Vývoj dopravní techniky jde vpřed mílovými kroky. Některé dopravní prostředky jsou dnes již v tak vysokém stádiu vývoje, že by již brzy měl být spuštěn jejich nejen testovací ale i ostrý provoz. Pojďme si projít pět z projektů, které jsou podle CNN nejdál.
1. Létající automobil
Nepostradatelná rekvizita všech vědeckofantastických filmů. Vynálezci již několik desetiletí slibují spustit sériovou výrobu stroje, který bude vedle normálního automobilu podle potřeby ještě moci vzlétnout. Odpadnou tím například problémy s dopravními zácpami a doprava bude rychlejší.
Teprve v posledních letech se blýská na lepší časy a boje o první létající auto vstoupily i velcí hráči jako Boeing nebo Airbus. Společnost Uber se dokonce při vývoji spojila s NASA. Existují i male startupy Joby Aviation, Zee Aero a Kittyhawk. Želízko v ohni má i sousední Slovensko. Autoplán AeroMobil by se měl začít testovat již letos.
2. Hyperloop
Milovaný projekt Elona Muska. Přeprava v přetlakové kapsli podtlakovým potrubím založená. Kapsle by měla vyvinout rychlost až 1200 kilometrů v hodině a vzdálenost mezi Los Angeles a San Franciscem by měla překonat během 30 minut. Nevýhody? Dráha musí být naprosto rovná. Při jakékoliv změně směru by se mohlo udělat pasažérům nevolno. A především obrovská cena.
Proto je prvním kandidátem na stavbu Dubaj, kterou by měl hyperloop spojit s Abu Dhabi a Saudská Arábie. O systém projevila zájem i Bratislava, kterou by potrubí mělo spojit s Vídní. Potencionální zákazník je i v Brně. To by se rádo spojilo hyperloopem s Prahou.
3. Muskovo futuristické metro
Další projekt jihoafrického vizionáře. Tentokrát určený pro města. Nový systém metra počítá s přepravou daleko větších objemů než dosud. Do Muskova metra by se měla totiž nakládat celá auta. Ty by pod zemí měla na plošině metra projet pod krizovými místy dopravy a ulevit tak silničnímu systému. Pro pěší budou k dispozici přepravní „lusky“ pro jednu osobu. Rychlost by měla být až 325 kilometrů v hodině.
První prototyp „metra budoucnosti“ se buduje v Los Angels a měl by být spuštěn v nejbližší době. Škarohlídi varují, že Muskův systém naopak bude zácpy způsobovat. Prý se před vjezdem do jeho systému budou hromadit auta. Pokud bude vše fungovat, Musk předpokládá výstavbu i v dalších městech. Prvním by měl být Washington. Brno zatím zájem neprojevilo.
4. Toyota e-Palette
Systém sdílených vozů vyvíjený firmou Toyota. Ten dovolí změnit samořiditelné vozidlo, kterým jste jeli rán do práce, a které jste si změnili na pojízdnou kancelář, změnit dopoledne na dodávku rozvážející zboží, odpoledne na mikrobus odvážející nemocné od lékaře a večer v rozvážku jídla aniž by bylo možné rozpoznat, že šlo o jeden a týž vůz. Zvenčí bude automobil vybaven LCD monitory, které budou měnit vzhled podle účelu vozu.
Systém by měl být zprovozněn kolem roku 2020 v ještě nevybraném japonském městě. Podle svých slov nad podobným systémem bádá i Elon Musk.
5. Samořiditelná auta
Samořiditelná auta mají nejblíže k nasazení do ostrého dopravního provozu. Jsou však také nejproblematičtější. Mnoho lidí odmítá svěřit svůj život do rukou softwaru. Samořiditelná auta již dnes dokáží díky přesným senzorům a kamerám a pokročilému softwaru rozeznat přechod, semafor, blížící se vozidla nebo chodce a adekvátně zareagovat. Přesto jim lidé kvůli nehodám, které však měli na svědomí často lidé, nedůvěřují.
První testovací systém by startup Drive.ai měl zdarma spustit v texaském Friscu v polovině roku. Další systém Waymo, který patří společnosti Google by měl být již placený a do konce roku by se měl rozjet v arizonském Phoenixu.
Související
Vánoce jsou tady. Jaké dny budou na silnicích nejhorší a kdy raději nevyjíždět?
Revoluce v dopravě: První policejní kamera dokáže pomocí AI rozpoznat opilé řidiče
doprava , technologie , letectví , Hyperloop
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 2 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.
Zdroj: Lucie Žáková