Budoucnost za dveřmi: 5 dopravních prostředku, které již brzy budou vládnout světu

Vývoj dopravní techniky jde vpřed mílovými kroky. Některé dopravní prostředky jsou dnes již v tak vysokém stádiu vývoje, že by již brzy měl být spuštěn jejich nejen testovací ale i ostrý provoz. Pojďme si projít pět z projektů, které jsou podle CNN nejdál.

1. Létající automobil

Nepostradatelná rekvizita všech vědeckofantastických filmů. Vynálezci již několik desetiletí slibují spustit sériovou výrobu stroje, který bude vedle normálního automobilu podle potřeby ještě moci vzlétnout. Odpadnou tím například problémy s dopravními zácpami a doprava bude rychlejší.

Teprve v posledních letech se blýská na lepší časy a boje o první létající auto vstoupily i velcí hráči jako Boeing nebo Airbus. Společnost Uber se dokonce při vývoji spojila s NASA. Existují i male startupy Joby Aviation, Zee Aero a Kittyhawk. Želízko v ohni má i sousední Slovensko. Autoplán  AeroMobil by se měl začít testovat již letos.

2. Hyperloop

Milovaný projekt Elona Muska. Přeprava v přetlakové kapsli podtlakovým potrubím založená. Kapsle by měla vyvinout rychlost až 1200 kilometrů v hodině a vzdálenost mezi Los Angeles a San Franciscem by měla překonat během 30 minut. Nevýhody? Dráha musí být naprosto rovná. Při jakékoliv změně směru by se mohlo udělat pasažérům nevolno. A především obrovská cena.

Proto je prvním kandidátem na stavbu Dubaj, kterou by měl hyperloop spojit s Abu Dhabi a Saudská Arábie. O systém projevila zájem i Bratislava, kterou by potrubí mělo spojit s Vídní. Potencionální zákazník je i v Brně. To by se rádo spojilo hyperloopem s Prahou.

3. Muskovo futuristické metro

Další projekt jihoafrického vizionáře. Tentokrát určený pro města. Nový systém metra počítá s přepravou daleko větších objemů než dosud. Do Muskova metra by se měla totiž nakládat celá auta. Ty by pod zemí měla na plošině metra projet pod krizovými místy dopravy a ulevit tak silničnímu systému. Pro pěší budou k dispozici přepravní „lusky“ pro jednu osobu. Rychlost by měla být až 325 kilometrů v hodině.

První prototyp „metra budoucnosti“ se buduje v Los Angels a měl by být spuštěn v nejbližší době. Škarohlídi varují, že Muskův systém naopak bude zácpy způsobovat. Prý se před vjezdem do jeho systému budou hromadit auta. Pokud bude vše fungovat, Musk předpokládá výstavbu i v dalších městech. Prvním by měl být Washington. Brno zatím zájem neprojevilo.

4.  Toyota e-Palette

Systém sdílených vozů vyvíjený firmou Toyota. Ten dovolí změnit samořiditelné vozidlo, kterým jste jeli rán do práce, a které jste si změnili na pojízdnou kancelář, změnit dopoledne na dodávku rozvážející zboží, odpoledne na mikrobus odvážející nemocné od lékaře a večer v rozvážku jídla aniž by bylo možné rozpoznat, že šlo o jeden a týž vůz. Zvenčí bude automobil vybaven LCD monitory, které budou měnit vzhled podle účelu vozu.

Systém by měl být zprovozněn kolem roku 2020 v ještě nevybraném japonském městě. Podle svých slov nad podobným systémem bádá i Elon Musk.

5. Samořiditelná auta

Samořiditelná auta mají nejblíže k nasazení do ostrého dopravního provozu. Jsou však také nejproblematičtější. Mnoho lidí odmítá svěřit svůj život do rukou softwaru. Samořiditelná auta již dnes dokáží díky přesným senzorům a kamerám a pokročilému softwaru rozeznat přechod, semafor, blížící se vozidla nebo chodce a adekvátně zareagovat. Přesto jim lidé kvůli nehodám, které však měli na svědomí často lidé, nedůvěřují.

První testovací systém by startup Drive.ai měl zdarma spustit v texaském Friscu v polovině roku. Další systém Waymo, který patří společnosti Google by měl být již placený a do konce roku by se měl rozjet v arizonském Phoenixu.  

   

Související

Více souvisejících

doprava technologie letectví Hyperloop

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 2 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy