Jak změní umělá inteligence svět? Pokud zaspíme, tak velmi negativně, tvrdí experti

O tom, že je nástup umělé inteligence za dveřmi, není pochyb, tvrdí ve své analýze pro server Defense Onebezpečnostní experti Wendy R. Andersonová a Jim Townsend. Ovlivní nejen vojenský, ale civilní sektor. Otázkou je jenom, kdy se tak stane a kdo získá v tomto závodu náskok.

AI by v budoucnu mohla velmi rychle analyzovat data a předávat je polním velitelům, kteří by se podle nich rozhodovali. Zbraně a obranné systémy řízené AI by byly daleko účinnější a mohly by vést daleko účinnější bojové akce bez zbytečných ztrát na životech.  V civilním životě by AI mohla řídit dopravu nebo by mohla být využita v bezpečnostních složkách při analýze dat například z bezpečnostních kamer.  

V USA, Rusku nebo Číně již se intenzivně pracuje na podobných systémech. Eminentní zájem na těchto systémech má i NATO. Čína už dokonce do provozu zavedla bezpečnostní kamerový systém Skynet, který je schopen identifikovat osobu během vteřiny, i když se snaží maskovat nebo zestárla od podoby uložené v něm a dlouhodobě ji sledovat. Protiraketový systém Irondome, který chrání Izrael, by také měl být z části založen na umělé inteligenci.

 Podle obou odborníků je třeba si přiznat, že především Evropa zaspala a nyní se pokouší dohnat svět. Vláda Velké Británie minulý měsíc uvolnila jednu miliardu liber soukromým společnostem na výzkum umělé inteligence.

Ve Francii se prezident Macron chystá založit obdobu americké agentury pro vyspělé vojenské technologie DARPA. Zároveň chce do vývoje AI investovat 1,85 miliardy eur. Sám přiznává, že je do AI nadšenec. „Vidím hned dvě oblasti, kde by se AI okamžitě uplatnila,“ prohlásil před nedávnem Macron, „doprava a zdravotnictví. V obojí má naprosto skvělé uplatnění.“

Nejsložitější je situace v Německu. Soukromé firmy sice chápou a snaží se vyvíjet umělou inteligenci, která je posune vpřed, německá vláda však s její podporou váhá. Obává se především vlivu vysoce výkonných analytických a sledovacích systémů na soukromí obyvatelstva.

Podle obou bezpečnostních specialistů by Evropa s vývojem neměla váhat. Pokud AI vyvinou dříve ostatní mocnosti, bude nepochybné, že je budou proti znevýhodněné Evropě používat.  Evropa to evidentně chápe a Evropská komise chce po roce 2020 do umělých inteligencí investovat 20 miliard euro. Je totiž jasné, že ani nejbližší spojenci, jako jsou například k Evropě USA, si tak citlivou technologii, jako je AI rozhodně prodávat nebudou.

Není zde žádná „pevnost Evropa“ a Evropa bude mít jen to, co si sama vyvine. Pokud by v něčem Evropa měla začít přesvědčovat svět ,pak je to v přijmutí pravidel, které by vývoj a použití AI  usměrňovaly a omezovaly. Pokud by se totiž AI vymkli z rukou mohly by se stát stejně nebezpečné jako atomové zbraně.   

Související

Více souvisejících

umělá inteligence (AI) EU (Evropská unie) technologie

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 38 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 54 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 3 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.

včera

raketa Storm Shadow

Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?

Storm Shadow, známé také pod názvem SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), jsou pokročilé střely s plochou dráhou letu vyvinuté britskou společností MBDA. Tyto střely patří mezi nejmodernější zbraně svého druhu a hrají klíčovou roli ve vojenských konfliktech, kde je rozhodující přesnost a schopnost zasáhnout strategické cíle hluboko na nepřátelském území.

včera

Letoun Tornádo nese rakety Storm Shadow.

Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území

Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku. Povolení k využití raket na ruském území bylo schváleno v reakci na nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků na ruské hranici s Ukrajinou. Podle britských a amerických představitelů jde o zásadní eskalaci téměř tři roky trvající války.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

včera

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

včera

včera

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy