O tom, že je nástup umělé inteligence za dveřmi, není pochyb, tvrdí ve své analýze pro server Defense Onebezpečnostní experti Wendy R. Andersonová a Jim Townsend. Ovlivní nejen vojenský, ale civilní sektor. Otázkou je jenom, kdy se tak stane a kdo získá v tomto závodu náskok.
AI by v budoucnu mohla velmi rychle analyzovat data a předávat je polním velitelům, kteří by se podle nich rozhodovali. Zbraně a obranné systémy řízené AI by byly daleko účinnější a mohly by vést daleko účinnější bojové akce bez zbytečných ztrát na životech. V civilním životě by AI mohla řídit dopravu nebo by mohla být využita v bezpečnostních složkách při analýze dat například z bezpečnostních kamer.
V USA, Rusku nebo Číně již se intenzivně pracuje na podobných systémech. Eminentní zájem na těchto systémech má i NATO. Čína už dokonce do provozu zavedla bezpečnostní kamerový systém Skynet, který je schopen identifikovat osobu během vteřiny, i když se snaží maskovat nebo zestárla od podoby uložené v něm a dlouhodobě ji sledovat. Protiraketový systém Irondome, který chrání Izrael, by také měl být z části založen na umělé inteligenci.
Podle obou odborníků je třeba si přiznat, že především Evropa zaspala a nyní se pokouší dohnat svět. Vláda Velké Británie minulý měsíc uvolnila jednu miliardu liber soukromým společnostem na výzkum umělé inteligence.
Ve Francii se prezident Macron chystá založit obdobu americké agentury pro vyspělé vojenské technologie DARPA. Zároveň chce do vývoje AI investovat 1,85 miliardy eur. Sám přiznává, že je do AI nadšenec. „Vidím hned dvě oblasti, kde by se AI okamžitě uplatnila,“ prohlásil před nedávnem Macron, „doprava a zdravotnictví. V obojí má naprosto skvělé uplatnění.“
Nejsložitější je situace v Německu. Soukromé firmy sice chápou a snaží se vyvíjet umělou inteligenci, která je posune vpřed, německá vláda však s její podporou váhá. Obává se především vlivu vysoce výkonných analytických a sledovacích systémů na soukromí obyvatelstva.
Podle obou bezpečnostních specialistů by Evropa s vývojem neměla váhat. Pokud AI vyvinou dříve ostatní mocnosti, bude nepochybné, že je budou proti znevýhodněné Evropě používat. Evropa to evidentně chápe a Evropská komise chce po roce 2020 do umělých inteligencí investovat 20 miliard euro. Je totiž jasné, že ani nejbližší spojenci, jako jsou například k Evropě USA, si tak citlivou technologii, jako je AI rozhodně prodávat nebudou.
Není zde žádná „pevnost Evropa“ a Evropa bude mít jen to, co si sama vyvine. Pokud by v něčem Evropa měla začít přesvědčovat svět ,pak je to v přijmutí pravidel, které by vývoj a použití AI usměrňovaly a omezovaly. Pokud by se totiž AI vymkli z rukou mohly by se stát stejně nebezpečné jako atomové zbraně.
Související
Experti z MIT vidí u umělé inteligence řadu rizik. Otestovali jsme jednoho z nebezpečných chatbotů
Bakalářky se stávají minulostí. Kvůli umělé inteligenci je ruší další škola
umělá inteligence (AI) , EU (Evropská unie) , technologie
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Biden poslal Ukrajině další silnou zbraň. Je zakázaná a vysoce kontroverzní
před 38 minutami
Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?
před 54 minutami
Rusko odpálilo mezikontinentální balistickou raketu. Poprvé v historii
před 2 hodinami
Ukrajinská fronta by mohla brzy zkolabovat, varují odborníci
před 2 hodinami
Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?
před 3 hodinami
Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové
včera
Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou
včera
Muži hrozilo za zapálení baru v Liberci doživotí. Trest je nakonec nižší
včera
Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO
včera
Bláznivé počasí očima meteorologů. Na konci týdne přijde další zvrat
včera
Princ Harry na tetovacím křesle. Nové video má své vysvětlení
včera
RECENZE: Dekadentní Gladiátor II se ocitá mezi slastnou pokleslostí a nefunkčními emocemi
včera
Pavel řekl, zda by Babišovi svěřil vládu. Může to ovlivnit jeho další kandidaturu
včera
Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS
včera
Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?
včera
Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území
včera
Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků
včera
Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán
včera
Austin se vysmál Putinovi: Na Ukrajině selhal, nedosáhl svých cílů ani za 1000 dní
včera
Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou
Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.
Zdroj: Jakub Jurek