Ruské rakety Iskander dokážou vyděsit celý svět i NATO

Moskva - Ruská raketová zbraň známá jako Iskander patří do čísla gigantů světové militaristické techniky. Původně byla navržena tak, aby se jednoduše dokázala vyhnout jakékoli obraně proti raketám. Současné technologie protiraketové ochrany jsou téměř bezmocné. Podle médií ruské rakety typu Iskander se současně nacházejí i na území Sýrie.

V mediích se objevila informace, že ruské rakety Iskander ze strategických důvodů se nacházejí na území Sýrie, kde v případě potřeby můžou zasáhnou do Turecka, Jordánska, Izraele či Libanonu.

Iskander je výsledkem dlouhého technického vývoje, který začal ještě v Sovětském svazu. Proces vylepšování těchto raket pokračuje až dodnes. V roce 2004 byl dokončen vývoj základní střely a okolo roku 2011 se objevila novější vylepšená střela. Podle americké televize FOX Rusko používalo Iskander v roce 2017 v Sýrii, kde bojovalo proti povstalcům.

Raketa Iskander má hmotnost přibližně 3,8 tuny a vyvíjí rychlost na 2100 metrů za sekundu, což z ní dělá nesnadný terč pro nepřátelskou protivzdušnou obranu. Rakety kromě toho můžou jednoduše manévrovat proti systému protiraketové ochrany.

Iskander dosáhne do vzdálenosti 500 kilometrů a cíl zasáhnou s přesností na zhruba pět metrů. Příprava k jejích odpálení trvá pouze několik minut. Balistické rakety krátkého doletu mohou nést jadernou bojovou hlavici a nejen ji. 

Ze strategického a taktického hlediska tyto rakety se nacházejí na nejbližším možné území k Evropě – a to je ruský Kaliningrad. V tomto komplexu je zapojen i nejnovější výstražný radarový systém, který monitoruje případný útok ze strany NATO. Stejně jako Rusko, NATO v poslední době své síly koncentruje převážně u ruských hranic. 

Související

9K720 Iskander (v kódu NATO: SS-26 Stone) je ruský mobilní taktický raketový systém schopný vypouštět balistické rakety krátkého dosahu. Analýza

Rusko vypálilo na Ukrajinu tisíce raket. Navzdory potížím ve výrobě útoky pokračují

Rusko zdědilo po Sovětském svazu největší zásoby balistických a řízených střel na světě a disponuje rozsáhlými kapacitami pro jejich výrobu. Navzdory efektivní ukrajinské obraně, podpořené západními systémy jako NASAMS či Patriot, pokračuje ruská raketová kampaň dál. Produkce raket v Rusku sice naráží na logistické problémy a omezené zásoby, kampaň ale ještě dlouho neskončí. 

Více souvisejících

Rakety Iskander-M (ruské raktey) válka Ruská armáda

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jana Hynková

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy

Českou diplomacii zasáhla smutná zpráva. Zemřela významná diplomatka Jana Hynková, která celý profesní život zasvětila službě České republice a mezinárodní diplomacii. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Hynková zemřela ve čtvrtek po těžké nemoci. 

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

Lodní doprava, ilustrační foto

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak

Evropská unie uvalila nové sankce na téměř dvě stě lodí stínové flotily, které Rusko využívá k obcházení ropných embarg a k nelegálnímu vývozu ukradeného ukrajinského obilí. Cílem je zasáhnout klíčový logistický nástroj Kremlu, jenž pomáhá financovat válku a zároveň ohrožuje mezinárodní bezpečnost i potravinové trhy.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Moře, ilustrační foto

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Sídlo Světové zdravotnické organizace

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

před 10 hodinami

Evropská unie

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce

Velká Británie a Evropská unie oznámily nové rozsáhlé sankce proti Rusku poté, co pondělní telefonát mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepřinesl žádné konkrétní výsledky. Moskva podle všeho odmítla učinit jakékoli ústupky směrem k míru.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Mekka, Saúdská Arábie

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí

Když Donald Trump podepsal s Saúdskou Arábií zbrojní dohodu v hodnotě 142 miliard amerických dolarů, prohlásil, že vztahy mezi Spojenými státy a královstvím jsou „silnější než kdy dřív“. Současně podle některých zpráv obdržel i soukromé letadlo jako dar od Kataru. I když ne každý prezident USA dostane soukromý tryskáč, tyto projevy štědrosti nejsou náhodné – jsou součástí dlouhodobého a hluboce zakořeněného vztahu mezi USA a státy Perského zálivu, který zásadně ovlivnil globální mocenskou rovnováhu posledních desetiletí.

před 11 hodinami

Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl

Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy