Budoucnost za dveřmi: 5 dopravních prostředku, které již brzy budou vládnout světu

Vývoj dopravní techniky jde vpřed mílovými kroky. Některé dopravní prostředky jsou dnes již v tak vysokém stádiu vývoje, že by již brzy měl být spuštěn jejich nejen testovací ale i ostrý provoz. Pojďme si projít pět z projektů, které jsou podle CNN nejdál.

1. Létající automobil

Nepostradatelná rekvizita všech vědeckofantastických filmů. Vynálezci již několik desetiletí slibují spustit sériovou výrobu stroje, který bude vedle normálního automobilu podle potřeby ještě moci vzlétnout. Odpadnou tím například problémy s dopravními zácpami a doprava bude rychlejší.

Teprve v posledních letech se blýská na lepší časy a boje o první létající auto vstoupily i velcí hráči jako Boeing nebo Airbus. Společnost Uber se dokonce při vývoji spojila s NASA. Existují i male startupy Joby Aviation, Zee Aero a Kittyhawk. Želízko v ohni má i sousední Slovensko. Autoplán  AeroMobil by se měl začít testovat již letos.

2. Hyperloop

Milovaný projekt Elona Muska. Přeprava v přetlakové kapsli podtlakovým potrubím založená. Kapsle by měla vyvinout rychlost až 1200 kilometrů v hodině a vzdálenost mezi Los Angeles a San Franciscem by měla překonat během 30 minut. Nevýhody? Dráha musí být naprosto rovná. Při jakékoliv změně směru by se mohlo udělat pasažérům nevolno. A především obrovská cena.

Proto je prvním kandidátem na stavbu Dubaj, kterou by měl hyperloop spojit s Abu Dhabi a Saudská Arábie. O systém projevila zájem i Bratislava, kterou by potrubí mělo spojit s Vídní. Potencionální zákazník je i v Brně. To by se rádo spojilo hyperloopem s Prahou.

3. Muskovo futuristické metro

Další projekt jihoafrického vizionáře. Tentokrát určený pro města. Nový systém metra počítá s přepravou daleko větších objemů než dosud. Do Muskova metra by se měla totiž nakládat celá auta. Ty by pod zemí měla na plošině metra projet pod krizovými místy dopravy a ulevit tak silničnímu systému. Pro pěší budou k dispozici přepravní „lusky“ pro jednu osobu. Rychlost by měla být až 325 kilometrů v hodině.

První prototyp „metra budoucnosti“ se buduje v Los Angels a měl by být spuštěn v nejbližší době. Škarohlídi varují, že Muskův systém naopak bude zácpy způsobovat. Prý se před vjezdem do jeho systému budou hromadit auta. Pokud bude vše fungovat, Musk předpokládá výstavbu i v dalších městech. Prvním by měl být Washington. Brno zatím zájem neprojevilo.

4.  Toyota e-Palette

Systém sdílených vozů vyvíjený firmou Toyota. Ten dovolí změnit samořiditelné vozidlo, kterým jste jeli rán do práce, a které jste si změnili na pojízdnou kancelář, změnit dopoledne na dodávku rozvážející zboží, odpoledne na mikrobus odvážející nemocné od lékaře a večer v rozvážku jídla aniž by bylo možné rozpoznat, že šlo o jeden a týž vůz. Zvenčí bude automobil vybaven LCD monitory, které budou měnit vzhled podle účelu vozu.

Systém by měl být zprovozněn kolem roku 2020 v ještě nevybraném japonském městě. Podle svých slov nad podobným systémem bádá i Elon Musk.

5. Samořiditelná auta

Samořiditelná auta mají nejblíže k nasazení do ostrého dopravního provozu. Jsou však také nejproblematičtější. Mnoho lidí odmítá svěřit svůj život do rukou softwaru. Samořiditelná auta již dnes dokáží díky přesným senzorům a kamerám a pokročilému softwaru rozeznat přechod, semafor, blížící se vozidla nebo chodce a adekvátně zareagovat. Přesto jim lidé kvůli nehodám, které však měli na svědomí často lidé, nedůvěřují.

První testovací systém by startup Drive.ai měl zdarma spustit v texaském Friscu v polovině roku. Další systém Waymo, který patří společnosti Google by měl být již placený a do konce roku by se měl rozjet v arizonském Phoenixu.  

   

Související

Více souvisejících

doprava technologie letectví Hyperloop

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy