Nejstřeženější stroj světa, který nemusí přistát? Air Force One je více pevností než letadlem

Boeing 747-200B je po Airbus A380 druhým největším dopravním letadlem na světě. Ale ačkoliv je většina modelů tohoto typu Boeingu stejných a liší se jen v drobnostech, dvě letadla na světě mají zvláštní poslání. Slouží totiž prezidentskému úřadu a ne nadarmo jsou přezdívána "létající pevnost".

Nejprve si vysvětleme terminologii. Air Force One není typ ani model letadla. Označení obou letadel je 28000 a 29000 s Air Force označením VC-25A. Pokud se ale na palubě jakéhokoliv letadla nachází úřadující prezident Spojených států amerických, volací znak tohoto letadla je automaticky Air Force One.

Tento radiový volací znak se používá od padesátých let. Vznikl po příhodě z roku 1953, kdy letoun Columbine III. s prezidentem Dwightem Eisenhowerem na palubě musel čekat na přistání, protože si ho dispečer spletl s běžným linkovým spojem. Volací znak Eisenhowerova letounu byl Air Force 8610, znak jiného přistávajícího letadla společnosti Eastern Airlines měl stejné číslo 8610.

Dispečer letouny zaměnil a jako první na ranvej navedl linkový stroj. Letoun se šéfem státu musel kroužit ve vzduchu a čekat. Prezidentův štáb ale nechtěl dopustit, aby nejmocnějším politik musel čekat. Tak vzniklo označení, které žádného dispečera nemůže nechat na pochybách o tom, kdo je na palubě letadla - Air Force One.

Tento pojem se stal populární poté, co jej v roce 1961 použil prezident John F. Kennedy. Sám se jím ohlásil dispečerovi z paluby letadla C-118 Liftmaster, kterým létal. Od té doby letadlu,v němž se hlava Spojených států nachází, nikdo jinak než Air Force One neřekne.

Na rozdíl od linkových letadel jsou ale výše zmíněná letadla značky Boeing prakticky neustále střežená armádou. Air Force One je tak vlastně létající pevnost. Platí za nejbezpečnější místo pro amerického prezidenta, a je dokonce bezpečnější než protiatomový kryt pod Bílým domem.

Z paluby Air Force One může prezident USA řídit zemi, a to i ve válce. Má tam kancelář, komunikační centrum a na palubě je také pověstný jaderný kufřík. Letoun má sám o sobě protiraketovou obranu a odolá i radiaci a chemickému zamoření.

Od běžného Boeingu ho odlišuje také uspořádání a vybavení interiéru. Prezident má na palubě salonek s ložnicí, šatnou, toaletou, sprchou a kancelář. Konferenční místnost slouží jako jídelna a je určena pro šéfa státu i jeho rodinu a poradce. Další kabiny jsou vyhrazeny ochrance, tajné službě, štábu a novinářům.

Letoun ale americkým prezidentům neslouží jen k přepravě. Má jim také zajistit bezpečí, jako v případě 11. září 2001. Po útoku teroristů létal Boeing s Georgem Bushem nad Amerikou několik hodin, do doby, než všechny civilní letouny usedly na letiště. Prezidentova tajná služba předpokládala, že jedním z cílů teroristů totiž je i Bílý dům.

Ostatně Air Force One může zůstat ve vzduchu až několik týdnů, je totiž schopen tankovat za letu. To ale ve většině případů není potřeba, jeho obrovské palivové nádrže podle webových stránek Bílého domu umožňují, aby letadlo na jedno natankování přeletělo polovinu obvodu Země.

Související

Více souvisejících

letadla, letectví Air Force One

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

před 1 hodinou

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

před 3 hodinami

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vít Rakušan

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

před 7 hodinami

včera

včera

Ministerstvo životního prostředí

Hospodářské komoře vadí vládní návrh. Po poslancích chce pozměňovací návrhy

Hospodářská komora nesouhlasí s nově navrženými administrativně právními překážkami vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. Novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, v níž Ministerstvo životního prostředí prosazuje na půdě první a druhé bonity plošný zákaz výstavby nových distribučních skladů, obchodních center nebo solárních parků přesahujících rozlohu jednoho hektaru, aktuálně projednávají poslanci v prvním čtení.

včera

včera

Ilustrační foto

Suchý zápal plic už i v Evropě. Měli bychom se obávat této epidemie z Číny?

Zprávy o výrazném nárůstu onemocnění podobnému zápalu plic, které se především vyskytují u dětí v severní Číně, upoutaly pozornost světových médií. Naposledy jsme byli svědky záhadného respiračního vzplanutí na počátku pandemie COVID, což vedlo k přetížení nemocnic, a není tedy úplně překvapivé, že tyto zprávy vyvolávají určitý poplach. Píše server The Conversation.

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová na sněmu TOP 09. (11.11.2023)

Pekarová Adamová apelovala, aby Západ postupoval koordinovaně proti nepřátelům svobody

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vystoupila na vlivné berlínské mezinárodní konferenci o zahraniční politice Berlin Foreign Policy Forum. Ve svém příspěvku se zaměřila na aktuální proměny a výzvy světového uspořádání a apelovala na pokračování v koordinované podpoře Ukrajiny bránící se ruské agresi. Svou pracovní cestu po Německu pak zakončila setkáním se spolkovými zákonodárci. 

včera

Fotbalisty Českých Budějovic už vede jenom Zápotočný. Jeho kolega Nikl už Jihočechy opustil

Od posledního listopadového víkendu vede fotbalisty Českých Budějovic už jen Tomáš Zápotočný bez Marka Nikla. Vedení klubu tak reagovalo na neuspokojivé výsledky a především na skutečnost, že v polovině sezóny se jihočeské Dynamo nachází na úplném chvostu ligové tabulky. Asistenty Tomáše Zápotočného nadále zůstávají Jiří Lerch a Jiří Kladrubský.

Zdroj: David Holub

Další zprávy