Budoucnost za dveřmi: 5 dopravních prostředku, které již brzy budou vládnout světu

Vývoj dopravní techniky jde vpřed mílovými kroky. Některé dopravní prostředky jsou dnes již v tak vysokém stádiu vývoje, že by již brzy měl být spuštěn jejich nejen testovací ale i ostrý provoz. Pojďme si projít pět z projektů, které jsou podle CNN nejdál.

1. Létající automobil

Nepostradatelná rekvizita všech vědeckofantastických filmů. Vynálezci již několik desetiletí slibují spustit sériovou výrobu stroje, který bude vedle normálního automobilu podle potřeby ještě moci vzlétnout. Odpadnou tím například problémy s dopravními zácpami a doprava bude rychlejší.

Teprve v posledních letech se blýská na lepší časy a boje o první létající auto vstoupily i velcí hráči jako Boeing nebo Airbus. Společnost Uber se dokonce při vývoji spojila s NASA. Existují i male startupy Joby Aviation, Zee Aero a Kittyhawk. Želízko v ohni má i sousední Slovensko. Autoplán  AeroMobil by se měl začít testovat již letos.

2. Hyperloop

Milovaný projekt Elona Muska. Přeprava v přetlakové kapsli podtlakovým potrubím založená. Kapsle by měla vyvinout rychlost až 1200 kilometrů v hodině a vzdálenost mezi Los Angeles a San Franciscem by měla překonat během 30 minut. Nevýhody? Dráha musí být naprosto rovná. Při jakékoliv změně směru by se mohlo udělat pasažérům nevolno. A především obrovská cena.

Proto je prvním kandidátem na stavbu Dubaj, kterou by měl hyperloop spojit s Abu Dhabi a Saudská Arábie. O systém projevila zájem i Bratislava, kterou by potrubí mělo spojit s Vídní. Potencionální zákazník je i v Brně. To by se rádo spojilo hyperloopem s Prahou.

3. Muskovo futuristické metro

Další projekt jihoafrického vizionáře. Tentokrát určený pro města. Nový systém metra počítá s přepravou daleko větších objemů než dosud. Do Muskova metra by se měla totiž nakládat celá auta. Ty by pod zemí měla na plošině metra projet pod krizovými místy dopravy a ulevit tak silničnímu systému. Pro pěší budou k dispozici přepravní „lusky“ pro jednu osobu. Rychlost by měla být až 325 kilometrů v hodině.

První prototyp „metra budoucnosti“ se buduje v Los Angels a měl by být spuštěn v nejbližší době. Škarohlídi varují, že Muskův systém naopak bude zácpy způsobovat. Prý se před vjezdem do jeho systému budou hromadit auta. Pokud bude vše fungovat, Musk předpokládá výstavbu i v dalších městech. Prvním by měl být Washington. Brno zatím zájem neprojevilo.

4.  Toyota e-Palette

Systém sdílených vozů vyvíjený firmou Toyota. Ten dovolí změnit samořiditelné vozidlo, kterým jste jeli rán do práce, a které jste si změnili na pojízdnou kancelář, změnit dopoledne na dodávku rozvážející zboží, odpoledne na mikrobus odvážející nemocné od lékaře a večer v rozvážku jídla aniž by bylo možné rozpoznat, že šlo o jeden a týž vůz. Zvenčí bude automobil vybaven LCD monitory, které budou měnit vzhled podle účelu vozu.

Systém by měl být zprovozněn kolem roku 2020 v ještě nevybraném japonském městě. Podle svých slov nad podobným systémem bádá i Elon Musk.

5. Samořiditelná auta

Samořiditelná auta mají nejblíže k nasazení do ostrého dopravního provozu. Jsou však také nejproblematičtější. Mnoho lidí odmítá svěřit svůj život do rukou softwaru. Samořiditelná auta již dnes dokáží díky přesným senzorům a kamerám a pokročilému softwaru rozeznat přechod, semafor, blížící se vozidla nebo chodce a adekvátně zareagovat. Přesto jim lidé kvůli nehodám, které však měli na svědomí často lidé, nedůvěřují.

První testovací systém by startup Drive.ai měl zdarma spustit v texaském Friscu v polovině roku. Další systém Waymo, který patří společnosti Google by měl být již placený a do konce roku by se měl rozjet v arizonském Phoenixu.  

   

Související

Více souvisejících

doprava technologie letectví Hyperloop

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy