Druhý nejkrvavější konflikt přinesl více než 16 milionů mrtvých, zničila mnoho zemí a přivedla k moci režimy, který svět přivedly do další světové války. Přesto i v tomto temném období kromě zbraní jako byl tank, bojová letadla nebo otravné plyny lidstvo vytvořiloi mnohé věci, které život naopak zlepšují, zpříjemňují a zjednodušují.
Zip
Zdrhovadlo vynalezl švédský imigrant do Kanady Gideon Sundback v roce 1913, avšak patent na něj získal až roku 1917. Praktičnosti oděvní novinky si všimla americká armáda a použila je místo knoflíků v uniformách expedičního sboru do Evropy. Zipy se brzy začaly vyrábět po milionech a začaly své vítězné tažení světem.
Náramkové hodinky
První náramkové hodinky se objevily již v během Búrské války 1899 až 1902. Poté však byly opět zapomenuty. V nové válce se však ukázaly tradiční kapesní naprosto nepoužitelné. Vojáci potřebovali řízení letadel a tanků obě ruce. Když v roce 1917 přišel legendární klenotník Luis Cartier s náramkovými hodinkami Tank, inspirovanými francouzským tankem Renault FT se z praktické pomůcky stal i nezbytný módní doplněk.
Pytlíkový čaj
Čaj v pytlíku světlo světa spatřil již v roce 1908 avšak teprve se světovou válkou se vynález stal populárním. Nebylo to však na straně Dohody, ale naopak v Německu. Německá firma Teekanne začala frontové jednotky zásobovat bavlněnými pytlíky s čajem. Po válce se tato úprava čaje zpopularizovala po celém světě, i když mnozí milovníci čaje ji stále považují za nejvyšší formu čajového barbarství.
Drony
Stroje ovládané na dálku skutečně poprvé spatřily světlo světa již v roce 1916. Automatické letadlo Hewitt-Sperry nebo také „létající bomba“ nebo „vzdušné torpédo“ bylo vyvinuto v Americe. Po válce se uvažovalo, že by stroj mohl být upraven na poštovní a dopravní účely nebo jako létající záchranný člun. V roce 1925 však byl výzkum pro nezájem úřadů ukončen.
Umělé slunce
Berlínského lékaře Kurta Huldschinského trápil v posledním roce války stav jeho dětských pacientů. Až třetina z nich trpěla rachitidou a většina byla podvyživena. Vyvinul proto metodu, která nedostatek výživy měla alespoň trochu vynahradit. Světlo z UV lampy a vitamín D zabránili u strádajících dětí nejhorším následkům. Huldschinsky se tak stal praotcem dnešních solárií.
Umělá hnojiva
Německý chemik Fritz Haber již před válkou vyvinul metodu získávání amoniaku ze vzduchu. Prvním využití tohoto procesu opět sloužilo válce. Bez uměle vyrobeného amoniaku se neobešla německá výroba výbušnin. Již během války se však našlo i jiní využití. Z amoniaku se začalo vyrábět vysoce kvalitní umělé hnojivo. Dnes by bez něj lidstvo hladovělo.
Plastická chirurgie
Válka po sobě nenechala jen mrtvé, ale i zraněné. A v případě válečných zohavení byla tato zranění jak pro pacienta, tak pro celou společnost zvláště citlivá a ožehavá. Již za války začali lékaři vyvíjet nové chirurgické metody a nové modely protéz a obličejových masek, které zraněným měli jejich osud usnadnit. Když se veteráni jako pacienti vyčerpali, lékaři se pustili do zdokonalování těl zdravých pacientů.
Řízení leteckého provozu
Opět jeden z důsledků války. S rozvojem letectví začínal být na obloze čím dál větší zmatek. Rozvíjela se však i rádiová technika, a proto se zde nabídla možnost řízení leteckého zmatku. Stalo se tak poprvé v roce 1916 na tehdy největším britském letišti v Brooklands. Komunikace s letadly však tehdy ještě nebyla možná přes mikrofon a používal se Morseův klíč.
Dámské vložky a papírové kapesníčky
Předchůdkyně dámských vložek byly k dispozici již před válkou, ale teprve invence zdravotních sester na frontě jim daly moderní podobu. Ty místo tradičních metod řešení dámských problému používaly chirurgickou vatu nebo buničinu a gázu. Dva roky po válce, v roce 1920, firma Kimberly-Clark, začala vyrábět z válečných přebytků buničiny a jemné gázy ručně první vložky moderního typů. A protože byla buničina mimořádně savá, přišli inženýři firmy, že ji lze vyrobit i jako tenkou látku, kterou lze použít i jako kapesník nebo utěrku. První papírové kapesníky se objevily na pultech obchodů v roce 1924.
Související
Lidé v Česku dnes uctí památku válečných veteránů
Španělská chřipka: Jak zasáhla vojáky první světové války?
I. světová válka , historie , technologie , doprava , kuriozity
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek