozváženy v těžkých skleněných lahvích a logistika francouzské armády nebyla ještě tak výkonná, aby mohla armádu dostatečně zásobovat. Navíc se v Rusku v roce 1812 ukázalo i to, na co přišli Němci v roce 1941 s lahvemi vína. Sklo si nerozumí s ruským mrazem! Vynález pana Appeta však přežil do dnes.   

 2) Instantní polévka

Psal se rok 1870 a Evropa se opět chystala do války. Tentokrát se proti sobě měla postavit Francie a Prusko, prahnoucí po sjednocení Německa. V tornách pruských vojáků se objevila novinka. Erbswurst. V překladu hrachový vuřt. Směs slisované hrachové mouky, špeku a koření koupila pruská armáda od jejího vynálezce Johanna Heinricha Grüneberga za 35 000 tolarů v roce 1869.

Stál se její tajnou zbraní ve válce s Francií. Konzervy sice již existovaly v podobě, jakou známe dnes, ale byly těžké a drahé. Erbswurst se vešel do kapsy, stačilo zalít horkou vodou a zajistil vojákovy alespoň něco do žaludku. Stal se tak první instantní polévkou na světě a najedená pruská armáda porazila Francii.

3) Fanta

Psal se rok 1941 a Hitler dobýval svět. Spojené státy, které ještě nebyly ve válce, vyhlásily embargo, které Němce zasáhlo na nejcitlivějším místě. Zakázaly dovoz sirupu na výrobu Coca-Coly! Němci byli do té doby jejími největšími pijany. Co dělat? Šéf německé pobočky Coca-Coly Max Keith začal experimentovat. Nápoj měl být lahodný a zároveň měl obsahovat i ve válce dostupné ingredience.

Původní válečná Fanta tedy obsahovala i syrovátku a slupky z ovoce po lisování šťávy. Chyběl ještě název. Keith prý svému šéfovy reklamy řekl, aby zapojil fantasii. A bylo to! Protože podobné problémy měly všechny závody Coca-Coly na kontinentě, novou limonádu brzy začaly vyrábět téměř všude. A přetrvala dodnes. K 75. výročí firma připravila i speciální edici podle válečného receptu. Chutnala prý „velmi německy“.

4) Mikrovlnná trouba

Percy Spencer byl technikem, který v roce 1945 zdokonaloval jeden z prvních radarů. Jednou když na jednom z nich pracoval, všiml si, že se mu v kapse během chvilky rozpustila tabulka čokolády. A nápad byl na světě.  Spencer brzy postavil prototyp mikrovlnné trouby. Prvním jídlem uvařeným v ní a navždy s ní spojeným byl popcorn. Druhým pak vajíčko. Jak výzkumníci (a po nich miliony a miliony dalších) zjistili, nebyl to dobrý nápad.

První mikrovlnou troubu uvedla na trh firma Raytheon pod názvem „Radarange“ v roce 1947. A byl to gigant! Trouba měřila 1,8 metru, vážila 370 kilogramů a byla chlazená vodou. Stála 5000 dolarů tedy v dnešních cenách 55 000 dolarů a byla určena jen pro restaurace. Zájemci, kteří si chtěli pořídit mikrovlnku domů, si museli počkat až do roku 1955.

+1) Umělý med

Dnes již naštěstí zapomenutá pochutina, přesto strašidlo jedné dětské generace. Pokud se budete ptát na vzpomínky na válku lidí, kteří vyrůstaly za války, tak vedle hrůz okupace, bombardování a pouličních bojů mnoho z nich zařadí i trauma z pochutiny zvané umělý med, německy Kunsthonig. Nejdříve se prodával, ale později byl na příděl.

Dodával se v kostkách jako máslo. Byl dost tuhý, asi jako burákové máslo. Získával se ze škrobu a vylepšoval se umělou vůní. U mnohých dětí tato pochutina dokonce vyvolávala vyrážky. Dnes již je naštěstí zapomenutá. Lze jen doufat, že už další generace podobné produkty války neochutnají.  

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie recepty, vaření - Gastronomie II. světová válka Mikrovlnné trouby

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy